• BIST 1.408
 • Altın 461,090
 • Dolar 8,0625
 • Euro 9,6585
 • Kars 10 °C
 • Ardahan 10 °C
 • Iğdır 19 °C

4 çocuk sahibi işsize kuradan iş çıktı

4 çocuk sahibi işsize kuradan iş çıktı
Çok çocuklu olmanın nedeni bulundu: işsizlikKurayı da kendi çeken Ebubekir Aydın, doğuştan bu yana işsiz olduğunu ve can sıkıntısından çocuk yaptığını söyledi

Kars’ta Sarıkamış Orman İşletme Müdürlüğü ile İşkur’un ortaklaşa düzenlediği kura çekimi ilginç görüntülere sahne oldu. Doğuştan işsiz olduğunu söyleyen Ebubekir Aydın isimli vatandaş kendi kurasını kendisi çekti ve sevinci yere göğe sığmadı. Ebubekir Aydın, çocuklarına ayakkabı alacak parasının bile bulunmadığını söyleyerek çok çocuk sahibi olmasını da işsizliğin getirdiği can sıkıntısına bağladı.

 

Toplum Yararına Çalışma Programı (TYÇP) kapsamında Sarıkamış Orman İşletme Müdürlüğü ile İşkur ortaklaşa kura çekimi düzenledi. Halk Eğitim Müdürlüğü Çok Amaçlı Salon’daki kura çekimine Sarıkamış Orman İşletme Müdürü Ayhan Deligöz, Kars İşkur Müdürü Yılmaz Akar ve İşkur aracılığıyla kuraya tabi tutulan işsizler katıldı. Sarıkamış’ta 20, Selim’de 5, Kars’ta 5 işçi için 100’ün üzerinde müracaatın olduğu kura çekimi öncesinde konuşma yapan Sarıkamış Orman İşletme Müdürü Ayhan Deligöz, TYÇP hakkında bilgi verdi. TYÇP’nin toplum yararına bir iş yada hizmetin geçici olarak yürütüldüğü bir istihdam ve eğitim modeli olduğunu söyledi. TYÇP’nin kapsama alınan kişilerin kendi istekleriyle toplum yararına bir işte geçici olarak en fazla 6 ay istihdamlarını sağlayan sistem olduğunu da vurgulayan Deligöz, “İşçilere asgari ücret ödenmesini ve sosyal sigorta primlerinin karşılanmasını öngörmektedir. TYÇP programları ile katılımcılara kısa süreli işbaşı eğitimi ve iş arama teknikleri eğitimi verilmekte, bunlara ilaveten kazanılan iş deneyimi ve iş disiplini ile programa katılanların kalıcı şekilde istihdam edilebilmeleri amaçlanmaktadır” dedi.

 

4 aylık sigortalı, asgari ücretle 30 asıl 30 yedek için kura çekiminde isimlerinin çıkması için sabırsızlıkla bekleyen işsizler bir yandan da asgari ücretin az olmasından dert yandılar. İsimleri okunanların bir çoğu salonda bulunmazken, isimleri okunanlar bile iş bulmuş olmalarına rağmen ücretin azlığı ve işin kısa süreli olması dolayısıyla sevinemediler.

 

Kurada tek sevinen ise 4 çocuklu Ebubekir Aygün oldu. Sarıkamış’ın Mescitli köyünde ikamet eden ve doğuştan bu yana işsiz olduğunu söyleyen Ebubekir Aygün, kendi kurasını da kendisi çekti. 9. sırada kendi ismini çeken Aydın’ın sevinci görevlilere de yansıdı. Görevlilerin de alkışlarıyla sevincini paylaşan Aydın, gazetecilerin de ilgi odağı oldu. Gazetecilerin “Hem işsizsiniz hem de 4 çocuğunuz var?” demeleri üzerine, 40 yaşında olmasına rağmen işsiz olduğunu ve çoğu zaman çocuklarına ayakkabı bile alamadığından dert yandı. İşsiz olduğu için vaktinin büyük bölümün evde geçmesi nedeniyle can sıkıntısından çocuk yapmaya devam ettiğini de belirten Aydın, “Eğer işim olsaydı onlara vakit bile kalmazdı. Şimdi de 4 aylık işim oldu. Bu süre içinde çocuk işine noktayı koymuş oluyorum” diye konuştu.

 

Aydın, “Doğuştan beri işsizim. Hep köyde cefa çektim. Düşe kalka bugünlere geldim. Hakkımı arayan kişiyim yani hak yemem de hakkımı da yedirtmem. Çocuklarımızın bazılarının ayaklarında çorap, elbise yok. Köyde hiç gelirim yoktur. Sağ olsunlar şu anda bir işim oldu da artık hayatımı böyle devam ettiririm. Fakir insan çocuk yapar, zengin insan çocuk yapmaz bunu bilin. Fakir adamın işi ne ki evden çıkmıyor can sıkıntısında da çocuk yapıyor. Memur olsaydım iki tane çocuğum olurdu ve daha rahat geçinirdim. Köy yerinde işsiz kalınca bende dedim ki çok çocuğum olsun mala-davara gitsin” dedi.

 • Yorumlar 0
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751