• BIST 1.133
 • Altın 456,239
 • Dolar 7,5632
 • Euro 8,8137
 • Kars 18 °C
 • Ardahan 19 °C
 • Iğdır 25 °C

Avrupa Günü’nü kutladı

Avrupa Günü’nü kutladı
Kars Valisi Ahmet Kara, Avrupa Konseyi'nin kuruluş tarihi olan 5 Mayıs 1949 Avrupa Günü nedeniyle bir mesaj yayımladı
Kars Valisi Ahmet Kara, Avrupa Konseyi’nin kuruluş tarihi olan 5 Mayıs 1949 Avrupa Günü nedeniyle bir mesaj yayımladı.
Vali Kara mesajında, “AB’nin 21.yüzyıldaki misyonu; halkları için barış, zenginlik ve istikrar sağlamak, Avrupa’daki bölünmelerin üstesinden gelmek, halkların güvenlik içinde yaşamasını sağlamak, dengeli ekonomik ve sosyal gelişmeye katkıda bulunmak, küreselleşmenin getirdiği güçlüklerin üstesinden gelmek ve Avrupa halklarının çeşitliliğini korumak, sürdürülebilir kalkınma ve sağlıklı çevre, insan haklarına saygı ve sosyal piyasa ekonomisi gibi Avrupalıların paylaştığı değerleri korumak olarak belirlenmiştir. Ülkemiz, küreselleşen günümüz dünyasında, yaşanan değişimlere ayak uyduran ender ülkelerden biri olmuştur. Ülkemiz ile AB arasındaki ortaklık ilişkisi yaklaşık yarım asır gibi uzun bir geçmişe dayanmaktadır. Türkiye-AB ilişkileri 1999 yılında ülkemizin AB üyeliğine adaylığının teyidi ile yeni bir boyut kazanmıştır. AB genişleme süreci, aday ülkeler için AB sistemine uyumun geçerli olduğu ve AB yöntemlerinin benimsendiği kapsamlı ve zorlu dönemi ifade etmektedir. Özellikle AB standartları çerçevesinde son yıllarda her alanda yapılan reform ve değişiklikler, değişen koşullara uyum sağlamamız; ülkemizin birçok alanda sıçrama kaydetmesini sağlamıştır. Sağlanan bu gelişmeler de ülkemizin, AB üyeliğinin zorlu ve kapsamlı sürecini olumlu bir şekilde etkilemiş, hızlandırmıştır. Gerek tarihi gerekse stratejik konumu itibariyle Asya’nın olduğu kadar Avrupa’nın da ayrılmaz bir parçası olan Türkiye, stratejik hedefi olan AB üyeliği yolunda, geniş bir mutabakatla, her türlü zorluğa, her türlü engellemelere rağmen emin adımlarla ilerlemektedir.” dedi.

 


KARS (KHA)

 

Kara, daha sonra şu ifadelerde bulundu:
“Türk Milleti olarak, Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün hedef gösterdiği çağdaş uygarlık düzeyine ulaşma bilinciyle; gelenek ve göreneklerimizi, toplumsal huzur ve barışımızı, siyasi ve ekonomik istikrarımızı, özenle korumak, daha da güçlendirmek için hep birlikte bütün zorlukların üstesinden gelme ve bütün engelleri aşma azim ve kararlılığını Avrupa Birliği’ne üye olma yolunda da göstermek durumundayız. 7’den 77’ye herkes bu amaç doğrultusunda sorumluluklarını yerine getirmeli, var gücüyle çalışmalıdır. Milletimiz, asla umutsuzluğa, karamsarlığa kapılmamalı, bizler için olduğu kadar gelecek nesillerimiz için belki de daha önemli olan üyelik yolculuğunu azim ve kararlılıkla sürdürmelidir. Bu duygu ve düşüncelerle, en büyük teminatımız olan çocuklarımızın geleceği adına ülkemizin kısa vadede Avrupa Birliği üyesi olması temennisiyle, başta Karslı hemşehrilerim olmak üzere milletimizin Avrupa Günü’nü kutlar; sağlık, huzur, mutluluk ve başarı dolu günler temenni ederim.”
 • Yorumlar 0
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751