ARDAHAN HABER" />
 • BIST 1.471
 • Altın 414,178
 • Dolar 7,4160
 • Euro 8,9680
 • Kars 0 °C
 • Ardahan -4 °C
 • Iğdır 3 °C

Ardahan-Göle Kaynıyor.

Ardahan-Göle Kaynıyor.
GÖLE-AK Parti Göle İlçe Başkanı Cengiz Çapan Kaymakamdan açıklama beklediğini bildirdi

Çapan’ın yazılı açıklaması şöyledir:

Bu millete hesap vermeden gitmek yok! Bilindiği gibi Kaymakamların görev süreleri ilçemizde en fazla üç yıldır. Göle Kaymakamı iki yılı aşkın süredir görev başındadır. Görev süresinin bitimine yakın bir zaman kalmışken Kaymakamın gitmesini her ne sebeple olursa olsun istemek hayatın olağan akışına aykırıdır.

Ben açık ve net bir şekilde ifade ediyorum ki; Kaymakamın gitmesini kesinlikle istemiyorum. Gitmesi için tarafımca yapılmış en ufak bir giri-şimin ispatı halinde tüm hakaretlerine razıyım. “En iyi savunma saldırıdır” içgüdüsü ile kendilerinden, haklı olarak hesap sorulmak istenildiğinde siyasete bulaşmış isimleri kullanarak, kamuoyu yaratmaya çalışanları ve siyasi saikle buna alet olanları halkımızın vicdanına havale ediyorum.

Aşağıda yönelteceğimiz sorulara, şeffaf ve kamuoyu vicdanını tatmin edecek şekilde cevap verilmesi halinde, son günlerde toplum zihnini meşgul eden olaylarda ki mesuliyetimiz nedeni ile özür dilemeyi de erdem kabul edeceğimizin bilinmesini de ayrıca arz

ederiz.

1-2008 yılında öğrenciler için alınan 450 adet bisiklet alım ihalesinde ihale üstüne kalan firmadan daha uygun teklif sunan başka bir firma olmasına ve KİK tarafından ihalede tespit edilen bazı usulsüzlüklere rağmen ihale

üzerine bırakılan firma ile ilgili ısrarın sebebi nedir?

2-2008 yılında, "Göle kendi kabanını dikiyor, giyiyor ve satıyor" reklamı ile öncülüğünüzde  halk eğitim merkezi bünyesinde yürütülen projede, projeye aktarılan toplam ödenek miktarı ne kadardır,  makine  bakım ve  onarımı adı altında ne kadar harcama yapılmıştır, bu işi yapan kişi veya firma ne şekilde tespit edilmiştir, bakım -onarım işi ile ilgili maliyetlerin belirlenmesi için ne gibi bir piyasa araştırması yapılmıştır, üretim için alınan kumaşlar ne şekilde ve ne bedelle tedarik edilmiştir, faaliyet sürecinde işletme maliyeti ve gideri arasında ki denge nedir, zarar söz konusu olmuş ise miktarı ne kadardır, son olarak faaliyetin sona ermesi ile birlikte işletmeye ait ekipmanın akıbeti ne olmuştur?

3-Köylere Hizmet Götürme Birliğince 2008 yılında kaç tane iş makinesi ne bedelle kiralanmıştır? Kamuoyuna yansıdığı gibi Göle Belediye Başkanlığı'nın 7.000,00.-TL bedelle kiraladığı iş makinesinin benzerini sizin 15.000,00.-TL'ye kiraladığınız doğru mudur?

4-Kaymakamlık lojmanında 2008 yılında yapılan mantolama ve tadilat işleri ne bedelle, hangi usulle ve kim tarafından üstlenilmiştir?

5-Geçmiş yıllarda Kaymakamlık bünyesinde bazı yapım işlerini üstlenen müteahhitlerle başta Laşet olmak üzere birçok yerde beraber görünmenizden etik olarak rahatsız olmadınız mı? Yoksa bu görüşmeler işin özel gereğinden mi kaynaklanıyordu?

6-2009 yılında; Yiğitkonağı, Kalecik ve Budaklı Köylerinin su depolarının fayans işleri kim tarafından, ne bedelle yapılmıştır? Bu işin ödemesine ilişkin fatura kim tarafından ve ne miktarda tanzim edilmiştir?

