• BIST 1.378
 • Altın 455,295
 • Dolar 8,1190
 • Euro 9,6930
 • Kars 3 °C
 • Ardahan 3 °C
 • Iğdır 13 °C

14 Mart Tıp Bayramı Kafkas Üniversitesi’nde (KAÜ) düzenlenen konferansla kutlandı.

14 Mart Tıp Bayramı Kafkas Üniversitesi’nde (KAÜ) düzenlenen konferansla kutlandı.
KAÜ Veteriner Fakültesi Prof. Dr. Necdet Leloğlu Konferans Salonu'ndaki konferansa; Kars Valisi Ahmet Kara, KAÜ Rektörü Prof. Dr. Abamüslüm Güven, Belediye Başkan vekili Cihangir Umurberk, Tıp Fakültesi Dekan vekili Prof. Dr. Salih Otlu, öğretim görevlile

 

KAÜ Veteriner Fakültesi Prof. Dr. Necdet Leloğlu Konferans Salonu’ndaki konferansa; Kars Valisi Ahmet Kara, KAÜ Rektörü Prof. Dr. Abamüslüm Güven, Belediye Başkan vekili Cihangir Umurberk, Tıp Fakültesi Dekan vekili Prof. Dr. Salih Otlu, öğretim görevlileri ve öğrenciler katıldı.

 

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasından sonra Tıp Fakültesi Dekan vekili Salih Otlu bir konuşma yaptı.

 

Otlu, 14 Mart Tıp Bayramının KAÜ’de Tıp Fakültesi tarafından ilk kez düzenlendiğini söyleyerek, “Rektörlüğümüz, Tıp Fakültemizin gelişimi için gerek yatırımlarda gerekse kadro sağlamada öncelikli görmektedir. Bu nedenle fakültemize her ünvandan öğretim üyesi kadrosu yeteri sayıda verilmekte ve yılda birkaç kez ilana çıkarılmaktadır. Ancak son yıllarda çok sayıda Tıp Fakültesi açılması, fakültemize öğretim üyesi kazandırma çabalarımızı zora sokmaktadır. Bu olumsuzluğa rağmen yine de akademik yaşamı tercih eden gönüllü ve fedakar 5 Prof. Dr., 1 Doç. Dr. Ve 21 Yrd. Doç. Dr. Öğretim üyesi ile cerrahi ve dahili tıp bilimleri alanında 15 dalda poliklinik hizmeti sunmaktayız. 10 araştırma görevlisi, 50 kadar hemşire ve diğer sağlık personeli ve 30 idari çalışanımız mevcuttur. Şu an intörn 17 öğrencimiz staj ve uygulamalarını hastanemiz, Kars Devlet Hastanesi ile Kadın Doğum ve Çocuk Bakımevi’nde yürütmektedir. Ben bu nedenle İl Sağlık Müdürlüğümüze , tüm hekim ve diğer sağlık çalışanlarına gösterdikleri bu dayanışma için teşekkür ediyorum.” dedi.

 

TIP FAKÜLTEMİZ HER ZAMAN ÖNCELİĞİMİZ OLMUŞTUR

KAÜ Rektörü Prof. Dr. Abamüslüm Güven de Tıp Fakültesi’nin her zaman öncelikleri olduğunu belirterek,”2006 yılında idareyi devraldığımızda arkadaşlarımızla yaptığımız ilk toplantıda bir şey söyledim: Tıp Fakültesi önceliğimiz olacaktır. Çünkü Kars ve çevre illerden hastalarımız yollarda eziyet çekiyorlar, ölüyorlardı. Bu durum bizleri gerçekten üzüyor.” diye konuştu.

 

Tıp Fakültesi’nin belli bir yere geldiğini ve Araştırma Hastanesi’nin her geçen gün gelişeceğini de dile getiren Rektör Güven, “Bu zamana kadar belli bir amacımız vardı. Tıp Fakültesi’ni açmak ve Araştırma Hastanesi de hizmet verecekti. Kafkas Üniversitesi bölgenin sağlık merkezi olacaktır. Tabiî ki bunun alt aşamaları ve bazı zorluklar vardır. Bunlar en kısa zamanda çözüme kavuşacaktır. İlk zamanlarda belli alanlarda öne çıkmak istiyoruz. Dekanımız ve başhekimlerimiz bu konuyu belirleyeceklerdir. Biz de bu konuda çalışma yapacağız.” şeklinde konuştu.

 

Konferans; Yrd. Doç. Dr. Emre Hamurtekin’in “14 Mart Tıp Bayramı”, Yrd. Doç. Dr. Yusuf Günerhan’ın “Hekimlik Mesleği ve Sorunları”,  Yrd. Doç. Dr. Barlas Sülü’nün “Kafkas Üniversitesi Tıp Fakültesi: Dünü-Bugünü”, Ayla Kılıç ‘İntörn Öğrenci Gözüyle Tıp Eğitim-Öğretimi” konularında konuşma yaptılar.

 

KAÜ Devlet Konservatuarı Müzik Dinletisiyle program sona erdi.

 • Yorumlar 0
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751