• BIST 72.950
 • Altın 107,538
 • Dolar 2,9905
 • Euro 3,3175
 • Kars 21 °C
 • Ardahan 17 °C
 • Iğdır 25 °C

Azerbaycan Ulaştırma Bakanı Kars’ta

Azerbaycan Ulaştırma Bakanı Kars’ta
Azerbaycan Ulaştırma Bakanı ve Gürcistan Ekonomi ve Kalkınma Bakanı Kars'ta

Azerbaycan Ulaştırma Bakanı Ziya Mamadov ve Gürcistan Ekonomi ve Kalkınma Bakanı George Kvırıkkashvılı, Türkiye Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın da katılacağı yarın ki Bakü-Tiflis-Kars (BTK) 6. Bakanlar Toplantısı ve proje sahasında ilk ray döşeme töreni için Kars’a geldiler.

Her iki ülkenin bakanlarınını Kars Havalimanı’nda Vali Eyüp Tepe, Belediye Başkanı Nevzat Bozkuş, AK Parti Kars Milletvekili Ahmet Arslan, Azerbaycan’ın Türkiye Başkonsolosu Ayhan Süleymanov, ilgili daire amirleri ve partililer karşıladı.

Azerbaycan Ulaştırma Bakanı Ziya Mamadov, projenin önemine değinerek çalışmaların düzenli şekilde gitmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Azerbaycan Ulaştırma Bakanı Ziya Mamadov, Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ topraklarını işgal eden Ermenistan’ın bu tutumu nedeniyle BTK’dan baypast edilmesiyle ilgili bir soru üzerine şunları söyledi: Şüphesiz ki Bakü-Tiflis-Kars 3 taraflı teşebbüs neticesinde Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından teşebbüs gösterilmiş Türkiye Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanı ve Sayın başbakan tarafından desteklenmiş ve aynı zamanda Gürcistan’ın Cumhurbaşkanı tarafından da desteklenmiştir. Projeyle ilgili çok güzel çalışmalar yapılıyor. Ermenistan bildiğiniz gibi Azerbaycan topraklarının yüzde 20’sini işgal altına almıştır. İşgal olmuş arazilerden 1 milyona yakın kaçkın, göçkün olmuştur. Çok büyük sıkıntılar geçirildi. Ne zaman ki Ermenistan, Azerbaycan topraklarından çekilmediği sürece bu projeye dahil olamaz. Biz Azerbaycan tarafı olarak, Azerbaycan hükümeti olarak buna hiçbir zaman izin veremeyiz. Türkiye’nin Ulaştırma Bakanı da, Başbakanı da, Cumhurbaşkanı da aynı ifadeleri kullanmaktalar ki; Ermenistan Azerbaycan topraklarından el çekmediği sürece, Azerbaycan topraklarından çekilmediği sürece bu projeye dahil olamaz. Bazen Ermenistan tarafı ilgi gösteriyor ki, ‘proje çalıştığı sürece bizde buna dahil oluruz’ şeklinde düşünüyorlar, bu onların arzusu, isteğidir. Ama şu kesindir ki, tüm sulh elde olunmayana kadar bu projeye dahil olmalarının mümkünü yoktur. Eğer topraklar işgalden azat olursa elbette üç ülkenin liderleri, hükümetleri Ermenistan’ın da bu projeye dahili meselesine sıcak bakabilirler.”

Gürcistan Ekonomi ve Kalkınma Bakanı George Kvırıkkashvılı ise şunları söyledi:

“Kars’ta bulunmaktan çok mutluyum. İlk defa bu güzel şehre geliyorum. Türkiye bizim dost ve komşu ülkemiz. İlişkilerimiz her gün artmakta ve daha da artacak. Biz bundan memnuniyet duyuyoruz. Bugün burada üçlü bakan toplantısı için bulunuyoruz. Sayın Bakan Binali Yıldırım ve Azerbaycan Ulaştırma Bakanı Ziya Mamadov ile Bakü Tiflis ve Kars Demiryolu projesi ile ilgili bir toplantı gerçekleştireceğiz. Bizim hükümetimiz için bu proje çok önem arz ediyor. Biz elimizden geleni yapıyoruz ki bu proje daha da hızlansın daha çabuk bir şekilde tamamlansın. Bu proje ile yük taşımacılığı artacak. Azerbaycan’dan başlayarak Gürcistan ve Türkiye üzerinden Avrupa’ya açılacak. Bu sayede yük taşımacılığı büyük seviyelere yükselecek. Bu proje çok önemli, bununla dostluğumuz daha da artacak. Ben inanıyorum ki burada ki toplantı çok verimli geçecek. Alacağımız kararlar sayesinde daha da hızlandıracağız. Buradaki bütün arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum. Bizi çok sıcak karşıladılar.” dedi.

Her üç ülkenin bakanları yarın saat: 10:30-11:30 arası 6. Bakanlar Toplantısı’na katılacak ardından da Protokol imza töreni ve basın açıklaması düzenlenecek. 13:30-16:00 saatleri arasında Mezra Köyü civarındaki Proje Sahasında İlk Ray Döşeme Töreni’ne katılacak olan Azerbaycan Ulaştırma Bakanı Ziya Mamadov ile Gürcistan Ekonomi ve Kalkınma Bakanı George Kvırıkkashvılı Kars’tan ayrılacaklar.

 

Diğer Haberler
 • Ahmet Arslan Başvurusunu Yaptı!03 Eylül 2015 Perşembe 20:15
 • AK Parti Kars Milletvekili Adaylarını Değiştiriyor!03 Eylül 2015 Perşembe 16:33
 • Çetin Erboğa Resmi Başvuruyu Yaptı!03 Eylül 2015 Perşembe 13:53
 • Kültür ve Turizm Bakanı Yalçın Topçu Yarın Kars'ta!03 Eylül 2015 Perşembe 13:19
 • Kars Valiliği'nden Güvenlik Bölgesi Açıklaması!03 Eylül 2015 Perşembe 13:12
 • Bayrak Ana Şadiye Bingöl Sarıkamış'ta!03 Eylül 2015 Perşembe 13:11
 • Boks’ta Gururlandık!03 Eylül 2015 Perşembe 12:53
 • Kars'ta Elektrik Kesintisi03 Eylül 2015 Perşembe 12:48
 • Ağustos Ayı Enflasyonu Açıklandı03 Eylül 2015 Perşembe 12:44
 • "Ben Kürdüm, Müslümanım ama ben Ermeni değilim"02 Eylül 2015 Çarşamba 15:02
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751