• BIST 103.024
  • Altın 377,999
  • Dolar 6,8109
  • Euro 7,4186
  • Kars 7 °C
  • Ardahan 6 °C
  • Iğdır 15 °C

Başkan Ertaş: “Çiftçilerimiz çalışmasa evde oturan aç kalacak”

Başkan Ertaş: “Çiftçilerimiz çalışmasa evde oturan aç kalacak”
Başkan Ertaş, “Yasağa biz de uyuyoruz ama çiftçilerimize esnetme istiyoruz. Yoksa evde oturan herkes aç kalacak.” dedi.

KARS MANŞET

Koronavirüs tedbirleri kapsamında gelen yaptırımların çiftçinin üretim zamanına denk gelmesi ile ilgili açıklamalarda bulunan Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi, Doğu Anadolu Bölge Sorumlusu ve Kars Ziraat Odası Başkanı Adem Ertaş, “Koronavirüs tedbirlerinde üretimin aksamaması için, yasaklar çiftçilere kontrollü olarak kaldırılmalıdır.” ifadesini kullandı.

Bölgemizde ekim zamanının başlamasına kısa süre kala alınan tedbirlerin üretim olmazsa kıtlık ve açlığa neden olacağını ifade eden Ertaş, 65 yaş ve üstü üreticilerin sokağa çıkma yasağı nedeni ile evlerinden çıkamadığını, ekim zamanında bu yasağın esnetilmesini talep etti.

Ertaş, gerek üretim alanlarının daralması, gerekse çiftçi sayısındaki düşüş, tarımda bir üretim sorunu olduğunun açıkça göstergesi olduğunu kaydederek, tarım alanlarının, tarımsal üretimin, çiftçi sayısının, kırsal alan nüfusunun sürekli düştüğü bu süreçte, en büyük pay aracılara ve sözleşmeli tarımla çiftçiyi taşeronu olarak kullanan büyük şirketler ile ithalatçı firmalara gittiğini ve bir aylık ekim sezonunu kaçırdıklarında bir yıllık mahsulü kaybedeceklerini ifade etti.

BAĞKUR ve SGK borçlarının ertelenmesinin yanı sıra, primlerin çiftçi yıpranmalarından dolayı 15 güne indirilmesini de isten Ertaş, “Yani primin yarısını devlet ödemeli, ayrıca her çiftçiye 3 bin TL hibe destek verilmelidir. Çiftçimizi sahada tutmak için koronavirüse karşı motive etmek, üretime devam etmelerini sağlamamız gerekiyor. Yoksa ekim dönemi 15 gün çiftçi tarlasına gitmese sofralarımıza ne sebze ne de meyve gelir. Çiftçi üretmese karantinada kalın, evde oturun dediğimiz insanlar ne yiyecek, ülke aç kalır, daha büyük krizler çıkar.” dedi.

Ertaş yasaklara kendilerinin de uyduklarını ancak çiftçiler için esnetme isteyerek, “Cumhurbaşkanımız ve Bakanlarımızdan istisnai bir durum istiyoruz, çiftçilerimizin geneli 65 yaş üstü, yasak ile ilgili bir esnetme istiyoruz. Şehir merkezi için yasağa biz de uyuyoruz fakat araziye bir şey yapamıyoruz, çiftçinin arazide olması lazım. İlaçlama ve gübrelemeyi yapması lazım.” ifadesini kullandı.

Çiftçi kredilerinin ana para üzerinden faizsiz 5 yıl yapılandırma talebinde de bulunan Ertaş, 2019 yılı buzağı desteğinin de bir an evvel ödenmesi gerektiğinin altını çizdi.

Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751