• BIST 1.471
 • Altın 415,019
 • Dolar 7,4160
 • Euro 8,9680
 • Kars -2 °C
 • Ardahan -6 °C
 • Iğdır 2 °C

Aramada İlginç Detaylar

Aramada İlginç Detaylar
28 saat süren aramada şok detaylar


Aramayı, şoför erin 'evrak yakıyoruz' sözü başlatmış


Özel Kuvvetler Komutanlığı'na bağlı Ankara Seferberlik Bölge Başkanlığı'ndaki aramanın "bir telefon görüşmesi" üzerine yapıldığı ileri sürüldü. Hürriyet Gazetesi'nin haberine göre Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın evinin bulunduğu sokakta yakalanan subayların şoförü er Serkan T., babası Recep T. ile yaptığı görüşmede "Evrak yakıyoruz." dedi. Askerin bu sözleri teknik takibe yakalanınca soruşturmayı yürüten savcı, "delillerin yok edildiği" şüphesiyle harekete geçti ve Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nden arama kararı çıkarttı.


7 askerî personel ile birlikte halen gözaltında tutulan er Serkan T.'nin, babası ile 24 Aralık akşamı saat 19.00'da yaptığı telefon görüşmesi şöyle:


* Er Serkan: İyi, biz de evrak yakıyoruz.

* Baba: Evrak mı yakıyorsunuz?

* Er Serkan: Heee.

* Baba: Neden?

* Er Serkan: Delilleri...

* Baba: Talimat mı var?

* Er Serkan: Ya, var işte. Bir sürü şeyler var, onları falan yakıyoruz.

* Baba: Bak sen, bak böyle şeyler söyleme telefonda bize tamam mı?

* Er Serkan: Yok yaa?


Evrak yakma iddiaları kaos planını hazırlayan Deniz Kurmay Albay Dursun Çiçek olayında da gündeme gelmişti. Ergenekon savcılarına belgenin ıslak imzalı orijinalini gönderen meçhul subay, mektupta konuya ilişkin şu bilgileri vermişti: "Genelkurmay Karargah'ındaki tüm kağıt imha makineleri bir araya toplanarak, hukuki açıdan sıkıntı oluşturacak kırk torbaya yakın (kağıt parçaları) bu makinelerde kırpılarak ve akabinde yakılarak deliller yok edilmiştir. Bahse konu işlemlerde görev alan erbaş ve erler de dahil olmak üzere tüm personel uygun! bir şekilde uyarılmışlardır. Evrak imhasında görev alan erbaş ve erlere ait isim listesi ekte sunulmuştur." 

Savcıların yanında ‘er'den polise yumruk

Arama kararı verilen ilk gün Seferberlik Tetkik Kurulu'na giden özel yetkili savcılar ve terörle mücadele polislerine yönelik fiziki engelleme yapıldığı ifade edilmişti. Elinde arama izni olan ve Cumhuriyet Savcılarıyla birlikte aramaya katılmak isteyen terörle mücadele polislerinden birisinin, görevli bir er tarafından darp edildiği öne sürüldü. Erin, polis memuruna yumruk attığı iddia edildi. 

Çevik'e ‘baskın' iddiası 

Seferberlik Tetkik Kurulu Ankara Bölge Başkanlığı'nda arama sürerken dün öğleden sonra “sabah saatlerinde askerler Çevik Kuvvet Merkezi'ni basmış” iddiası gündeme geldi. Ancak iddianın gerçek olmadığı kısa süre ortaya çıktı. Azil Harp binasında arama sürerken yan kışladan mesaj gibi sloganlar dikkat çekti. Akşam iştimasına çıkan askerler, “herşey vatan için” komutuyla içtima alanına geldi. 

CMK 125. madde ne diyor?

Ceza Muhakemesi Kanunu (CMK) 125. maddeye göre, suç olgusuna ilişkin bilgileri içeren belgeler, devlet sırrı olarak mahkemeye karşı gizli tutulamaz. Ankara'da Seferberlik Bölge Başkanlığı'nda yapılan aramada CMK'nın 125. maddesinin uygulandığı kaydedildi. ‘'İçeriği devlet sırrı niteliğindeki belgelerin mahkemece incelenmesi'' başlığı taşıyan CMK 125. madde şöyle: ‘'Bir suç olgusuna ilişkin bilgileri içeren belgeler, Devlet sırrı olarak mahkemeye karşı gizli tutulamaz. Devlet sırrı niteliğindeki bilgileri içeren belgeler, ancak mahkeme hakimi veya heyeti tarafından incelenebilir. Bu belgelerde yer alan ve sadece yüklenen suçu açıklığa kavuşturabilecek nitelikte olan bilgiler, hakim veya mahkeme başkanı tarafından tutanağa kaydettirilir. Bu madde hükmü, hapis cezasının alt sınırı beş yıl veya daha fazla olan suçlarla ilgili olarak uygulanır.'' 

