• BIST 120.150
 • Altın 301,895
 • Dolar 5,9464
 • Euro 6,5535
 • Kars -13 °C
 • Ardahan -12 °C
 • Iğdır -4 °C

Akçayöz, Malakanları Datça’da anlatacak

Akçayöz, Malakanları Datça’da anlatacak
Araştırmacı Yazar Vedat Akçayöz, Datça’da, Datça Kültür Sanat Dayanışması tarafından 5 Eylül Perşembe günü düzenlenecek olan etkinlikte, açık havada izlenecek belgesel film eşliğinde anlatacak.

Volkan KARABAĞ / KARS MANŞET

Malakanlar Belgeseli 5 Eylül Perşembe günü saat 20.30'da Hızırşah Kültür Evi bahçesinde gösterilecek olan belgesel film, Datça Belediyesi’nin resmi internet sitesinde: “Malakanlar,  Çarlık dönemi Rus Ortodoks Kilisesinin ritüellerine inanmadıkları için askere gitmek istemeyen,   Çar ve kilise tarafından aforoz edilen ve 1800’lü yılların başında bugünkü Gürcistan, Ermenistan ve Azerbaycan bölgelerine yönlendirilen daha sonra Kars Rusların eline geçince de buraya yerleştirilen insanlar. Savaşmayı ve ellerine silah almayı reddettikleri için askerlik yapmayan, genel olarak çiftçilikle uğraşan bir halk.
Unutulan bir barış kültürü
Kendilerini Hristiyan olarak tanımlamalarına rağmen Ortodoks kilisesinin dini ritüellerini kabul etmeyip kiliseye gitmeyen, ibadetlerini evlerinde sade bir şekilde yapmayı tercih eden Malakanlar, Tanrı ile kul arasına kimse girmemelidir diye düşündükleri için dini hiyerarşiye inanmadılar ve bu nedenle de Papa’yaitibar etmediler.
İkon ve haç gibi el yapımı şeylerin ‘Tanrı olmadığı, onların ancak insanoğlunun abartısı’ olduğu inancındalar. Bu nedenle, haç, ikon gibi ibadet materyallerinin varlığı onlar için anlamsız.
Malakanlar,  adam öldürmeyi büyük günah olarak gördükleri için askerliği reddediyorlar.
İsimleri Rusça süt anlamındaki  "Moloko"dan geliyor.
Kaşar ve gravyer peynirinin ustaları.
Rus Yazar Lev Tolstoy’un, tarih boyunca çeşitli sıkıntılara ve sürgünlere maruz kalan  Malakanlara yardım ettiği ve kitaplarının gelirlerini bu halka gönderdiği biliniyor.
İşte bu insanların öyküsünü Kars Kültür ve Sanat Derneği Başkanı araştırmacı, yazar Vedat Akçayöz belgesel yaptı.”şeklinde yayınlandı.

akcayoz,-malakanlari-datca’da-anlatacak!.jpg

 • Yorumlar 0
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751