• BIST 1.542
 • Altın 411,808
 • Dolar 7,5315
 • Euro 8,9768
 • Kars 0 °C
 • Ardahan 2 °C
 • Iğdır 13 °C

Arınç: 70 milyon Baykal'a gülüyor

Arınç: 70 milyon Baykal'a gülüyor
Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Bülent Arınç, suiskast iddilarını ve CHP Lideri Deniz Baykal'ın sözlerini değerlendirdi

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Ankara Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hematoloji Onkoloji ve Araştırma Hastanesi Kemik İliği Transplantasyon Ünitesi'nin açılış törenine katıldı. Arınç, açılış sonrası gündeme ilişkin gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin, 'Adliyeye dün öğlen 8 adet kurşun ulaştırıldı' şeklindeki sözleri üzerine Arınç, "Ben olayın araştırılması gerektiğini, vahim olduğunu söylüyorum. Olayın soruşturması devam ediyor. Olayın başındayız, ortasına gelmedik ama sonuna geldiğimiz zaman hepinizi tatmin edecek açıklamalarımız olabilir. Bütün basın mensuplarından bir isteğim var; kendi düşüncemi söyledim. Bana sorduğunuz soruyu Baykal'a, Kılıçdarğlu ve Şahin Mengü ve arkadaşlarına da sorun. Bu olayı başından beri komik ve mizah konusu bulduklarını söylediler. Baykal dünkü grup toplantısında hepimizin yüzünü kızartacak şekilde, 70 milyonun önünde kozmik odadan kozmik patates çıktı yönünde olayı karikatürize etmeye çalışıyor. Bir deneyimli siyasetçinin yapabileceği en büyük hatayı yapıyor" diye konuştu. 


Arınç, Baykal'ın kozmik oda olayını sulandırdığını söyleyerek, "Baykal'a deyin ki 8 tane mermi gönderilmiş bu konuda ne düşünüyorsunuz? Baykal, kozmik odadan kozmik patates çıktı diyor. Herkesi güldürdüğünü sanıyor. 70 milyon sayın Baykal'a gülüyor. Çizgisi düzgün bir siyasetçi ise, 'Kozmik odadan kozmik patates çıkıyorsa, bunlar aslında mermi değildir çikolatadır. Yeni yıl hediyesi olarak savcı ve hakime gönderilmiştir' demelidir. Olayı vahim bulduğunu söylerse o zaman bizim çizgimize gelmiştir. Sayın Kılıçdaroğlu'na bunun bir mizah olup olmadığını sorun. Bir kargo vasıtasıyla savcı ve hakime gönderilen ve gerçek mermi olarak çıkan bir merminin ne olduğunu anlatacaktır. Utanıyor ve üzülüyorum. Ergenekon davası açılmış 2 seneden bu yana işin boyutlarını küçültmek için çaba sarfeden bu siyasetçiler, şimdi şahsımla ilgili olduğu söylenen bağlantıları itibari ile bir konu üzerinde yine aynı görevi yapmaya çalışıyorlar. Bir siyasetçi kozmik odadan kozmik patates çıktı der mi? Milleti güldürdüğünü söylüyor. Ama emin olun 70 milyon Baykal'a gülüyor" dedi. 


'MEKTUPTAN ÇIKAN MERMİ DEĞİL ÇİKOLATADIR' 


Arınç, yargı kararlarına kimsenin müdahale etmemesinin doğru olacağını ifade ederek, Türkiye'nin şeffaf bir ülke olduğunu herkesin görevini yaptığını kaydetti. Arınç, "Türkiye'de siyaset yapan bir insan bunlardan uzak kalabilir. Herkesi gözleri kör, görmeyen insan zannedebilir. Türkiye şeffaf bir ülke, yargı görevini yapıyor. Arama kararı üzerine hakim tarafından bizzat araştırma yapılıyor. Sanıklardan 5'ini savcı bırakıyor. 3'ünü tutuklama talebi ile mahkemeye sevk ediyor. Mahkeme ise delil durumuna göre onları serbest bırakıyor. Savcılık tekrar tutuklama talebi ile bir başka mahkemeye başvuruyor. Mahkeme o talebi reddediyor. Bir yargı süreci görülüyor. Hakimlerin ve savcıların verdiği kararları kabul etmemiz gerekir. Bunları basın ağzıyla yorumlamak doğru değil. Benim hoşuma gider veya gitmez ama yargı süreci devam ettiriyor. Böyle adli konular enine boyuna araştırılmalıdır. Çıkacak sonuca herkesin razı olması gerekir. Olayı karikatürize etmenin alemi yok" şeklinde konuştu. Bir gazetecinin, 'Bahçeli grup toplantısında erken seçim sinyali verdi. AK Parti'nin gündeminde var mı?' sorusuna ise Bülent Arınç, "Keşke erken seçimin olacağını söyleseydi. Daha açık olurdu. Bahçeli 'Milletin iradesine gitmenin zamanı geliyor' dedi. Kendisini dikkatle takip ederim, saygı duyduğum bir siyasetçidir. Açıkça erken seçim olmalıdır demedi. 2002 seçimlerinde Temmuz ayında erken seçim olmalıdır dedi. Ortaklarını da ikna etmişti. Biraz kısık ve hafif bir sesle 'millet iradesine gitmenin zamanı

geliyor' diyerek zarif bir cümle kullandı. Sayın Başbakan grup toplantısında açık bilgiler verdi. Bahçeli ve sayın Baykal'ın bu konuşmayı takip ettiğini düşünüyorum" yanıtını verdi. 


"Bütün gazeteciler Kirazlıdere'ye odaklanmış, oradan gelecek haberleri bekliyorsunuz" diyen Arınç, sözlerini şöyle sürdürdü: 


"Baykal dünkü grup toplantısında, 'Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç 2002 yılında iken Tekel işçileri ile ilgili bir toplantıya katılmıştı. Orada 'Ey Tekel işçileri kapalı salonlarda durmayın. Dışarı çıkın, sizin mücadelenizde ben de varım' demişim diye iddiada bulundu. Fazilet Partisi Grup Başkan Vekili'yim, hükümette DSP, MHP ve ANAP hükümeti var. 2001 yılında Kemal Derviş'i ABD'den getirerek Devlet Bakanı yaptılar. Ekonomiyi ellerine teslim ettiler. Sayın Derviş tütün ve şeker kanununu Meclis'ten

geçirmek için çaba sarfediyor. Tütün kanunu görüşülürken ben ve partim şiddetle muhalefetiz. Ben Manisa seçmenini biliyorum. Manisalılar geçimini tütünden sağlıyor. Oysa Derviş'in getirdiği kanunlarda Tütün Üst Kurulu kurulurken, kotalar küçültülüyor. Yurt dışından Türkiye'ye tütün ithalatı yapılıyor. Türkiye'de tütün ziraatını imkansız hale getirecek yasaya karşı çıkmamız gerekiyordu. Meclis'teki konuşmalarım şahittir. Tütün üreticilerine kanunun yanlışlıklarını anlattım. O tarihte CHP hükümette değildi.CHP o tarihte muhalefet bile değildi. CHP Derviş'i kendi listesine koydu, milletvekili yaptı. 2001 yılında yapılan düzenleme ile eylem ile gösteriler birbirinden farklıdır. Hükümet 20 binden fazla işçinin gelirlerini artırdı. 4C'yi biz icat etmedik sayın Baykal."

 • Yorumlar 1
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751