• BIST 1.382
 • Altın 456,928
 • Dolar 8,1558
 • Euro 9,7321
 • Kars 6 °C
 • Ardahan 5 °C
 • Iğdır 14 °C

ASAYİŞ OLAYLARI‏

ASAYİŞ OLAYLARI‏
SON 1 HAFTANIN ASAYİŞ OLAYLARI

SON 1 HAFTANIN ASAYİŞ OLAYLARI

KAĞIZMAN’DA YAĞMA KARS’TA NİTELİKLİ HIRSIZLIK OLAYI

  Kars’ın Kağızman ilçesinde yaşı küçük iki şüpheli, bir çocuğun cebinden cep telefonunu zorla almaya çalıştılar. Kars’ta da Eski Botaş binasını soymaya çalışan 8 şüpheli gözaltına alındı. Mala zarar verme, bıçak çekme, suçu ve suçluyu övde suçlarından da 4 şüpheli gözaltına alındı.

  Kağızman’daki yağma olayı geçtiğimiz günlerde saat:13.10 sıralarında meydana geldi. 15-19 yaşlarında 2 şüpheli erkek, Milli Egemenlik Caddesi üzerinde bir çocuğun yanına gittiler ve iddiaya göre çocuğun cebinden cep telefonunu zorla almaya çalıştılar. Şüpheliler yakalandı ve yaşı küçük şüpheli, Cumhuriyet Savcısının talimatıyla kimlik tespiti yapılarak ailesine teslim edildi.

  Kars’taki hırsızlık olayı da saat: 11.00 sıralarında Yeni Sanayi Sitesi Yolu üzerinde yaşandıb Bu yol üzerinde bulunan Eski Botaş binasından 10 adet köprü ızgarası ve ayağı, 7 adet parça çelik boru ve 1 adet köprü ızgarası çalarak malzemeleri tıra yükleyen 8 şüpheli erkek şahıs yakalanarak gözaltına alındı. Yaşı küçük şüpheli kimlik tespiti yapılarak ailesine teslim edilirken, bahse konu malzemeler ve malzemelerin konulduğu tır muhafaza altına alındı.

  Sarıkamış ilçesinde de mala zarar verme olayında 2 şüpheli gözaltına alındı. Saat: 09.00 sıralarında, 46 yaşındaki şüpheli erkek şahıs, Tepe Mahallesinde 48 yaşındaki erkek şahsa ait otoyu çalışmaması üzerine kenara almak istedi. Bu sırada aracı ittiği sırada, elektrik direğine çarptırması nedeniyle maddi hasar meydana gelmesine neden oldu. Olayın ardından yaşanan tartışma tatlıya bağlanırken, soruşturma sürüyor.

  İl merkezinde de yaşanan bir olayda bir şüpheli diğerine bıçak çekti. Olay önceki gün saat: 22.00 sıralarında cereyan etti. 40 yaşındaki şüpheli erkek şahıs ve 33 yaşındaki şüpheli, Aşık Murat Çobanoğlu Caddesi üzerinde tartışmaları sonucu önce birbirlerine tehdit ve hakarette bulundular. Şüpheli üzerinde bulunan bıçağı çıkarıp diğerinin üzerine yürüdüğü sırada polis ekipleri tarafından yakalandı.

  Kağızman ilçesinde ize suçu ve suçluyu övme suçundan 1 şüpheli yakalandı. Geçtiğimiz günlerde saat: 16.40 sıralarında, Şahindere Mahallesi Marangozlar Sokak üzerinde terör örgütünün elebaşını övücü mahiyette sözler söyleyen 37 yaşındaki şüpheli erkek şahıs, yakalandı.

  Bu olaylarla ilgili gözaltına alınan şüpheliler ifadeleri ve gerekli incelemelerin ardından salıverildiler.

-BUNLARDA EKONOMİK KAVGALAR

  Kars’ta son günlerde meydana gelen yaralamalı kavgaların temel unsurunu ekonomik meselelerin aldığı görüldü. Genelde paraya dalı ya alacak-verecek ya da para beklentileri yüzünden çıkan olaylarda yine bir çok kişi yaralandı, 10 kişi de gözaltına alındı.

