• BIST 1.542
 • Altın 411,808
 • Dolar 7,5315
 • Euro 8,9768
 • Kars 0 °C
 • Ardahan -2 °C
 • Iğdır 6 °C

Balyoz'un tek hedefi AKP'yi düşürmekti

Balyoz'un tek hedefi AKP'yi düşürmekti
'Balyoz' kod adlı darbe planı Türkiye'yi dehşete düşürmüştü. İlk olarak Taraf gazetesinin yayımladığı planın altında dönemin 1. Ordu Komutanı Doğan'ın imzası vardı.

Kapsamlı plana göre darbe dört safhada gerçekleştirilecekti: Hazırlık, harekât ortamının şekillendirilmesi, icra ve yeniden yapılanma. Planın seminer toplantısı ise Mart 2003'te 1. Ordu Selimiye Kışlası'nda gerçekleştirilmişti.

CAMİ BOMBALANIP JET DÜŞÜRÜLECEK

Plana göre, öncelikle Fatih ve Beyazıt camileri cuma namazı sırasında bombalanacak, ardından cemaat ve mütedeyyin kesimler tahrik edilecekti. Eylemi yapacak özel timler de sicil numaralarına kadar tek tek belirlenmişti. Bir Türk jetinin de Yunanistan tarafından 'it dalaşı' olarak tabir edilen bir olayda düşürülmesi sağlanarak, hükümetin dünya nezdinde 'aciz' olarak gösterilmesi hedeflenmişti. Planın son aşamasında ise provokatörler devreye girecek ve Hava Müzesi basılarak irticai sloganların atılması sağlanacaktı. Bütün bu eylemler canlı yayınlarla televizyonlarda gösterilecek, gazete sayfalarında yayımlanacaktı. Nihayet darbe zemini oluştuğuna kanaat getirildiğinde Silahlı Kuvvetler devreye girecek ve sıkıyönetim ilan ederek yönetime el koyacaktı. Ardından da yeni yönetim şekillendirilecekti.

İNSANLAR STATLARDA TOPLANACAK

Balyoz darbe planı, 'Sakal', 'Çarşaf', 'Oraj' ve 'Suga' isimli dört eylem planıyla da destekleniyordu. Fişlemelerin de yer aldığı plan kapsamında Marmara Bölgesi'nde irticai suçlamasıyla tutuklanacak yaklaşık 250 bin kişinin de stadyumlara ve spor tesislerine konulması hedefleniyordu. Darbe öncesi kaos yaratmak için yapılan dört eylem planı ile darbenin nasıl organize edileceğini öngören Balyoz planında 29'u general, 133'ü subay olmak üzere 162 askerin ismi yer alıyordu.

AKP HÜKÜMETİ İKTİDARDAN GİTMELİ

Planın 'Vazife' bölümünde hedef tam olarak şöyle anlatılıyor: "Balyoz Komutanlığı, ülke bütünlüğünü korumak, milli birlik ve beraberliği sağlayarak muhtemel bir iç savaşı ve kardeş kavgasını önlemek ve laik demokratik düzenin işlemesine mani olan sebepleri, bir daha hortlamamak üzere ebediyen ortadan kaldırmak maksadıyla; derhal, AKP hükümetini iktidardan uzaklaştıracak ve mevcut irticai yapılanmayı şiddetle bertaraf ederek, belirlenen kadroları iktidara getirerek laik devlet otoritesini ve varlığını yeniden tesis edecektir."

 • Yorumlar 0
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751