• BIST 1.378
  • Altın 455,680
  • Dolar 8,1240
  • Euro 9,6965
  • Kars 5 °C
  • Ardahan 4 °C
  • Iğdır 16 °C

Akademisyenlerden kınama

Akademisyenlerden kınama
Kars Kafkas Üniversitesi (KAÜ) akademisyenleri Ermeni Tasarısı kabulünü kınadı

Kafkas Üniversitesi (KAÜ) Öğretim Elemanları Derneği Yönetim Kurulu; Amerika Birleşik Devletleri Temsilciler Meclisi Dışişleri Komitesinde bir oy farkla kabul edilen Sözde Ermeni Soykırım Tasarısını kınadığını açıkladı.

 

Kafkas Üniversitesi Öğretim Elemanları Derneği Başkanı Prof. Dr. M. Özkan Arslan; 4 Mart 2010’da ABD Temsilciler Meclisi Dışişleri Komitesinde her yıl olduğu gibi bu yılda gündeme alınan Sözde Ermeni Soykırım Tasarısının yine yapılan birçok siyasi oyunlar sonucu kabul edildiğini belirtti.

 

Arslan, “Ermenistan ile en yakın konumda bulunan ve adını bulunduğu coğrafyadan alan Kafkas Üniversitesi Öğretim Elemanları Derneği olarak; alınan bu kararın, Türkiye ile Ermenistan arasında ki normalleşmeye doğru giden bazı olumlu adımları bile etkileyebileceğini ve bundan da özellikle Ermenistan halkının zarar göreceği bilmekteyiz. Ermeni tasarısı adı altında ele alınan tarihi bu olayın her yıl Amerika’da gündeme alınması artık Türk kamuoyunda sıkıcı bir olgu haline gelmiştir. Bu durum Amerika ve Türk halkları arasında güvensizliği arttırdığı gibi iki ülke arasındaki ilişkileri de olumsuz yönde etkilemektedir. Ermenistan’a en yakın bölgede bulunan biz bilim adamlarını da bu durum çok rahatsız etmektedir. Çünkü bizler 1915 yılında savaş ortamında yaşanan bazı olayların değerlendirmesini tarihçilerin yapması gerektiğine inanıyoruz. Alanında uzman bilim insanlarından oluşan komisyonlar ile arşivlerin değerlendirmesi ile gerçeklerin açığa çıkmasını beklemekteyiz.” dedi.

 

Prof. Dr. Arslan; Kafkasya’daki sorunları başta bu coğrafyadaki ülkelerin çözmesi gerektiğini de kaydederek, “Bunun için bölge ülkeleri diyaloglarını artırmalı ve çalışmalar yapmalıdır. Burada en önemli hususlardan birisi de dost ve kardeş ülke Azerbaycan’ın durumudur. Çünkü Türk halkı Kafkaslarda ve Dağlık Karadağ’da devam eden trajediyi nasıl kenara atabilir. Yaklaşık bir milyon Azerbaycan halkı çadırlarda ve sağlık şartlarından çok uzak ortamlarda ve evlerinden uzaklaştırılmış konumda yaşamaya devam etmektedir. Ayrıca Hocalı katliamı da belleklerimizde oldukça yenidir. Şurası unutulmamalıdır ki Türkiye ile Azerbaycan ortak savunması olan farklı 2 devlet ama tek millettir.” diye konuştu.

 

Prof. Dr.Arslan, Kafkasya’daki istikrarın bölgedeki tüm ülkelerin katkı sağlaması ile olacağını, kimsenin insan hakları adına hayali ve sözde bir zafer peşinde koşmamasını, Türkiye ile Ermenistan arasındaki normalleşme sürecine herkesin katkı sağlaması gerektiğini söyledi ve ABD Temsilciler Meclisi Dışişleri Komitesinde alınan bu kararı kınadıklarını belirtti.

 

Arslan ayrıca, Türkiye ile birçok alanda stratejik ve ekonomik ilişkileri bulunan Amerika Bileşik Devletleri’nin de durumu tekrar gözden geçirmesini ve sadece bir oy farkla kabul edilen Ermeni Tasarısının Kongreye ve genel kurul gündemine alınmamasını istedi.

Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751