• BIST 120.823
 • Altın 301,316
 • Dolar 5,9337
 • Euro 6,5386
 • Kars -12 °C
 • Ardahan -8 °C
 • Iğdır -2 °C

18 İmar uygulaması Tapu Müdürlüğü'ne takıldı

18 İmar uygulaması Tapu Müdürlüğü'ne takıldı
Kars’ta bir çok arsa sahibinin yıllardır beklediği 18 imar uygulaması Kars Belediyesi tarafından onaylanmasına rağmen, Kars Tapu Müdürlüğü'nde askıya alındı.

Yıllardır yılan hikayesine dönen ve belediye eski yönetimi tarafından beş yıldır başlatılan ancak bir türlü bitirilmeyen 18 imar uygulaması mevcut belediye tarafından tamamlanarak Kars Tapu Müdürlüğü'ne gönderildi. Kars belediye sınırları içerisinde arsası bulunan yüzlerce vatandaşın 18 imar uygulamasını bekledikleri süreçte yaşadıkları mağduriyet yetmezmiş gibi bir darbede Kars Tapu Müdürlüğü'nden yediler.

Kars Tapu Müdürlüğü'ne gönderilen 18 imar uygulaması Kars Tapu müdürünün tayininin çıkması, kurumda personel yetersizliği gibi bahanelerle gönderilen dosyalar rafa kaldırıldığı öğrenildi. Anlaşılan o ki 5 yıl belediyede bekleyen 18 imar uygulaması 5 yılda Tapu Müdürlüğü'nde bekleyecek gibi.

Umarız bu olumsuzluğun ortadan kaldırılması için Kars Valiliği ve Tapu İl Müdürlüğü gerekli hassasiyeti gösterir ve mağdur olan vatandaşların mağduriyetlerini giderir.

KARS VALİLİĞİNDEN AÇIKLAMA GELDİ

Konuyla ilgili olarak Kars Valiliği’nden açıklama yapılarak, “En kısa süre içerisinde kontrol ve tescil işlemleri sonuçlandırlacaktır.” denildi.

Yapılan yazılı açıklama şöyle:

“Kars İli, Merkez Yeni Mahallede mevcut 180 hektar alanda yapılan 18. Madde Uygulamasına dair Kars Belediye Encümenince alınan 22/05/2012 tarih ve 119 sayılı kararı, Erzurum 1. İdare Mahkemesince iptal edildiğinden dolayı , Yeni Encümen kararı Kars Belediyesi Encümenince  27/06/2019 tarih ve 171 karar ile onaylanmıştır.

Onaylanan Yeni Encümen kararı, Kars Belediyesince tescil bildirimleri hazırlanmak üzere Kars Kadastro Müdürlüğümüze gönderilmiştir. Kars Kadastro Müdürlüğümüze gönderilen Yeni Mahalleye ait İmar uygulaması Kars Kadastro Müdürlüğünce kısa bir süre içerisinde hazırlanmıştır.

Hazırlanan tescil bildirimleri, röleveler ve dağıtım cetvelleri, Kurban Bayramı ertesi olan 15/08/2019 Perşembe günü kontrol edilmek, TAKBİS sisteminde kayıtları oluşturulmak ve tescil edilmek üzere Kars Tapu Müdürlüğü’ne gönderilmiştir.

Kars Tapu Müdürlüğü’nce teslim alınan 6 adet İmar uygulaması  Klasör ve ekleri, aynı gün içerisinde kayıt altına alınmış, TAKBİS sistemi üzerinden kontrolleri başlamıştır.

Kars Tapu Müdürlüğü olarak Kars halkımıza her daim hizmet vermek anlayışı içerisinde hiç bir vatandaşımızın mağdur olmaması için büyük bir özveri ile en kısa süre içerisinde kontrol ve tescil işlemleri sonuçlandırlacaktır.

Bilindiği üzere 2012 yılında yapılan İmar uygulamasındaki hatalar sebebi ile Erzurum Bölge İdare Mahkemesi İmar Uygulamasını iptal etmiştir. Bu sebeple gerek Kars Kadastro Müdürlüğü gerek ise Kars Tapu Müdürlüğü’nce kontrol mekanizması  hiç bir vatandaşımızın mağdur olmaması ve Kanuna aykırılık teşkil etmemesi için çok dikkatli ve titizlikle yürütülmektedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

 • Yorumlar 3
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751