7-İş edindirme projesi kapsamında ilçemizde bu güne kadar kaç kişi bu projeden faydalanmaya hak sahibi olmuştur? İddia edildiği gibi, bazı hak sahiplerinin bizzat makamınıza çağrılarak azarlandığı ve işlemlerinin bir an önce tamamlanması için bir miktar paranın bazı giderlerin karşılanması için Göle'de belirtilen bir iş yerine bırakılması gerektiğinin söylendiği doğru mudur? 

8-Yiğitkonağı - Kalecik Köyleri arasında menfez inşaatının bir kooperatif başkanı ve köy muhtarı olduğunu bildiğimiz şahsa ne şartlarla ve ne usulle verilmiştir?

9-Daha önceden denenmemiş kimyasal bir madde kullanılarak yapılan toprak yolların yapım işini yüklenici firmaya ne şartlarla ve hangi usulle verdiniz? İşin teslimi sonrasında ve son günlerde tarafınızca söz konusu yollarda her hangi bir inceleme yapılmış mıdır?

10-Sosyal Yardımlaşma Fonundan, Göle'deki göreviniz süresinde ayni ve nakdi olarak kaç vatandaşımıza yardım yapılmıştır ve bu yardımların toplam maliyeti nedir?

11-Yine aynı fon kaynaklı bazı ayni yardımların gerçek hak sahipleri yerine mali durumu iyi olan bazı kişilerin faydalandırıldığına ilişkin aşağıda belirtilen iddialar ile ilgili;

·Tarafımızca ismi bilinen bir köyümüzde, iki katlı betonarme bir yapıya sahip, mali durumu yerinde ve o köyün muhtarının yakını olan bir şahsın evinin çatısının malzeme sağlanarak yaptırılması,

·Başka bir köyün ise canlı hayvan ticareti ile uğraşan, traktörü olan ve mali durumunun gayet yerinde olduğu bilinen MUHTARININ evinin çatısının malzeme sağlanarak yaptırılması,

·Emekli olan bir şahsın yaptırdığı 3 katlı bina için başka bir isim kullanılarak bu şahsa demir, çimento, kum yardımı yapılması,

·Vakıf üyesi olan bir muhtarın köyünde ihtiyaç sahibi bir vatandaşımıza ev yaptırma adı altında gereğinden fazla inşaat malzemesi kullanılmış gibi gösterilerek, bu vatandaşa oturmaya müsait olmayan bir ev yapılarak fazla malzemenin başkalarına kullandırılması,

Tüm bu ve buna benzer iddialar ile bu işler için bu güne kadar ne kadar malzeme alındığının, malzemelerin ne şekilde dağıtıldığının ve bu malzemelerin yerinde kullanılıp kullanılmadığının, tarafsızlığı kabul edilecek bir heyetle tespit edilerek elde edilecek neticenin şeffaf bir şekilde kamuoyu ile paylaşılması hususunda girişimde bulunma cesaretine sahip misiniz?

Yukarıda şimdilik tespit edebildiğimiz bu soruların cevapları doğru şekilde

verildiğinde, son günlerde birileri tarafından sürekli olarak kaşınarak üzerinde yaygara kopartılan bu meselelere müdahil olmaya çalışan kişilerin gizli niyetleri daha net anlaşılacaktır.

Sonuç olarak; bizim devlet işleri ile ilgili hiç kimseye karşı kişisel husumet gütme niyetimizin olmadığı herkes tarafından bilinmelidir. Bu güne kadar da hiçbir devlet kurumu ile ticari bir ilişkimin olmadığı da malumdur. Mesele, taşıdığımız kişisel ve siyasi sorumluluğumuz gereği, hükümetimizce memleketimize aktarılan kaynakların sorumluluk makamında bulunan kişi-lerce adil ve verimli şekilde kullanılmasını sağlamak için çaba sarf etmektir. Bu çabalarımızdan da vicdan sahibi dürüst vatandaşlarımızın rahatsız olduğunu düşünmemekteyim.

Son günlerde hakkımda açıklama yapan bazı köy muhtarlarımızın da şahsıma karşı her hangi bir şahsi husumetleri olmaksızın eksik bilgilendirme neticesinde bu tür beyanlarda bulunduklarına inanmaktayım. Bu nedenle; köy muhtarlarımız dâhil, konuya alaka duyan tüm halkımızla bildiklerimizi ve onların bildiklerini paylaşmaya hazırız. Saygılarımla.

Cengiz ÇAPAN

 • Yorumlar 2
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751