• BIST 1.530
 • Altın 420,650
 • Dolar 7,7315
 • Euro 9,1608
 • Kars -14 °C
 • Ardahan -13 °C
 • Iğdır 0 °C

Akyaka Belediyesi’nin sıkıntıları

Akyaka Belediyesi’nin sıkıntıları
Kars Akyaka Belediye Başkanı Turgut Turan, ilçenin sıkıntıları ve Doğukapı'yla ilgili basın toplantısı düzenledi. Turan, makamında düzenlediği toplantıda, Akyaka ilçesine 17 kilometre mesafedeki Türkiye-Ermenistan sınırındaki Doğu Kapı'nın kapatılmasının

Ermenistan’ın Gürcistan üzerinden Trabzon sınır kapısından bütün işlerini yürüttüğünü belerten Turan, 1993 yılından beridir kapalı olan Doğukapı’nın sadece Kars’a verilen cezadan ibaret olduğunu ifade ederek, Akyaka ve Kars ilinin ekonomik olarak mağdur olmuştur. Ermenistan’ın Karabağ işgali ile yüzde Azerbaycan topraklarını işgal etmesi sonucu Doğu Kapı kapatılarak Devletimiz Ermenistan’a Ambargo uygulama kararı almıştır. Fakat Ermenistan’ın işgale devam ettiği halde Karadeniz tarafından Sarp Sınır Kapısından Gürcistan üzerinden Ermenistan’a Türk nakliyecilerinin her türlü gıda ve malzeme sevkiyatı yaptığını hepimiz biliyoruz” diye konuştu

 

EĞER BİR AMBARGO SÖZ KONUSU İSE NEDEN TRABZON’DA DA UYGULANMIYOR

Başkan Turan, “Kars’ın sınır kapılarını kapatarak Trabzon’dan Sarp Sınır Kapısından Ermenistan’a her türlü sevkiyatın yapılmasını anlamış değiliz. Eğer bir ambargo söz konusu ise neden Trabzon’da da uygulanmıyor. Ben bunun Kars’ı cezalandırmak için yapıldığını düşünüyorum. Tek taraflı ambargo olmaz. Ambargo ise adam gibi uygulansın o zaman Ermenistan 24 saatte hizaya gelir. 17 yıldır sözde yapılan ambargonun arkasında biz Kars ve Akyaka halkı olarak başka bir şeylerin olduğundan şüphe ediyoruz. Ambargo Ermenistan’a değil Kars ve Akyaka’ya yapılmıştır. Karadeniz Bölgesi’ndeki siyasetçilerin yöremizi cezalandırdığını düşünüyoruz. Özellikle belirtmek istiyorum Ermenistan ile olan sınırımızdaki Doğu Kapı’nın kapanmasının amacı yerine getirilmediği sürece kapının açılmasını biz Akyakalılar da istemiyoruz. Ama Karadeniz üzerinden de Ermenistan’a herhangi bir mal ve gıda malzemelerinin gitmesini de istemiyoruz. Ambargo amacına uygun olarak yapılsın.” şeklinde konuştu.

 

BİR DARBEDE TREN SEFERLERİNİN KALDIRILMASIYLA VURULDU

Turan, tren seferlerinin kaldırılmasına da değinerek, “1 Ocak 2010 tarihinden itibaren ilçemize günde 2 sefer yapan yolcu trenimizde seferden kaldırılarak yine fakir dar gelirli ilçemiz insanlarına ulaşım imkanı da çok görülmüştür. Yılın 8 ayı zor kış şartları altında bu serhat ilçemiz de batı bölgelerimize göre herhangi bir ayrıcalık olmadan aynı şartlarda vergisini veren devletine karşı görevini yapan bu insanların kaderi bu olmamalıdır”

 

İLÇENİN DİĞER SIKINTILARI

Turan, ilçenin sıkıntılarını da şöyle dile getirdi:

“Bilindiği üzere mülkiyeti Devlet Su İşleri 24 Bölge Müdürlüğü’ne ait olan Akyaka Ovası Sulama kanallarının işletme hakkı 2003 yılında yapılan bir protokol ile Akyaka İlçesi ve Köyleri Sulama Birliğine devir etmiştir. Ancak 2003’te kanalların işletmesini alan Sulama Birliği işletmeyi düzgün ve verimli yapılmamıştır. Bundan dolayı 2003 yılında bin 65 çiftçimizin 17 bin 250 dönüm üzerine ekmiş olduğu pancar her yıl üretici ve ekiliş alanının hızla azalarak 2009 yılı sonunda pancar ekici sayısı 343’e, ekiliş alanı da 6 bin 500 dönüme düşmüştür. 2003 yılından 2009 yılına kadar birliğin 970 bin TL biriken borcu sonucu birlik yönetimi 20 Mayıs 2009 tarihinde genel kurul yaparak tasfiye kararı almıştır. 2009 yılında Mayıs ayından itibaren DSİ 24 Bölge Müdürlüğü sulama sezonunda personel ve malzemeleri ile işletmeyi faal hale getirerek yapmış oldukları çalışma sonucu 6 bin dönümlük ekilişe karşılık 24 bin 250 ton pancar üretimi gerçekleşmiştir.”

 

İLÇENİN DÜŞEN NÜFUSU VE GÖÇ SORUNU

Turan, nüfusun düşürülmesi ve göç sorunuyla ilgili de, “2004 yılında bağlı 27 köyü ile toplam nüfusu 17 bin 500 iken 2009 yılı sonunda bu sayı 12 bin 355’e düşmüştür. Son 5 yılda nüfusumuzun yüzde 30 azalmasının ve bu kadar fazla göç vermesinin sebebi elbette ki başta ekonomik şartların yöremizde iyi olmamasıdır. Yöremizin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayanması ve bunlarında üreticinin yaptığı emek sonucu emeğinin karşılığını almamasından dolayı göç etmiştir. Bu göçün sebeplerinden en başta sulama birliğinin kanalları iyi işletmemesi olmuştur. Pancar ekilen alının ertesi yıl genelde arpa ve buğday ekilmesi nedeni ile tarım ile ilgili ekilişlerde azalmış olup bunun sonucunda 2004 yılında Toprak Mahsulleri Ofisi Ajans Müdürlüğü kapatılmıştır” şeklinde konuştu.

 • Yorumlar 2
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751