• BIST 1.471
 • Altın 415,030
 • Dolar 7,4160
 • Euro 8,9680
 • Kars -2 °C
 • Ardahan -6 °C
 • Iğdır 2 °C

Alevi Kültür Dernekleri yönetimi kadınların eline geçiyor

Alevi Kültür Dernekleri yönetimi kadınların eline geçiyor
Alevi Kültür Dernekleri Kars Şubesi Pazar günü, içinde bulunduğumuz Muharrem ayı vesilesi ile dernek binasında aşure dağıttı. Yaklaşık 150 kişinin katıldığı aşure töreninde ayrıca derneğin faaliyetlerinin daha kapsamlı yürütülmesi için yönetim kurulunda d

Alevi Kültür Dernekleri Kars Şubesinde yapılacak kongre öncesi alınan bir kararla Narin Çağrıtekinci şube başkanlığına getirilecek. Yönetimin çoğunluğunu bayanların oluşturacağı öğrenilirken yönetimde; Türkan Doğanbenzer, Zübeyde Ercan, Muazzez Çağrıtekinci ve İnan Ercan görevlendirilecek.

  Alevi Kültür Dernekleri Kars Şubesi Pazar günü, içinde bulunduğumuz Muharrem ayı vesilesi ile dernek binasında aşure dağıttı. Yaklaşık 150 kişinin katıldığı aşure töreninde ayrıca derneğin faaliyetlerinin daha kapsamlı yürütülmesi için yönetim kurulunda değişiklik yapılması da tartışılarak kararlaştırıldı.

  Başkanlığa getirilmesi kararlaştırılan Narin Çağrıtekinci, bundan sonra ne yapacakları konusunda şunları söyledi:

  “İlk kez böyle bir faaliyet içinde yer almaktan dolayı heyecanlıyım. Yönetim kurulunda yer alan diğer kadın üyelerde benim gibi yeni ama istekliler. Dernek binamız gördüğünüz üzere faaliyet yapmak için çok fazla büyük değil ama merkezi bir yerde olması güzel. Dernek olarak amacımız da sadece Alevileri örgütleyip onlar üzerinden iş yapmak olmayacak. Sonuçta hepimiz insanız ve aynı apartmanda, aynı kentte hep beraber yaşıyoruz. Alevilik konusunda da toplumda önyargılar var. İnsanlarımız yıllardır inançlarını, kimliklerini saklamak zorunda kalmışlar. Ama nereye kadar saklayacaksın ya da korkacaksın. Özellikle 2 Temmuz 1993’teki Sivas Katliamından sonra bütün ülkede olduğu gibi Kars’ta da kendimizi açık açık ifade etmeye başladık. Kimliğimizi, kültürümüzü yaşatmak, geleceğe taşımak istiyoruz. Bizim gibi toplumun ve sistemin kabul etmediği, baskılamaya çalıştığı bir çok düşünce, kimlik mevcut. Ezilenler, yok sayılanlar olarak bir araya gelmek zorundayız. Dernek olarak ta bu ülkede yaşanan haksızlıklara karşı da tarafız. Tarafsızlık gibi bir belirsizlik içerisinde olmayacağız. Bunun en somut örneği de TEKEL işçilerinin vermiş oldukları mücadelede işçilerin yanındayız ve yüreklerimiz onların yanında. Çünkü onların kazanması demek bizlerin kazanması demektir. Yürüteceğimiz faaliyetlerle hedeflerimizi gerçekleştirmeye çalışacağız. Önümüzdeki dönemlerde de konser, panel, söyleşi, kermes gibi etkinliklerle de hem derneğimize hem de Kars’a bir hareketlilik getireceğiz. Bu sayede de insanların güvenini kazanarak bizlerin çalışmaları içerisinde bizzat yer alacağına inanarak buradan da sizlerin aracılığı ile derneğimizin kütüphanesi için kitap bağış kampanyası yaparak ilk faaliyetimizi de duyurmuş olalım”

 • Yorumlar 5
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751