• BIST 1.408
 • Altın 461,090
 • Dolar 8,0625
 • Euro 9,6585
 • Kars 10 °C
 • Ardahan 10 °C
 • Iğdır 19 °C

10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü

10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü
Kars İnsan Hakları Kurulu 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü nedeniyle bir mesaj yayımladı

Kars İnsan Hakları Kurulu 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü nedeniyle bir mesaj yayımladı

  Mesajda, “İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nca kabulünün 61. yıldönümü olan bugün, yüzyıllar boyunca süren bir mücadelenin sonucunda, insanların doğuştan ve eşit bir biçimde sahip oldukları hakları ifade eden uluslararası bir belgenin kabul edilişinin kutlandığı, insanlık tarihinin önemli bir kilometre taşıdır. İnsanın değişimi ve gelişmesinin sonucunda, 10 Aralık 1948 yılında yayınlanan İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi doğmuştur. BM Genel Kurulu’nun kabul ettiği Beyanname, ülkemiz tarafından da 6 Nisan 1949’da onaylanmıştır. Bu düzenlemenin, insan haklarının güvence altına alınması, geliştirilmesi, bu konuda tüm dünyada insanların bilgilendirilmesi ve insan hakları bilincinin yaygınlaştırılması açısından anlam ve öneminin dünya kamuoyunca paylaşılması amacıyla 10 Aralık tarihi, Dünya İnsan Hakları Günü olarak kutlanmaktadır” denildi.

  Mesajda daha sonra şu ifadeler yer aldı:

  1215 yılında İngiltere Kralına kabul ettirilen bir bildirge olan Magna Charte (Magna Karta), İnsan Hakları kavramının ilk belgesi sayılır. II. Dünya Savaşı'ndan sonra, devletler; bireylere tanınan hak ve özgürlüklerin güvence altına alınması gerçeğinde birleştiler. İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi, tüm dünya devletleri tarafından ortak değerler olarak kabul edilen insan hakları ilkelerini yansıtmaktadır. Beyanname, tüm insanların hiçbir ayrım gözetilmeksizin yalnızca insan oluşlarından dolayı eşit, özgür ve onurlu yaşama hakkına sahip olduğunu ilan etmektedir. Buna göre herkes; ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasal ya da başka bir görüş, doğuş, tabiiyet, servet ya da benzeri başka bir statü gibi herhangi bir ayrım gözetilmeksizin bu Beyannamede ileri sürülen tüm hak ve özgürlüklerden eşit bir şekilde istifade eder. Evrensel Beyanname’nin ilanından sonraki yıllarda, insan hakları ihlallerinin önlenmesine yönelik uluslararası mekanizmalar oluşturulmuş, bunun sonucunda insanlık suçu işleyenlerin yargılanabileceği uluslararası mahkemeler kurulması aşamasına gelinmiştir. Günümüzde insan haklarının korunması ve geliştirilmesi ülkelerin bir iç sorunu olmaktan çıkmış, tüm insanlığın ortak bir sorunu haline gelmiştir. İnsan haklarının korunması ve geliştirilmesi konusundaki sorumluluk öncelikle devletlere ait olmakla birlikte, bu görev medyadan sivil toplum kuruluşlarına kadar tüm kuruluş ve bireylerin işbirliğini gerektirmektedir. Bu çerçevede, insan hakları bilincinin tam olarak benimsenerek uygulanması için gerekli sorumluluk duygusunun bireylerde, sivil toplum kuruluşları ve medyada bulunması büyük önem taşımaktadır. İnsan hakları, demokrasi ve hukukun üstünlüğü ilkelerinin her ülkenin kabul etmesi ve uygulaması gereken evrensel değerler olduğu gerçeği ülkemizde de tam anlamıyla özümsenmiştir. Çağımızın tartışma götürmez bir olgusu da, insan hakları alanında ciddi sorunları olan ülkelerin, ekonomik ve sosyal sorunlarını sağlıklı bir şekilde çözüme kavuşturmakta çaresiz kaldıklarıdır. İnsanın en önemli hakkı yaşama hakkıdır. Yaşama hakkını; düşünme, eğitim-öğretim, çalışma, iletişim hakları desteklemektedir. İnsan hakları ve temel özgürlükler alanında diğer demokrasilerle aynı değer ve amaçları paylaşan Türkiye Cumhuriyeti Devletimiz, insan hakları standartlarının en yüksek düzeye getirilmesi amacıyla son yıllarda önemli birçok adım atmıştır. İnsan haklarının korunup geliştirilmesi; kamu güvenliğini tehdit eden bir unsur değil, bireylere onurlu bir yaşamın tüm koşullarını sağlaması yönüyle kamu düzeninin, huzurun ve esenliğin teminatıdır”

  KARS İL İNSAN HAKLARI KURULU ÇALIŞMALARI

  Kars İl İnsan Hakları Kurulu çalışmalarından da şu şekilde söz edildi:

  “Toplumda ve kamu görevlilerinde insan hakları bilincini geliştirmek, insan haklarını korumak, ihlal iddialarını incelemek ve araştırmak, insan hak ve özgürlüklerinin kullanılmasının önündeki engeller ile hak ihlallerine yol açan sosyal, siyasi, hukuki ve idari nedenleri incelemek, araştırmak ve bunların çözümüne ilişkin önerilerde bulunmak gibi önemli bir kamu görevi üstlenmiş olan Kars İl İnsan Hakları Kurulumuz, çalışmalarına kuruluşundan buyana ciddiyetle aralıksız devam etmektedir. Kurulumuz; eğitim, araştırma, inceleme ve izleme faaliyetleri yapmakta olup, bu bağlamda; karakol ve nezarethaneler ile okullara, hastanelere, sağlık ocaklarına, öğrenci yurtlarına ve diğer kurum-kuruluşlara ziyaretler yapılmakta, ziyaretlerde tespit edilen olumsuzlukların giderilmesi sağlanmaktadır. Tüm kurum, kuruluş, bireyler ve özellikle medya tarafından insanların, insan hakları konusunda bilgilendirilmesi ve hak arama bilincinin geliştirilmesine yönelik bir fırsat olarak görülmesi; insan hak ve özgürlüklerinin herkes için tüm yönleriyle korunup hayata geçirilmesi temennisiyle vatandaşlarımızın 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Gününüzü kutlarız”

 • Yorumlar 0
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751