• BIST 1.408
 • Altın 461,090
 • Dolar 8,0625
 • Euro 9,6585
 • Kars 14 °C
 • Ardahan 12 °C
 • Iğdır 23 °C

Bilen, MHP ve BDP’ye yüklendi

Bilen, MHP ve BDP’ye yüklendi
AK Parti Kars İl teşkilatının düzenlediği Mart Ayı Olağan Divan toplantısında konuşan Manisa Milletvekili İsmail Bilen, MHP ve BDP'ye yüklenerek, MHP ve BDP'nin şehitler üzerinden siyasal rant sağladıklarını söyledi.

Devlet Su İşleri Toplantı Salonu’nda düzenlenen Mart Ayı Olağan Divan toplantısında ülke gündeminde öne çıkan konular ve ildeki çalışmalar masaya yatırıldı. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan toplantıya; AK Parti Manisa Milletvekili Kars İl Koordinatörü İsmail Bilen, AK Parti Kars Milletvekili Mahmut Esat Güven, Kars Belediye Başkanı Nevzat Bozkuş, İl Genel Meclis Başkanı Muzaffer Yağcı, AK Parti İl Başkanı Ensar Erdoğdu, Sarıkamış Belediye Başkanı İlhan Özbilen, Selim Belediye Başkanı Muhittin Yücel, AK Parti eski İl Başkanı Remzi Aras, AK Parti Merkez İlçe Başkanı Ahmet Tüzen, il genel meclisi üyeleri, belediye meclis üyeleri, il yönetimi ve partililer katıldı.

  AK Parti Kars Milletvekili Mahmut Esat Güven, Kars Belediye Başkanı Nevzat Bozkuş ve AK Parti İl Başkanı Ensar Erdoğdu birer konuşma yaparak gündemdeki gelişmeler, demokratik açılım ve hizmetlerle ilgili görüşlerini dile getirdiler.

  AK Parti Manisa Milletvekili Kars İl Koordinatörü İsmail Bilen de toplantının basına açık bölümündeki değerlendirme konuşmasında demokratik açılımla ilgili görüşlerini belirtti.

  Bilen, “Milli birlik ifadesi kimi, niye rahatsız eder arkadaşlar. Ben aslen Muş’luyum ama Manisa milletvekiliyim. Manisa’da yaklaşık 25 yıldır ikamet ediyorum. Orada serbest avukatlık yaptım. Bu bölgeyi çok iyi bilirim. Bu bölge insanını iyi tanırım. Devletine-milletine bağlı insanlardır. Her şeye rağmen bu insanlar devletine hakikaten sadakatle bağlı insanlardır. Milli ve manevi değerlerini her şeyin üstünde tutan insanlardır, bütün acılarına rağmen. Bu insanlara “ya bu hatalardan dönelim, bu insanları daha fazla üzmeyelim” demenin kime, ne gibi zararları olabilir?. Nasıl bir ayrıştırma politikası olarak sunulabilir bu?. Niye böyle algılansın? Bu bölgede yaşamıyor muyuz?. Bu bölgede her türlü etnik yapı yok mu?. Sadece bu etnik yapıların da sorunun giderilmesi için önerilmiş bir milli birlik projesi değil ki bu. Bunun içerisinde her etnik grup olduğu gibi her siyasal grupta var. Bunun içerisinde sosyolojik olaylarda var. Daha fazla demokrasi, daha fazla özgürlük, daha fazla şeffaflık niye rahatsız etsin milleti?” dedi.

  DEVLET RUTİN DIŞI İŞ YAPMAZ

  “Devlet rutin dışı iş yapmaz” diyen Bilen, “Bunu bir hukukçu olarak söylüyorum. Demokratik hukuk devleti olduğunu iddia eden hiçbir devlet asla demokrasinin, hukukun üstüne çıkmaz. Çıkarsa o devletin ilelebet uzun yaşaması mümkün olamaz. O devletlere insanların güveni azalır. O devlette güce erki eline olan o gücü, o yetkiyi kendi lehine, kendi yandaşlarının lehine, kendi ideolojisine yakınların lehine kullanır. Karmaşa olur, kaos olur” diye konuştu.

  MHP ŞEHİT CENAZELERİNDEN SİYASİ RANT ELDE EDİYOR

  Milli birlik ve kardeşlik projesinin insanlar arasındaki eşitliği, adaleti, sevgiyi, muhabbeti, artıran bir proje olduğunu da ifade eden Bilen, şunları söyledi:

  “Hadi buna karşısınız. “İsmine karşı değiliz” diyorlar. “İçine siz katkı sunun” diyoruz katkı da sunmuyorlar. Niye? Çünkü birileri bundan rant elde ediyor. Bir ekonomik rant var, iki siyasal rant var. Millet arasında huzursuzluk çıkacak, özellikle iki parti için söylüyorum bunu. Her ikisi de bu milli birlik ve kardeşlik projesini sabote edecek ki, her ikisi de güçlenecek. Bir taraftan MHP öbür taraftan BDP. Şehit cenazelerinde sloganlar atılıyor. Şehitliğin ve şahadetin ne olduğunu bilenler cami avlusunda o şehide son görevini, vazifesini ifa ediyor, onlar dışarıdan o insanları yuhalıyor ve sloganlar parti propagandası yapıyor. Herhalde şehide saygı bu olmasa gerek. Belli bir grupta bunun tam eksini yapıyor, sokakları çatışma alanına dönüştürüyor, çocukları özellikle kandırarak, önlendirerek suça teşvik ediyor, o toplumdan bir gelecek bekliyor. Milli birlik ve kardeşlik projesi hayata geçse, böyle bir sorun yaşanmaz ise bunlar yaşam alanı bulabilecekler mi kendilerine? Bunlar milletin nezdinde tekrar, yeniden itibar görebilecekler mi? Veya güç elde edecekler mi? Hayır. Bu çatışma ortamı devam etmeli ki iki partide oradan siyasal rant elde edebilsin. Bu partilerin dışındakilerde ekonomik rant yada onlarında bir takım siyasal rantları var. İşte bu ülkede belli dönemlerde ya darbeler olmuş, ya olağan üstü yönetimler olmuş, bir şekilde bu erk, bu güç, bu yetki hukuk dışı olarak bunlara tahsis edilmiş. Anayasa suçları işlenmiş bu ülkede”


 

 • Yorumlar 1
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751