• BIST 1.408
 • Altın 461,090
 • Dolar 8,0625
 • Euro 9,6585
 • Kars 14 °C
 • Ardahan 8 °C
 • Iğdır 20 °C

Aktaş: Harmankaya Aynaya bak

Aktaş: Harmankaya Aynaya bak
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Kars İl Başkanı Oktay Aktaş, İnsanlık Anıtı'nın yıkımıyla ilgili yaptıkları basın açıklamasına karşı bir açıklama yaparak MHP'nin bilinçsiz hareket ettiğini belirten Başkan Vekili Yargıç Harmankaya için, “Açıklamayı yapan

Aktaş açıklamasında, “Kars Belediyesi tarafından yaptırılan anıtın yıkım kararının uygulanmaması nedeniyle yaptığımız suç duyurusu üzerine, Belediye Başkanlığından yapılan açıklamada “anıtın yıkılması kararında çelişki olduğu, Bakanlıktan tekrar görüş sorulduğu, verilen cevapta hava koşullarının uygun olduğu bir zamanda bir heyetin görevlendirileceği ve bu heyetin incelemeleri sonucunda karar verileceği” bildirilmiştir. Bu açıklamadan da anlaşıldığı gibi “çelişki” anıtın yıkım kararında değil, bizzat Kars Belediyesinin yönetim anlayışındadır. Belediye Başkanı Nevzat Bozkuş’un da çeşitli vesilelerle basında yer alan açıklamalarına göre söz konusu anıt;  1-Sit alanı üzerine yapılmıştır. 2-Yapı ruhsatı bulunmamaktadır. 3-Hazine arazisi üzerine, izinsiz ve arsa tahsisi gerçekleşmeden yapılmıştır.” diye konuştu.

 

Aktaş daha sonra şunları söyledi:

“Konu bu kadar açık, kanunsuz ve usulsüz iken, Erzurum ve Diyarbakır koruma kurullarının kararları ortada olduğu halde, anıtın yıkılmasının savsaklanması suç değil de nedir?. Kaldı ki, koruma kurullarının kararı dayanak alınarak zamanın Belediye Başkanı, birim müdürleri ve Belediye Meclis üyelerine 503 bin TL zimmet çıkarılmıştır. Bu karar bile anıtın yasaya aykırı olduğu ve yıkılması gerektiği konusunda yeterli bir sebeptir. Ayrıca Kars Valiliğinden Belediye başkanlığına anıtın yıkılması ile ilgili tebligat yapıldığını basına açıklayan Belediye başkanının kendisidir. Belediye sınırları içerisinde, hazine arazisi üzerine yapılan kaçak ve ruhsatsız yapıları yıkmak Belediyelerin öncelikli görevlerindendir. Bunun için herhangi bir kurumun veya bakanlığın kararının beklenmesine gerek yoktur. Ne yazık ki, Türkiye ve Karsımız AKP döneminde bizzat kaçak ve ruhsatsız yapıyı kendi eliyle gerçekleştiren Belediyeler tarafından yönetilmektedir. Anıtın yıkılması yasal zorunluluk olmasına rağmen, Belediyenin çeşitli bahaneler üreterek bundan kaçınması,  birtakım çevrelerin, lobilerin ve diasporanın tepki göstereceği düşüncesinden kaynaklanmaktadır. Ancak, Kars halkının asla tasvip etmediği, bu kaçak ve anlamsız yapının yıkımının gerçekleştirilmesi halinde, Milliyetçi Hareket Partisinin desteğinin Belediyenin arkasında olacağının bilinmesini isteriz. İl Başkanlığımızın konuya vakıf olmadan açıklama yaptığı şeklindeki açıklamayı yapan kişi aynaya bakarsa kimin yetersiz olduğunu görür. Belediye den yapılan açıklamayı yersiz ve talihsiz buluyoruz. Kamuoyuna saygı ile duyurulur.”

 • Yorumlar 5
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751