• BIST 1.191
  • Altın 487,026
  • Dolar 7,9427
  • Euro 9,4068
  • Kars -1 °C
  • Ardahan 0 °C
  • Iğdır 7 °C

Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Çalışma Toplantısı Kars’ta başladı

Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Çalışma Toplantısı Kars’ta başladı
2 gün sürecek olan Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Çalışma Toplantısı 3 ülke bakan ve başkanlarının katılımıyla Kars başladı.

Volkan KARABAĞ / KARS MANŞET

Bugün Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Çalışma Toplantısına katılmak üzere özel uçakla Kars’a gelen Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ı Kars Harakani Havaalanında Kars Milletvekili Selahattin Beyribey, Vali Rahmi Doğan, Belediye Başkanı Murtaza Karaçanta, Azerbaycan Başkonsolosu Nuru Guliyev, Rektör Prof. Dr. Sami Özcan, Emniyet Müdürü Ümit Bitirik, AK Parti İl Başkanı Adem Çalkın, protokol üyeleri ve partililer karşıladı.

Azerbaycan’dan gelen heyetin uçağının yaklaşık 1 saat gecikmeli geleceğinin bilgisini alan Bakan Arslan ve protokol üyeleri, Faikbey Caddesinde esnafı ziyaret ederek bir süre sohbet etti. Bakan Arslan, esnafa hayırlı işler temennisinde bulunurken, Karslı vatandaşlarla da hatıra fotoğrafı çektirdi.

Bakan Arslan daha sonra Kars Harakani Havalimanında Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Çalışma Toplantısı için gelen Azerbeycan Ekonomi Bakanı Şahin Mustafayev, Azerbeycan Demiryolları Başkanı Cavid Qurbanov, Gürcistan Demiryolları Başkanı David Peradze ve beraberindeki heyeti karşıladı.

Bakan Arslan ve Mustafayev, beraberindeki heyet ile Azerbaycan’ın ulu önderi Haydar Aliyev’i anmak adına mozolesine çelenk ve çiçek koyarak Fatiha okudular.

Burada gazetecilere bir açıklama yapan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, “Bakü-Tiflis-Kars projesi; Türkiye, Azerbaycan ve Gürcistan’ın birlikte yaptığı uluslararası bir proje ve çok önemsediğimiz bir proje. Bu projeyi 30 Ekim’de sayın Cumhurbaşkanımız, Azerbaycan Cumhurbaşkanı sayın Aliyev, Gürcistan Başbakanının katılımlarıyla açtık. O günden bugüne projenin daha aktif ve daha verimli çalışabilmesi adına biz zaman zaman bu işin sorumluları olarak bir araya geliyoruz. Bugün de bu anlamda yine Azerbaycan’dan Ekonomi Bakanımız değerli dostum ve hakeza Demiryolu Başkanı ve Gürcistan Demiryolu Başkanıyla Kars’ta bir araya geldik. Bu projenin daha verimli daha iyi çalışabilmesi, üç ülke ilişkilerinin daha da geliştirilebilmesi adına bugün bir çalışma yapacağız. Bu çalışmanın sonucunda da inşallah yine olumlu ve verimli kararlar alacağız öyle bir beklentimiz var. Daha sonra değerli bakanımı ve başkanlarımızı Gürcistan’a yolcu edeceğiz, orada da yine bu proje ile ilgili görüşmeler devam edecek. Tekrar söylemek isteriz ki Bakü-Tiflis-Kars ülkemiz için önemli olduğu kadar Azerbaycan ve Gürcistan için de önemli, doğu-batı aksında Avrupa ile Asya arasında taşıma koridorlarını kesintisiz hale getirmesi adına çok önemli bir proje ve biz bu projeyi üç ülke birlikte daha verimli nasıl kullanabiliriz, bu projeye bağlı olarak diğer projeleri hızlı bir şekilde bitirip, bu projeyi nasıl daha anlamlı hale getiririz onun çalışmalarını yaptık bugüne kadar bundan sonra da yapıyoruz. Aynı şekilde Kars’ta yaptığımız Lojistik Merkez de yine bu projenin bir tamamlayıcısı ve inşallah devamında sayın Cumhurbaşkanımızın ve sayın Aliyev’in de olurlarıyla inşallah Kars, Iğdır ve Nahcivan üzerinden de bir hat yaparak bu hattı daha anlamlı daha verimli getireceğiz onu da bir kere daha vurgulamak isterim. Bu vesileyle tekrar değerli misafirlerimizi, değerli bakanımızı ve değerli başkanlarımızı Türkiye’de ve özellikle Kars’ta ağırlamaktan duyduğum memnuniyeti ifade etmek isterim. Bu vesileyle de buraya kadar değerli misafirlerimiz gelmişken onlarla birlikte ulu önder Haydar Aliyev’i anmak adına mozolesine çelenk ve çiçek koyduk ve bir Fatiha okuduk, ona da bu vesileyle tekrar rahmet diliyoruz.” dedi.