  Geçtiğimiz günlerde saat: 22.30 sıralarındaki olayda 1’i bayan 3 şüpheli ve diğer 3 kişi, Yusufpaşa Mahallesinde alacak-verecek meselesinden tartışmaya başladılar. Tartışma sonucu birbirlerine hakarette bulundular ve olaya müdahale eden 2 şahıs bıçakla yaralanarak Kars Devlet Hastanesinde tedavi altına alındılar. Diğer şüpheliler ise hayati tehlike arz etmeyecek şekilde darp edildiler. Olay yerinde yapılan aramada suç aleti bıçak bulunamadı.

  Yine saat: 15.00 sıralarında da, 31 yaşındaki firari şüpheli erkek şahıs, Merkez Mahallesindeki bir kıraathanede 36 yaşındaki birinden para alması üzerine tartışma başladı. Şahsın kardeşi de olaya müdahale ettiğinde, firari şüpheli ve yanında bulunan arkadaşı araya giren şahsı darp ederek tehdit ve hakarette bulundular. Bir süre sonra diğer şahıs da darp edildi.

  Saat: 11.00 sıralarında da Ortakapı Mahallesinde 49 yaşındaki şahıs ile kendisine ait dükkanda kiracı olan 42 yaşındaki şüpheli, işyeri içerisinde dükkan kirası meselesinden tartıştılar. Tartışmaları sonucu birbirlerini darp ederek tehdit ve hakarette bulundular.

  İstasyon Caddesi üzerinde de 4 şüpheli ile diğer 4 kişi parasal bir meseleden birbirlerine tehdit ve hakarette bulundular. Kavga sırasında şüphelilerden 3’ü ile diğer şüphelilerden 3’ü yaralandılar. Olayda kullanılan 1 adet demir boruya da el konuldu.

  Yenişehir Mahallesinde ise saat: 15.30 sıralarında, 28 yaşındaki şüpheli bayan, tartışma sonucu 14 yaşındaki bayanı tokat atmak suretiyle darp etti. Tokat yiyen bayan ise şüpheli bayanın kendisini tehdit edip tokat atarak darp ettiğini söyledi ve şikayetçi oldu.

  Susuz ilçesinde de 1 kişi babasına borcu olan 49 yaşındaki şahıs ile Ardahan Caddesi üzerinde tartışırlarken aralarında arbede çıktı. Yaşanan arbede sırasında şüpheli oturduğu 1,5 metre yükseklikteki duvardan düşerek yaralandı.

  Olaylarla ilgili gözaltına alınan şüpheliler ifadelerinden sonra salıverildiler.

-KARS’TA KÜÇÜK YAŞTA EVLENDİRİLME OLAYLARI

  Kars’ta küçük yaşta evlendirme olaylarında artış olduğu görülüyor. Son 10 gün içinde Doğumevi hastanesine hamilelik veya şüphesiyle gelenlerin sayısı 5’i buldu. Bu olaylarda evlendirilen ve hamile kalan bayanların yaşlarının 13-18 arası olduğu belirlendi.

  Geçtiğimiz günlerde ‘Reşit Olmayan ile Rızasıyla Cinsel İlişkiye Girmek’ olaylarından 5 şüpheli gözaltına alındı.  İlk olay Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesine hamilelik kontrolü için yaşı küçük bir bayanın intikal etmesiyle ortaya çıktı. Yapılan araştırmada; 18 yaşındaki bayanın, Temmuz ayından buyana ailesinin ve kendisinin rızasıyla 29 yaşındaki genç ile birlikte yaşadığı tespit edildi.

  Yine Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesinde yaşı küçük bir bayanın doğum yaptığı bildirilmesi üzerine araştırma yapıldı. Yapılan araştırmada; 13 yaşındaki bayan, 2008 yılı Kasım ayından bu yana ailesinin ve kendisinin rızasıyla 27 yaşındaki erkek şahıs ile birlikte yaşadığı ve şüpheliden hamile kalarak doğum yaptığı tespit edildi.

