• BIST 1.471
 • Altın 414,451
 • Dolar 7,4160
 • Euro 8,9680
 • Kars -5 °C
 • Ardahan -11 °C
 • Iğdır -1 °C

Bakü-tiflis-kars Demiryolu Çalışmaları Devam Ediyor

Bakü-tiflis-kars Demiryolu Çalışmaları Devam Ediyor
Kars Valisi Ahmet Kara, Bakü-Tiflis-Kars (BTK) demiryolunun faaliyete geçmesiyle Kars'ın Türkiye'nin ticaret merkezi

Kars Valisi Ahmet Kara, Bakü-Tiflis-Kars (BTK) demiryolunun faaliyete geçmesiyle Kars'ın Türkiye'nin ticaret merkezi olacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Ailyev ve Gürcistan Devlet Başkanı Mikheil Saakaşvili tarafından 24 Temmuz 2008 yılında temeli atılan Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu'nda çalışmalar aralıksız devam ediyor. Birçok bölgede çalışmaların yapıldığı Demiryolu inşaatı tamamlandıktan sonra Kars'ın kaderinin değişeceği vurgulanıyor. Kış ayında da çalışmalarına devam edilen Bakü-Tiflis-Kars İpek Demiryolu ile Pekin Londra'ya bağlanacak. 2012 yılında bitirilerek hizmete girmesi düşünülen BTK Demiryolu Kars'ı ticaret merkezi yapacak.

İHA Muhabirine BTK demiryolu hakkında bilgiler veren Vali Kara, demiryolu faaliyete geçmesiyle Kars'ın Türkiye'nin ticaret merkezi olacağını söyledi. Kars'ı çok güzel günlerin beklediğini belirten Vali Ahmet Kara, "BTK Demiryolu bizim Azerbaycan ile Özerk Türk Cumhuriyet'leriyle irtibatımızı sağlayan bir yoldur. Sayın Başbakanın deyimi ile yani Pekin'i Londra'ya bağlayan bir yoldur. Biz Azerbaycan'a yani Bakü'ye o yolla ulaşacağız. Bugün Ermenistan kapalı olmasaydı belki oradan geçecekti o yol. Ama Ermenistan'la ilişkilerimiz olmadığı için Gürcistan üzerinden yapılmıştır. Fevkalade zor güzergahlardan geçiyorlar. Ama işin güzel yönü büyük bir firma yapıyor bu yolu ve hızlı çalışıyorlar. Yaz kış demeden çalışıldığı için zannediyorum zamanında bitecek demiryolu" dedi.

BTK İPEK DEMİRYOLUNUN BİTMESİYLE KARS TİCARET MERKEZİ OLACAK

Kars Valisi Ahmet Kara, 2012 yılının başında BTK demiryolunun bitirilerek tam anlamıyla faaliyete geçmesiyle birlikte Kars'ın göç veren bir il değil, göç alan bir il konumuna geleceğini belirtti. Vali Ahmet Kara; "BTK Demiryolu bitince o zaman ticaret ister Gürcistan ile, ister Azerbaycan'la ve ister Kazakistan'la olsun Kars bütün Orta Asya'ya açılacak. Türk Cumhuriyetleri daha doğrusu Çin dahil, o zaman gerçekten Kars bir numara olacak buna inanarak söylüyorum. Bunu reklam olsun diye söylemiyorum. Kars o zaman Türkiye'nin en önemli illerinden, en hareketli illerinden biri olacaktır. Bunun üstüne Ermenistan sınırı da açılır ise Karslı esnafın tüccarın raflarında mal bile kalmayacağını düşünüyorum. Yani bu iki şey bir birini tamamlayabilir ise Türkiye'yi çok hareketli günler bekliyor, özellikle Kars'ı bundan emin olabilirsiniz" diye konuştu.

HER ÜLKE KENDİ ELLERİNDEKİ MALI PAZARLAYACAK

BTK Demiryolunun tamamlanmasıyla birlikte her ülke vatandaşlarının kendi ellerindeki malları satmayı düşündüklerini vurgulayan Vali Ahmet Kara özetle şunları söyledi:

"Şuanda Gürcüler tam kendilerine gelmiş vaziyette değiller. Daha henüz Ruslardan ayrılmış olmanın ve güçlerinin çoğunu Ruslar almış götürmüş olması bayağı etkilemiş Gürcüleri. Biliyorsunuz bir de yakında savaşlar oldu. Ruslar bir günde nerdeyse Tiflis'e geliyorlardı. Zar zor kurtardılar Gürcüler, Gürcüler şaşkınlar, şaşkınlıkları var. Sınır ticaretini her ülke nasıl düşünüyorsa Gürcülerde öyle düşünüyor. Şimdi her ülke sınırdaki veya huduttaki elindeki malları bir başkasına satmak ister. Onların malları ellerinde kalıyor ticareti henüz öğreniyorlar. Ruslardan ayrılmanın şaşkınlığını yaşıyorlar. O şaşkınlığı gidermek için bölgelerinde ne var ise bize satmayı düşünüyorlar. Bizim Ardahan ilimiz onların en gelişmiş bölgelinden daha iyi, ama dediğim gibi demiryolunun bitirilmesiyle Kars'ta güneş farklı doğacak. Kars ticaret merkezi olacak."

Yapımına aralıksız devam edilen Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu'nun 2012 yılında bitirilmesi ile ilk yılda 1 milyon 500 bin yolcu ve yıllık 3 milyon ton yük taşınması, 2034 yılında ise yılda, 3 milyon 500 bin yolcu ve 16 milyon ton yük taşınması hedefleniyor.

 

 • Yorumlar 0
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751