• BIST 1.495
 • Altın 415,611
 • Dolar 7,2056
 • Euro 8,8117
 • Kars -1 °C
 • Ardahan -3 °C
 • Iğdır 7 °C

BDP’liler pankart ve sloganlarla yürüyüp oturma eylemi yaptı

BDP’liler pankart ve sloganlarla yürüyüp oturma eylemi yaptı
Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Kars İl Teşkilatı üyeleri KCK operasyonları, belediye başkanlarının tutuklanması ve cezaevi koşullarını pankart ve sloganlı yürüyüş ve oturma eylemi ile protesto ettiler.

 Bakırcılar Caddesindeki parti binasında bir araya gelen BDP’liler, Kazımpaşa ve Faikbey caddesi üzerinden basın açıklamasının yapılacağı At Heykeli’ne kadar, polisin ‘slogan atmayın’ uyarılarına rağmen slogan atıp pankart açarak yürüdüler.

  BDP İl Başkanı Hakan Okşaklı, burada yaptığı basın açıklamasında, 29 Mart 2009 tarihinde yapılan yerel seçimlerde Kürt halkının ezici bir çoğunluğunun sorunun barışçıl yollarla ve diyalog temelinde çözümü için iradesini ortaya koyduğunu söyledi.

  Gelişmelere karşın AKP hükümetinin şahsında devletin yetkili organlarının Kürt halkının temsilcilerini muhatap alacakları yerde sivil siyasetçileri tutukladıklarını ifade eden Okşaklı, “Askeri operasyonları durmadan sürdürmüş, kamuoyunun merakla beklediği Sayın Öcalan’ın hazırlamış olduğu yol haritasının kamuoyuna açıklanmasını engellemiş, diyalog ve barışın gelişmesine katkıda bulunmak üzere Türkiye’ye gelen barış gruplarının gelişi doğru değerlendirilmemiş 3 milyona yakın oy alan Demokratik Toplum Partisi kapatılmış, yüzlerce üniversite öğrencisi gözaltına alınıp tutuklanmış, bu da yetmezmiş gibi aralarında birçok belediye başkanlarının bulunduğu onlarca Kürt siyasetçi tutuklanmış, son bir hafta içerisinde de partimiz üyesi yüzlerce insan gözaltına alınıp tutuklanarak baskı ve yıldırma politikaları sürdürülmüştür. Uygulanan bu imha ve inkar yaklaşımını şiddetle kınıyor, protesto ediyoruz” dedi.

  Basın açıklamasının ardından grup 1 dakikalık oturma eylemi yaptı. Grup, oturma eyleminin ardından, ‘Baskılar bizi yıldıramaz’, ‘Direne direne kazanacağız’, ‘Sayın Öcalan’, ‘Kandil’de arama Apocular her yerde’, ‘Öcalan’a uzanan eller kırılsın’ sloganlarını atarak parti binasına geçtiler.

 • Yorumlar 20
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751