• BIST 1.408
 • Altın 461,090
 • Dolar 8,0625
 • Euro 9,6585
 • Kars 14 °C
 • Ardahan 8 °C
 • Iğdır 20 °C

Başbakan, İsrail'i bombaladı

Başbakan, İsrail'i bombaladı
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Arap Ligi Zirvesi'nde konuştu.

Libya’nın Sirte şehrinde düzenlenen 22. Arap Ligi Zirvesi’nde dünya liderlerine hitap eden Erdoğan, zirvenin önemine değinerek, Libya Lideri Kaddafi’ye ‘dostum ve kardeşim’ diye hitap etti. Erdoğan, “İstanbul’un kaderi, Sirta’nın kaderinden, Trablus’un, Bağdat’ın, Şam’ın Mekke’nin, Medine’nin, Sana’nın ve Kudüs’ün kaderinden ayrı değildir.


Tarih ve inancımız bizi birbirimize dost değil, bizleri birbirimize kardeş yapmıştır. Bu bölgenin büyük ve müreffeh tarihini her birlikte yazdık. Bu bölgenin aydınlık geleceğini hep birlikte yazacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın. Zor bir coğrafyada yaşıyoruz. Çatışma ve işgallerle yaşıyoruz. Ama bu durum bizi asla umutsuzluğa sevk edemez. İttifak her derdin devasıdır. Allah’ın izniyle, el birliğiyle kader birliği yaparak tüm sorunları aşabilir ve barış, huzur ve istikrar üzerinde bir geleceği inşa edebiliriz. 


Bu anlamda Arap Birliği büyük önem taşıyor. Ve bu anlamda barışın bölgesel ve küresel siyasette etkisinin artmasını gönülden arzu ediyoruz. Az önce konuşan kardeşim Amr Musa’nın bölgesel diyalog önerisini büyük bir memnuniyetle karşılıyoruz. Türkiye Arap Birliği ile her türlü iş birliğine hazırdır. Bu konuda da üzerine düşeni yapacaktır.


Türkiye olarak Ortadoğu’daki gelişmelere kayıtsız kalmamız mümkün değildir. Ortadoğu’daki her olayın tek başına ele alınması mümkün değildir. Bölgede yaşananların dinamizmi ve her bir olaya çok sayıda faktörün müdehiel olması, her gelişmenin başka bir gelişmeyi tetiklemesi, sorunlara farklı bir yaklaşım tarzını mecbur kılıyor.


Bölgemizin en önemli sorunu Filistin sorunudur. Bugün barış sürecinin hızlanması için uluslararası toplum yeni bir sınavla karşı karşıyadır. Gerek Filistin Liderliği, gerek Arap ülkeleri dolaylı görüşmelere ihtiyat vermişlerdir. Bu aşamada taraflara düşen barışa samimiyetle bir şans tanımaktır. Biz gelinen aşamada artık yol haritası değil, yolun sonunu görmek istiyoruz. Kudüs, bütün bu coğrafyanın, tüm İslam dünyasının göz bebeğidir.


İlk kıblesidir. İsrail’in Kudüs’e yönelik, kutsal mekanlara yönelik saldırıları asla kabul edilemez. İsrail İçişleri Bakanı’nın Kudüs’ü başkent ilan etmesi, aslında bir çılgınlıktır. Bu bizi asla ve kat’a bağlamaz. Kendilerini yalnızlığa iter. Doğu Kudüs’e 1600 yeni konuta başlanması, asla kabul edilebilir ve mazur görülebilir bir durum değildir. Ortadoğu dörtlüsü olarak, ABD, AB, Rusya ve ABD’nin de tepkisini çektiği ve kınadığı bu eylem, ne uluslararası hukuka, ne de insanlık vicdanına uygundur.


İsrail bu tavrıyla sadece uluslar arası hukuku çiğnemekle kalmıyor, aynı zamanda, insani duyguları, aynı zamanda tarihi, aynı zamanda vicdanları çiğniyor. Kudüs, yüzyıllar boyunca birlikte yaşamanın, birbirine saygının abide bir şehri olmuştur. Unutmayalım, Kudüs yandıkça Filistin,Filistin yandıkça Ortadoğu, Ortadoğu yandıkça da dünyamız barış ve huzura erişemez. Başta BM, Arap Birliği ve İslam Konferansı Örgütü kararları ve uluslararası hukukun konuyla ilgili müktesebatının aşındırılarak, sonuca odaklanmayan müzakerelerle sonuca ulaşmak mümkün değildir. 


Aynı şekilde İsrail’in Gazze’ye yönelik ablukası tüm uluslar arası toplumun gözü önünde ağır trajediye yol açan bir durum olmuştur. Şu an Gazze’de 5 bin aile çadırlarda, insani olmayan şartlarda yaşamaya mahkum olmuştur. Ve insanlık sesini yükseltmelidir ve insani olmayan bu drama, bu trajediye müdahale etmenin yollarını aramalıdır. Bu gayriinsani ablukanın bir an önce kaldırılması ve bölgedeki durumun normale dönmesi uluslar arası toplumun müşterek görevidir. Filistinlilerin ve tüm İslam birliği her zamankinden fazla hayatiyet arz ediyor. Filistinli kardeşlerimizin, başta El Fetih ve Hamas olmak üzere, Filistin’in ulusal birliği için el ele ve omuz omuza atacağı adımları tüm kalbimizle destekliyoruz. “ şeklinde konuştu.


Kongre merkezinde gerçekleştirilen zirve nedeniyle Libya’nın yöresel çadırlarının içersinde gerçekleştirilen etkinlikler gazetecilerin ilgi odağı haleni geldi. 


Libya’nın Sirte kentinde düzenlenen Arap Birliği Zirvesi iki gün sürecek. Başbakan Erdoğan, zirveye katılan bazı liderler ile yapacağı ikili görüşmelerinin ardından Libya’dan ayrılması bekleniyor

 • Yorumlar 0
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751