Azerbaycan Ekonomi Bakanı Şahin Mustafayev, “Kars’ta olmaktan son derece mutluyum. Aziz kardeşimiz Ahmet Arslan’a bizi misafir etkileri için teşekkür ediyorum. Azerbaycan’ın Umum Milli Lideri Haydar Aliyev’in abidesini ziyaret ettik. Çok memnunuz ki Kars’ta Aliyev’in hatırası böylesine yüksek seviyede yad olunuyor. Sayın Ahmet Arslan’ın da dediği gibi Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu seferleri başlamıştır. Azerbaycan, Türkiye ve Gürcistan devlet başkanlarının katılımıyla bu açılış yapılmıştır. Bildiğiniz gibi Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Projesi, Asya’dan Avrupa’ya yüklerin taşınması için, transit yük taşımacılığı için önemli bir güzergahtır. Bu güzergahın faydalı bir şekilde hizmet vermesine Azerbaycan büyük önem vermektedir. Bizler bugün Kars’ta bir araya geliyoruz ve Bakü-Tiflis-Kars’ın daha semereli ve daha faal bir şekilde çalışması için yapılaması gerekenleri müzakere edeceğiz. Biz hesap ediyoruz ki Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu çok hayırlı bir projedir ve öncelikli olarak Türkiye, Azerbaycan ve Gürcistan ile diğer güzergahta bulunan ülkelere faydası çok büyük olacaktır. Bunun içinde nasıl bir tedbirler hayata geçirmek gerekir bunu bugün Kars’ta konuşacağız. Daha sonrada Azerbaycan’dan bir heyet ile Tiflis’e de gideceğiz. Görüşmelerimiz Tiflis’te de devam edecek.” ifadesini kullandı.

Gürcistan Demiryolları Başkanı David Peradze, “Ulaştırma Bakanımıza, diğer heyete ve Türk insanlarına çok teşekkür etmek istiyorum, ev sahipliğinizden dolayı ve bu fırsatı bize sağladığınız için. Benden önce de ifade edildiği gibi Azerbaycan, Gürcistan, Türkiye için beklenen sadece yük taşımacılığında değil, her üç ülkenin de ekonomilerine büyük fayda getireceğine inandığımız bu projeye biz de inandığımızı ifade etmek istiyoruz. Kars’a ilk defa geliyorum bu arada. Türkiye’ye geldim çok çok mutluyum gerçekten bu taraf geldik akşam da ben sizin ev sahibiniz olacağım Gürcistan’da, bunun için de aynı zamanda şeref ve mutluluk duymaktayım. Ülkelerimiz arasında hepimize faydalı olacak bu projeye biz de inanıyoruz. Sadece yük ve yük trafiğiyle değil dediğim gibi ekonomimize katkıda bulunacak bu koridorun üç ülke için de çok yararlı olmasını ümit ediyoruz. Bugün ve yarın yapacağımız bu çalışma toplantılarımızın çok yararlı olacağından eminim ve geleceğe dönük işbirliğimize de katkı sağlayacağına inanıyorum.” diye konuştu.

Açıklamaların ardından Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Çalışma Toplantısı basına kapalı olarak başladı.

baku-tiflis-kars-demiryolu-calisma-toplantisi-kars’ta-basladi-(1).jpgbaku-tiflis-kars-demiryolu-calisma-toplantisi-kars’ta-basladi-(21).jpgbaku-tiflis-kars-demiryolu-calisma-toplantisi-kars’ta-basladi-(2).jpgbaku-tiflis-kars-demiryolu-calisma-toplantisi-kars’ta-basladi-(3).jpgbaku-tiflis-kars-demiryolu-calisma-toplantisi-kars’ta-basladi-(20).jpgbaku-tiflis-kars-demiryolu-calisma-toplantisi-kars’ta-basladi-(5).jpgbaku-tiflis-kars-demiryolu-calisma-toplantisi-kars’ta-basladi-(6).jpgbaku-tiflis-kars-demiryolu-calisma-toplantisi-kars’ta-basladi-(7).jpgbaku-tiflis-kars-demiryolu-calisma-toplantisi-kars’ta-basladi-(8).jpgbaku-tiflis-kars-demiryolu-calisma-toplantisi-kars’ta-basladi-(9).jpgbaku-tiflis-kars-demiryolu-calisma-toplantisi-kars’ta-basladi-(10).jpgbaku-tiflis-kars-demiryolu-calisma-toplantisi-kars’ta-basladi-(11).jpgbaku-tiflis-kars-demiryolu-calisma-toplantisi-kars’ta-basladi-(18).jpgbaku-tiflis-kars-demiryolu-calisma-toplantisi-kars’ta-basladi-(12).jpgbaku-tiflis-kars-demiryolu-calisma-toplantisi-kars’ta-basladi-(13).jpgbaku-tiflis-kars-demiryolu-calisma-toplantisi-kars’ta-basladi-(14).jpgbaku-tiflis-kars-demiryolu-calisma-toplantisi-kars’ta-basladi-(22).jpgbaku-tiflis-kars-demiryolu-calisma-toplantisi-kars’ta-basladi-(15).jpgbaku-tiflis-kars-demiryolu-calisma-toplantisi-kars’ta-basladi-(16).jpgbaku-tiflis-kars-demiryolu-calisma-toplantisi-kars’ta-basladi-(17).jpgbaku-tiflis-kars-demiryolu-calisma-toplantisi-kars’ta-basladi-(19).jpg

Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751