  Geçtiğimiz günlerde saat: 13.50 sıralarında, Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesine hamile olan yaşı küçük bir bayanın intikal ettiği bildirildi. Bunun üzerine yapılan araştırmada; 16 yaşındaki bayan, 2008 yılı Haziran ayından bu yana ailesinin ve kendisinin rızasıyla şüpheli 24 yaşındaki genç ile birlikte yaşadığı ve şüpheliden hamile kaldığı tespit edildi.

  Ayrıca, Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesine doğum kontrolü için yaşı küçük bir bayan intikal etti. Bu intikal üzerine yapılan araştırmada; mağdurun 17 yaşındaki bayan, 15.01.2009 tarihinden bu yana ailesinin ve kendisinin rızasıyla 37 yaşındaki şüpheli erkek ile birlikte yaşamaya başladığı ve şüpheliden hamile kaldığı tespit edildi.

  Geçtiğimiz günlerde saat: 12.35 sıralarında ise yine Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesine hamile olan yaşı küçük bir bayanın intikal ettiği duyumu alındı. Böylece yapılan araştırmada; 14 yaşındaki bayan, 2009 Haziran ayından itibaren kendi rızasıyla şüpheli 16 yaşındaki erkek ile birlikte yaşamaya başladığı ve şüpheliden hamile kaldığı tespit edildi.

  Bu 5 olayda da ifadeleri alınan şüpheliler Cumhuriyet Savcısının talimatıyla ifadelerinin ardından salıverildiler.

 

 

-EĞİTİMİN ENGELLENMESİ

 

-SİLAHLA TEHDİT, İKAMETİ KURŞUNLAMA SUÇLARINDAN 3 ŞÜPHELİ GÖZALTINA ALINDI

  Kars’ta geçtiğimiz günlerde ‘silahla tehdit, ikamet kurşunlama, azmettirme, mala karşı zarar verme, suç üstlenme’ suçlarından 3 şüpheli gözaltına alındı.

  Olay geçtiğimiz günlerde saat: 14.45 sıralarında meydana geldi. Olayda 35 yaşındaki bayan, çocuklarının okumalarına karşı çıkan ve akrabası olan 2 şüpheli erkek şahsın 2007 yılından bu yana kendisini sürekli tehdit ettiklerini söyledi. Birkaç gün önce de saat: 14.45 sıralarında 34 yaşındaki şüphelinin Hafızpaşa Mahallesinde bulunan ikametine silah ile ateş ettiğini, 36 yaşındaki şüphelinin de olayı azmettirdiğini da ifade ederek şikayetçi oldu. Olay yerinde yapılan incelemede ikametin camlarında 6 adet mermi girişi olduğu tespit edildi ve çevrede yapılan incelemede 7,65 mm çapında 6 adet deforme olmuş mermi çekirdeği ve 6 adet kovan bulunarak el kondu.

  Araştırmalar sonucu 7,65 mm çapında ruhsatsız tabanca bulunarak el kondu. Yapılan çalışmalar sonucu yakalanarak gözaltına alınan şüpheliler aynı gün çıkarıldıkları adli mercilerce serbest bırakıldılar. “Suç Üstlenme ve 6136 SKM” suçlarından gözaltına alınan 15 yaşındaki şüpheli de aynı gün çıkarıldığı adli mercilerce serbest bırakıldı.

  Bir başka eğitim ve öğretimin engellenmesi olayı da yine aynı şahıslar arasında saat: 14.45 sıralarında meyanda geldi ve 2 şüpheli gözaltına alındı. Polis merkezine müracaatta bulunan bayan, 15-19 yaşlarındaki öz kızlarının okumalarına karşı çıkan ve akrabası olan 2 şüphelinin kendisini sürekli tehdit ettiklerini beyanla şikayetçi oldu. Yapılan çalışmalar sonucu yakalanarak gözaltına alınan şüpheliler, aynı gün çıkarıldıkları adli mercilerce serbest bırakıldılar.

 • Yorumlar 0
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751