• BIST 103.972
  • Altın 270,801
  • Dolar 5,7738
  • Euro 6,3613
  • Kars 0 °C
  • Ardahan 1 °C
  • Iğdır 5 °C

Arslan: Başbakan, Kars İçİn Kesenin Ağzını Açtı!

Arslan: Başbakan, Kars İçİn Kesenin Ağzını Açtı!
AK Parti Kars Belediye başkan adayı Nevzat Bozkuş'la beraber dün Kars'a gelen AK Parti Kars Milletvekili Ahmet Arslan, bugün de Kağızman İlçesine geçerek Belediye Başkan aday adayları Fesih Altay, Özkan Arduç ve Dinçer Can ile görüştü.

Arslan: Başbakan, Kars İçİn Kesenin Ağzını Açtı!

AK Parti Kars Belediye başkan adayı Nevzat Bozkuş’la beraber dün Kars’a gelen AK Parti Kars Milletvekili Ahmet Arslan, bugün de Kağızman İlçesine geçerek Belediye Başkan aday adayları Fesih Altay, Özkan Arduç ve Dinçer Can ile görüştü.

AK Parti Kağızman ilçe binasında Kağızmanlı hemşehrileri ile bir araya gelen Milletvekili Arslan, “Milletvekili seçimlerinde halka ne söz vermişsek bugün yerine getirmekle mükellefiz.” dedi.

KAĞIZMAN’A SULAMA SUYU PROJESİ

Kars Kağızman Ortaköy’de yapılacak olan barajla Kağızman İlçemsinin yıllardır çektikleri sulama suyu sıkıntısının giderileceğini belirten Arslan, “Etüt çalışmaları bitti. En kısa zamanda ihalesi yapılacak. Kağızman için söz verdiğimiz sulama suyu projesi bu yıl hayata geçireceğiz. Yaklaşık 100 milyon TL’ye mal olacak bir sulama suyu barajı inşa edeceğiz. Bütün çalışmalar hazır ve en kısa zamanda ihale edilecek.” müjdesini verdi.

KESİKKÖPRÜ YOLU YAPILIYOR,

Sürücülerin korkulu rüyası haline gelen Kağızman Kesikköpru yolunun da yapılacağını ifade eden Arslan, “Seçim mitinglerinde Kağızman Kesikköprü yolunu yapacağız demiştik. Kağızman Kesikköprü yolu yapılıyor en kısa sürede bitmesi sağlanacaktır” diye konuştu.

50 YATAKLI DEVLET HASTANESİNE EKBİNA,

Kağızman ilçemizdeki şu an mevcut olan Devlet Hastanesine 50 yataklı bir ek binanın en kısa sürede yapılıp Kağızman halkımızın hizmetine sunulacağını da kaydetti. Kağızman-Erzurum bölünmüş yol yapımının da kısa zamanda tamamlayacaklarını da söyleyen Arslan, Iğdır Tuzluca’dan Erzurum’a kadar yapılacak yolun 14 km daha kısalacağını hem de çift şerit hemde sıcak asfalt olacağını da sözlerine ekledi.

LOJİSTİK MERKEZİNİ KARS’A KURDUK,

Arslan, Türkiye-Gürcistan-Azerbaycan (Kars-Tiflis-Bakü) Demiryolu ve proje çalışmaları devam eden Kars Iğdır Nahçıvan, Kars Trabzon demiryolu bağlantıları yapıldığında Kars’ın öneminin artacağını belirtti. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Kars için kesenin ağzını açtığına dikkat çeken Arslan, hayata geçirilen projelerin tamamlanmasıyla birlikte Kars’ın taşıma potansiyelinin 1 milyon yolcu ve 6,5 milyon ton yüke ulaşacağı vurguladı.

8,5 AK Parti iktidarı döneminde Kars’ın çehresinin değiştiğini kaydeden Arslan, “Avrupa ülkelerinde olduğu gibi, ulaşım modları arasında geçiş sağlayan, müşteriler arasından tercih edilebilir bir alanda yük lojistik ihtiyaçlarına cevap verebilecek özellikte teknolojik ve ekonomik gelişmelere uygun modern bir şekilde lojistik merkez kurulması projesi yatırım programına alınarak proje çalışmalarına başlandı” dedi.

“KARS’IN TAŞIMA POTANSİYELİ 1 MİLYON YOLCU VE 6,5 MİLYON TON YÜKE ULAŞACAK”

Sadece bulundukları bölgeye değil, Türkiye’nin geneline hitap eden yük merkezleri olmak üzere büyük önem arz eden Türkiye genelinde özellikle Organize Sanayi Bölgesine (OSB) yakın ve yüksek olan şimdilik 12 noktada başlayan lojistik merkez kurma çalışmalarının devam ettiğini ifade eden Arslan, “Lojistik merkezler faaliyete alındığında yük taşımacılığı ile ilgili hizmetlerin en iyi şekilde verilmesi müşterilerin idari, teknik ve sosyal tüm ihtiyaçlarının karşılanabilmesi taşımaların ve taşıma kalitesinin artırılarak müşteri memnuniyetinin sağlanmasının yanı sıra bulundukları bölgenin ticari potansiyeline ve ekonomik gelişimine katkı sağlayacak. Halen inşaatı devam eden Türkiye Gürcistan Azerbaycan (Kars Tiflis Bakü) Demiryolu ve proje çalışmaları devam eden Kars Iğdır Nahçıvan, Kars Trabzon demiryolu bağlantıları yapıldığında Kars’ın önemi hiç kuşkusuz artacak. Bu nedenle projenin gerçekleştirilmesi ile Avrupa ve Türkiye Gürcistan Azerbaycan üzerinden Orta Asya ve Uzak Doğu arasında bulunan bütün ülkelerden demiryolu ile istikrarlı yük ve yolcu taşımacılığı sağlanarak Rusya’dan, Gürcistan’dan ve İran’dan, Türkiye’de ise Karadeniz ile iç ve batı kesiminden gelecek yüklerle uluslar arası önemi de artacak olan Kars’a lojistik merkez yapılması zorunlu hale gelecek. Halen Kars ortalama yılda 104 bin ton demiryolu taşıması yapılmaktadır. Yukarıda bahsedilen projelerin tamamlanmasıyla birlikte Kars’ın taşıma potansiyelinin 1 Milyon yolcu ve 6,5 Milyon ton yüke ulaşacağı tahmin ediliyor” diye konuştu.


Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751