• BIST 1.909,50
  • Altın 775.08264
  • Dolar 13.748
  • Euro 15.5464
  • Kars -4 °C
  • Ardahan -11 °C
  • Iğdır 6 °C

Bilgen’e destek açıklamasına katılanlar için 3 yıl hapis istendi

Bilgen’e destek açıklamasına katılanlar için 3 yıl hapis istendi
Kars Belediyesine kayyum atanmasının ardından il binası önünde Başkan Ayhan Bilgen’e destek amacıyla gerçekleştirilen basın açıklaması ve yürüyüşüne katılan HDP’li 17 kişi hakkında dava açıldı.

Tacettin DURMUŞ

Kars 1. Asliye Ceza Mahkemesince açılan davada, 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşüne Muhalefet ve o günlerde uygulanmakta olan Corona virüs salgınının ihlal edildiği gerekçeleri ile açılan davada yargılanacak olan 17 kişi hakkında 3 yıl hapis cezası istendi. Davanın ilk duruşması 23 Aralık 2021 tarihinde görülecek.

Haklarında dava açılanlar arasında; HDP Iğdır Milletvekili Habip Eksik, Diyarbakır Milletvekili Dersim Dağ, dönemin HDP Kars İl Başkanı Sevda Subaşı, PM üyesi Yunus Parim ve Nail Yurul da bulunuyor.

2 Kasım 2020 tarihinde gerçekleştirilen basın açıklamasına katılanlar arasında bulunan Avukat Bişar Alınak, yaptığı açıklamada bu davanın ölü doğduğunu iddia etti.

Alınak açıklamasında, Kars Valiliğinin koronavirüs salgını ile ilgili olarak kısıtlamaların bilinçli olarak kayyum atanmasının ardından 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşüne Muhalefet yasakları ile ilgili olarak aynı günlere denk getirildiğini de ileri sürdü.

Kars Belediyesine hukuksuz bir şekilde kayyum atandığına vurgu yapan Avukat Bişar Alınak, “O basın açıklamasından ötürü, 2911 sayılı toplantı ve gösteri yasaklarına muhalefetten ötürü, aralarında benim de bulunduğum 17 kişi hakkında toplantı ve gösteri yürüyüşlerine muhalefetten dava açıldı. Her birimiz 3 yıl ile yargılanacağız. Bu dava da ölü doğmuştur. Kayyım atanarak halkın iradesi hiçe sayılmıştır. Benimle birlikte 17 kişi bugün Kars 1. Asliye Ceza Mahkemesinde açılan davada 23 Aralık 2021 tarihinde hakim karşısına çıkartılacaktır. Gerekçe olarak Kars Valiliğinin koronavirüs tedbirleri ihlal gerekçesi olarak alıyorlar. Ancak Valiliğin almış olduğu karar kayyum atamasına bilinçli olarak denk getirilmiştir. Yasalar, tüzükler, genelgeler kişiye ve kuruma özel yapılamayacağından ötürü Anayasa’ya ve uluslararası sözleşmelere aykırılık taşımaktadır. Bu dava ölü doğmuştur. Ama en nihayetinde kanunuz bir şekilde kayyum atamayı protesto etmeği bile cezalandırma cihetine giden bir anlayışla karşı karşıyayız. Kayyum atayan zihniyet ne ise 17 kişiye ceza vermek isteyen zihniyette aynıdır. Tarih bizleri yargılayanları değil kanunuz ve hukuksuz bir şekilde halk iradesini gasp eden ve buna karşı duran onurlu insanları yazacaktır.” dedi.

Öte yandan haklarında dava açılan 17 kişi kayyum atandığı gün Kars Belediyesi önüne gelerek basın açıklamasında bulunmak istediği sırada, polis tarafından engellenmiş ve arbede yaşanmıştı.

Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim [email protected] Faks : 04742124751