Dehlizler de arandı

Arama yapılan Seferberlik Tetkik Kurulu Ankara Bölge Başkanlığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nın tam karşısında bulunuyor. Savcıların, Özel Harp kampüsü ile Genelkurmay Başkanlığı ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nı birbirine bağlayan yer altındaki dehlizleri de kontrol ettikleri öğrenildi.

Medya özel harpçi yüzbaşıyı deşifre etti
Seferberlik Tetkik Kurulu Ankara Bölge Başkanlığı'ndaki aramalar sürerken, Nöbetçi Amiri olan yüzbaşı gazetecileri ‘giriş çıkışı engellememeleri için nerede durmaları gerektiği konusunda nazikçe uyardı. Gizli görevler yapan kurulda görevli olan yüzbaşı, kepini yüzüne indirip, başını da aşağı eğerek yüzünün görünmesini engellemeye çalıştı. Ancak bazı kameralar ısrarla yüzbaşıyı çekti ve yüzü açık bir şekilde birçok televizyon kanalında ve internet sitesinde yüzbaşının görüntüleri yayınlandı. 

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'a yönelik suikast iddiaları üzerine başlatılan soruşturma kapsamında Özel Harp'in kalbi Genelkurmay Seferberlik Tetkik Kurulu Ankara Bölge Başkanlığı'nda önceki gün saat 21.30 sularında başlayan arama dün gece 00.45'te sona erdi. Önceki gün sabaha karşı mühürlediği “evrak, arşivi ve dijital veriler”in bulunduğu odanın mührünü 21.30 sularında söken 11. Ağır Ceza Mahkemesi Hakimi Kadir Kayan, 28 saat boyunca yüzbinlerce belge arasında arama yaparken, savcıların aramaya katılmasına izin verilmedi.

ARAMAYI HAKİM KADİR KAYAN YAPTI
CMK 125'inci maddesine göre ‘devlet sırrı' kapsamındaki belgeler mahkemelere karşı gizli tutulamıyor. Bu nedenle de bu belgeler üzerindeki inceleme, mahkeme hakimi veya heyeti tarafından yapılıyor. Önceki gün sabah 06.00 sularında “devlet sırrı niteliğinde belgeler olduğu” için savcılar ve hakimler içeri alınmadığı için kapı ve pencereleri mühürlenen odanın mühürleri önceki akşam saat 21.30 sularında söküldü ve hakim tarafından arama başladı.

ARŞİVDEKİ ARAMA 28 SAAT SÜRDÜ
Belgeler devlet sırrı niteliğinde olduğu savcılar arşive alınmazken, Hakim Kayan tek başına inceleme yaptı. Kayan'ın arşivlerde tek başına arama yapması nedeniyle araştırmanın uzun sürdüğü belirtildi. Kayan'ın araştırma yaptığı alanın çok geniş ve yüzbinlerce evrakı barındırdığı ifade edildi. Hakim Kayan, yaptığı incelemede devlet sırrı kapsamındaki bilgi ve belgeler arasından sadece sanıklara yüklenilen suçlarla ilgili bilgileri tutanağa kaydettirebildi. İncelenen bilgiler tutanağa geçirilirken, tüm çalışmaların kamera ile kayda alındığı öğrenildi. 

ÖZEL HARP'TE ÜÇ GÜNDÜR İZİN YOK
Arama yapılan odaya özel yetkili savcılar ve Ankara Emniyet Müdürlüğü Terör ekipleri polisleri sokulmadı. Savcı ve polisler ayrı bir yerde tutulurken, ancak yardım için bilgilerine başvurulmak üzere odaya çağrıldı. Öte yandan, Seferberlik Tetkik Kurulu Başkanlığı'nda görev yapan personelin izinlerinin iptal edildiği öğrenildi. Erlerin yakınları ile görüşmelerine de izin verilmediği belirtildi.

 • Yorumlar 1
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751