• BIST 1.127
  • Altın 500,823
  • Dolar 8,2591
  • Euro 9,6937
  • Kars 11 °C
  • Ardahan 12 °C
  • Iğdır 13 °C

Bakan Arslan: "Beş seçimde özellikle bilgi güvenliği ve siber güvenlik konusunda önemli sınavlar verdik"

Bakan Arslan: "Beş seçimde özellikle bilgi güvenliği ve siber güvenlik konusunda önemli sınavlar verdik"
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, "Beş seçimde özellikle bilgi güvenliği ve siber güvenlik konusunda önemli sınavlar verdik. Biz, 'bu sınavları nasıl olsa verdik, bu tecrübe bize yeter' demiyoruz." dedi.

24 Haziran seçimleri hakkında bakanlık olarak sağlıklı hizmet verebilmek adına teyakkuz halinde olduklarını ve 7/24 çalıştıklarını dile getiren Arslan, "Sadece seçim günü değil, seçim öncesi ve sonrasında herhangi bir eksiklik ve aksaklık olmaması adına birçok bakanlık, kurum ve kuruluşla koordineli çalışıyoruz. Beş seçimde özellikle bilgi güvenliği ve siber güvenlik konusunda önemli sınavlar verdik. Biz, 'bu sınavları nasıl olsa verdik, bu tecrübe bize yeter' demiyoruz. Bu sektördeki kötü niyetliler de teknolojinin gelişmesine bağlı olarak kendi kullandıkları yöntemleri, mecraları çok daha geliştiriyorlar. Çok daha üst seviyede art niyetli ataklar yapabilirler. Biz de arkadaşlarımızla buna hazırlıklı olmak adına çalışmalarımızı hem güncelliyoruz hem son teknoloji dahil olmak üzere donanımlarımızla hizmet veriyoruz, vermeye devam edeceğiz. Vatandaşın iradesinin sandığa sağlıklı, eksiksiz ve hatasız erişebilmesi adına hükümet olarak nasıl ki çalışmalar yapıyorsak, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının iştigal alanıyla ilgili de gerekeni yapıyoruz. Ekiplerimiz 7/24 görevlerinin başında" açıklamasında bulundu. 

İstanbul yeni havalimanıyla ilgili gelişmeleri de aktaran Bakan Arslan, bugün itibarıyla yüzde 89 gerçekleşme sağlandığını ve 29 Ekim 2018'de açılması konusunun artık sadece bir söylem olmadığını kaydetti. Havaalanının 29 Ekim'de açılacağına dair gerek IATA, gerekse ICAO'ya bildirimlerde bulunduklarını anımsatan Arslan, "Sivil havacılık ve hava taşımacılığıyla ilgili otoritelerin hepsinin sistemlerine düştü. Buna ilişkin hazırlıklarımız da eş zamanlı olarak sürüyor. Daha önce pistlerin testlerini yaptık ve uçakların inebileceğini kamuoyuyla paylaştık. Şimdi de seyrüsefer ve elektronik cihazlarla ilgili 15 Mayıs itibarıyla Devlet Hava Meydanları İşletmesine (DHMİ) ait test uçaklarıyla test sürecini başlattık. Yaklaşık bir ay sürecek testlerde, seyrüsefer cihazlarıyla ilgili testler, yani kalibrasyonlar yapılacak. Havacılık sektörü milyonda bir ihtimal de olsa hata kabul etmiyor" diye konuştu. 

Testlerin sürdüğünü paylaşan Arslan, 29 Ekim'de İstanbul yeni havalimanının dünya ve ülke havacılığının hizmetine sunulacağını belirtti. 

Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751