• BIST 1.124
  • Altın 465,643
  • Dolar 7,7749
  • Euro 9,0654
  • Kars 20 °C
  • Ardahan 20 °C
  • Iğdır 27 °C

Bayrampaşa Deresinin temizliği tamamlandı

Bayrampaşa Deresinin temizliği tamamlandı
DSİ 24. Bölge Müdürlüğü tarafından Bayrampaşa Deresinin temizliği tamamlandı.

Volkan KARABAĞ

Kars il merkezinden geçen ve DSİ 24. Bölge Müdürlüğü tarafından inşaatı tamamlanarak bakım, onarım ve işletmesi Kars Belediyesine devredilen Bayrampaşa Deresi (Molla Ömer) Taşkın Koruma Tesisi, geçen süre zarfında atılan evsel ve hayvansal atıklar nedeniyle, ciddi çevre sorunlarının, kötü kokuların, batak ve balçığın kaynağı durumuna gelmişti.

Geçtiğimiz hafta Bayrampaşa Deresinin temizlik çalışması başlayan DSİ 24. Bölge Müdürlüğü çalışmaları tamamladı.

Konu hakkında DSİ 24. Bölge Müdürlüğü’nden yapılan yazılı açıklamada, “Kars halkına hizmeti bir görev bilerek, Bayrampaşa (Molla Ömer) Deresindeki temizlik çalışmaları kurumumuzun görevi olmadığı halde, vatandaşlarımızdan ve dere yatakları çevresindeki esnaf ve ikamet eden vatandaşların yoğun talepleri dikkate alınarak sağlıklı bir toplumun inşaası için gerçekleştirildi.” denildi.

İş makinesi, vinç ve personelin dere içerisinde çalışma yaptığının belirtildiği açıklamada, “DSİ 24. Bölge Müdürlüğü olarak Genel Müdürlüğümüzden sağladığımız iş makinesi ile Bayrampaşa Deresi Taşkın Koruma tesisininde yapmış olduğu ıslah çalışmalarından sonra, ilgili yerel birimler tarafından gerekli önlemler alınmadığından ve gerekli temizlik yapılmadığından dolayı çevreden atılan evsel ve hayvansal atıklar nedeniyle ciddi bir kirlilik ve kokuya sebep olduğundan, vatandaşlarımızın da şikâyetlerine konu olan bu hususta, vatandaşlarımızın sesine kulak vererek, iş makinesi, vinç ile derenin içine indirilmiş olup. Çalışmalar sonucunda Bayram paşa deresindeki temizlik tamamlandı.” ifadesi kullanıldı.

Vatandaşlara da uyarıların yapıldığı açıklama şöyle: “DSİ 24. Bölge Müdürlüğümüz tarafından yapılan temizlik sonrası, vatandaşlarımızın derelere sahip çıkmasını ve her türlü kirletici unsura karşı çıkmalarını istiyoruz. Aksi halde tekrar eski haline gelecektir. Nasıl bulmak istiyorsak, o şekilde kalması için sahip çıkmamız lazım. Sahip çıkarsak, dereler, şehrin hayat kaynağı ve hayat bulduğu yerler olmaya devam edecektir.”

Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751