• BIST 1.488
 • Altın 417,677
 • Dolar 7,2569
 • Euro 8,8742
 • Kars -7 °C
 • Ardahan -10 °C
 • Iğdır -1 °C

25 bin sporcu potansiyeli var

25 bin sporcu potansiyeli var
25 bin sporcu potansiyeli var 1 tane saha yok

25 bin sporcu potansiyeli var 1 tane saha yok

  Karsspor Altyapı Koordinatörü Mehmet Aras, Kars’ta 5-19 yaş arası ve üniversite öğrencileri dahil 25 bin sporcu potansiyelinin bulunduğunu belirterek, bu potansiyele rağmen 1 tane bile sahanın olmamayışının anlaşılmaz dumur olduğunu söyledi.

  Aras, “Bu potansiyel hiç dikkate alınmıyor. Kars’ta spor tesisi ve sosyal faaliyet alanları çok kısıtlı. Kars il genelinde birçoğu imkansızlık nedeniyle faaliyet göstermeyen toplam 19 kulüp var. Fakat idman yapmaya saha bulamıyoruz” dedi.

  Türkiye genelinde nüfusa düşen antrenman sahası oranının oldukça düşük düzeyde olduğuna da dikkat çeken Aras şunları söyledi:

  “Bu oran Kars’ta yerin diplerine girmiş durumda. Ortalama 10 bin nüfuslu bir yerleşim merkezine bir saha ve sportif faaliyet alanı olması gerekiyor. Fakat Kars’ta 77 bin nüfusa 8 saha ve sportif faaliyet bulunması gerekirken bir saha ile geçiştiriliyor. Kars’ta birçok spor kolu da bulunmuyor. Kulüp sayılarının yetersiz olması, imkan ve faaliyet alanlarının dar olması ve spor eğitici hocalarının eksik olması buna yol açıyor. Sarıkamış Beden Eğitimi Spor Meslek Yüksekokulu’ndan yeterli derecede yararlanılmıyor. Eğer bu imkandan faydalanılabilse spor eğitmen açığı kısa zamanda kapatılarak Kars, sportif faaliyet olarak birçok alanda temsil edilebilir”

  Zamanımızda sağlıklı yaşam için sporun daha ön plana çıktığının altını çizen Aras, “Spor, her yönüyle insanı geliştirir. Sporunda gelişmesi için bir takım fedakarlıklar yapılmalıdır. Kars’ta diğer illere göre spora ayrılan bütçe yeterli değildir. Kamu özel kurum ve kuruluşlar ile belediyemiz spor faaliyetlerini daha aktif şekilde desteklemelidir. Basın ve yayın organları spora daha fazla ilgi göstermeli ve spor eğitim ile gelişimine yönelik yayınlar yapmalıdır” diye konuştu.

  Aras, Kars Valiliği, Kars Belediyesi, Genlik Spor İl Müdürlüğü ve kamu kuruluşlarından yeterli derecede destek alamadıklarını ifade edere, “Kars’ın gelişmesi için başka valilik ve belediye olmak üzere herkesten destek bekliyoruz. Sorumluluk sahibi herkes elini vicdanına koyup düşünmelidir. Çünkü bu gençler başıboş bırakılmayacak kadar değerlidir. İnanıyorum ki bundan sonra gerekli desteği almakta zorluk çekmeyeceğiz” şeklinde istekte bulundu. 


 

 • Yorumlar 2
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751