• BIST 1.112
 • Altın 474,037
 • Dolar 7,5495
 • Euro 8,9548
 • Kars 20 °C
 • Ardahan 15 °C
 • Iğdır 30 °C

Başkonsolos Guluyev: 20 Ocak, 21. Yüzyılın Modern Tarihinin En Kanlı Sayfasıdır

Başkonsolos Guluyev: 20 Ocak, 21. Yüzyılın Modern Tarihinin En Kanlı Sayfasıdır
Azerbaycan Kars Başkonsolosu Nuru Guliyev, tarihe kanlı bir sayfa olarak geçen Kanlı Ocak’ın 28. yıldönnümünde şehit olanları anmak için bazı etkinlikler gerçekleştireceklerini açıkladı.

Guluyev, 19 Ocak 2017 tarihinde saat 15.00`da Iğdır Üniversitesi Karaağaç Kampüsünde “21. Yüzyıl Modern Tarihin Kanlı Sayfası 20 Ocak” adlı etkinlik düzenleyeceklerini bildirdi.

Düzenleyecekleri etkinliğie  yöre halkını davet eden Azerbaycan Kars Başkonsololsu Nuru Guluyev, Azerbaycan halkının bağımsızlık arzularını boğmak maksadıyla, 1990 yılının 19 Ocak’ı 20 Ocak`a bağlayan gece, Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB) ordu birleşmelerinin ağır silahlarla Bakü’ye girerek yüzlerce insanı katlettiklerini söyledi. Bu katliama rağmen Azerbaycan halkının direnişini kıramadıkalarını belirten Guluyev:  “20 Ocak Bakü Katliamı olarak bilinen bu elim hadise, aynı zamanda Azerbaycan`da Kara Ocak (Qara Yanvar) olarak anılmaktadır. Bu hadisenin 28. Yıldönümü münasebetiyle şehitlerimizi anma töreninde yöre halkımızı aramızda görmekten şeref duyarız” dedi.

20 OCAK 1990’DA AZERBAYCAN’DA EŞI GÖRÜLMEMIŞ BIR KATLIAM YAŞANDI

Açıklamasında 20 Ocak 1990’da Azerbaycan’da eşi görülmemiş bir katliam yaşandığını da hatırlatan Nuru Guliyev: “Dünya ve Azerbaycan halkının tarihine “Kanlı Ocak” faciası gibi dahil olmuş 20 Ocak 1990 tarihli olayların üzerinden 28 yıl geçmektedir. 28 yıl önce Azerbaycan halkının kaderinde kötü ve korkulu günler yaşanıyordu. Halk saldırıya uğramış, suçsuz insanlar kurşuna dizilmiş, tankların altında ezilmişdiler. Ama 20 Ocak Azerbaycan halkının tarihinde sadece ağıt ve acı ile hatırlanacak gün değil. 20 Ocak aynı zamanda halkımızn şan ve şeref günüdür. O gün, caddeleri boyamış al şehid kanları bir anlamda milli ırkımızın uyanınan güneşinin kırmızı şafağını simgelemektedir. Halkımız o gün üstüne saldıran dehşet verici kabusa, Mikhail Gorbaçov yönetimi ile  ermeni birliklerden oluşan Sovyet Ordusunun korkunç saldırısına karşı göğsünü siper etmeyi, kendi kimliğini ve metanetini ispatlamayı başarmışdır.” Dedi.

20 OCAK, AZERBAYCAN’IN BAĞIMSIZLIK VE ISTIKLAL YOLUNUN ILK ŞEHITLIK ZIRVESI OLDU

1990 yılının 20 Ocak`ın Azerbaycan’ın bağımsızlık ve istiklal yolunun ilk şehitlik zirvesi olduğunu açıklamasında belirten Başkonsolos Guliyev: “Çoğunluğu Ermeni askerlerden oluşan Sovyet Ordusunun çok sayılı birliklerinin, özel harekat birliklerinin ve iç işleri bakanlığına bağlı birliklerin ermeni militanlarla iş birliği yaparak Bakü`ye saldırısı barbarlık, gaddarlık ve görülmemiş vahşetle takip edilmişdir. 20 Ocak günü Bakü`de ve Azerbaycanın diğer bölgelerinde gerçekleştirilen katliamlar Azerbaycan halkının bağımsızlık mücadelesinin durdurulması üzere planlanmış eylemlerdir. Fakat olay sonrasında Azerbaycan türklerinin gösterdiği mücadele örneği, onun bağımsızlık yolundaki adımlarının engellenemez niteliğini ortaya koymuşdur. Bu sebeple 20 Ocak günü şehit olan tüm kardeşlerimizi saygı ve minnet ile anıyor, onlara Allahtan rahmet diliyorum” şelinde ifadeler kullandı.

baskonsolos-guluyev-20-ocak,-21.-yuzyilin-modern-tarihinin-en-kanli-sayfasidir-(1).jpgbaskonsolos-guluyev-20-ocak,-21.-yuzyilin-modern-tarihinin-en-kanli-sayfasidir-(2).jpg

 • Yorumlar 0
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751