• BIST 1.488
 • Altın 418,731
 • Dolar 7,2569
 • Euro 8,8742
 • Kars -6 °C
 • Ardahan -12 °C
 • Iğdır 0 °C

BİRLEŞMİŞ GÜÇLER TOPLANTISI

BİRLEŞMİŞ GÜÇLER TOPLANTISI
KARS'TA KÜLTÜR TURİZMİ VE EKONOMİK KALKINMA İÇİN BİRLEŞMİŞ GÜÇLER TOPLANTISI

KARS’TA KÜLTÜR TURİZMİ VE EKONOMİK KALKINMA İÇİN BİRLEŞMİŞ GÜÇLER TOPLANTISI

-“DOĞU ANADOLU’DA KÜLTÜR TURİZMİ İÇİN İTTİFAKLAR BİRLEŞMİŞ MİLLETLER ORTAK PROGRAMI” KAPSAMINDA “KARS’TA KÜLTÜR TURİZMİ VE EKONOMİK KALKINMA İÇİN BİRLEŞMİŞ GÜÇLER” TOPLANTISI DÜZENLENDİ

-İSPANYA’NIN TÜRKİYE BÜYÜKELÇİSİ JOAN CLOS:

-“SİZİ TEMİN EDERİM Kİ, İSPANYA, TÜRKİYE’NİN AVRUPA BİRLİĞİ’NE KATILMA EMELLERİ KONUSUNDA ELİNDEN GELEN HER TÜRLÜ DESTEĞİ SUNACAKTIR”

-“BU SÜRECİN TÜRKİYE VE İSPANYA’NIN BİRLİKTE DESTEKLEDİĞİ BM MEDENİYETLER İTTİFAKI GİRİŞİMİ’NE ÇOK GÜZEL BİR ÖRNEK TEŞKİL EDECEĞİNE İNANIYORUM”

-“2010 YILINDA RİO DE JANEİRO’DA DÜZENLENECEK 3. MEDENİYETLER İTTİFAKI FORUMU’NDA KARS’TA GERÇEKLEŞEN BU ORTAK PROGRAMIN YEREL YETKİLİLER TARAFINDAN BİR MODEL YA DA PİLOT PROJE OLARAK SUNULMASINI SAĞLAMAMIZ GEREKMEKTEDİR”

-KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI MÜSTEŞARI İSMET YILMAZ, BU PROJENİN OLMAZSA OLMAZININ KARS YÖNETİCİLERİNİN VE KARSLILARIN BU PROJEYE SAHİP ÇIKMASI OLDUĞUNU SÖYLEDİ

 

  KARS – “Doğu Anadolu’da Kültür Turizmi İçin İttifaklar Birleşmiş Milletler Ortak Programı” kapsamında “Kars’ta Kültür Turizmi ve Ekonomik Kalkınma İçin Birleşmiş Güçler” toplantısı düzenlendi.

  “Doğu Anadolu’da Kültür Turizmi İçin İttifaklar Birleşmiş Milletler Ortak Programı” kapsamında İspanya’nın Türkiye Büyükelçisi Joan Clos, Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı İsmet Yılmaz ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Türkiye Daimi Temsilci Yardımcısı Ulrika Richardson-Golinski başkanlığındaki Birleşmiş Miletler ekibi Kars’ta bir ziyaret gerçekleştirdiler. Heyet, Kars’ta yerel yönetim ve yerel paydaşlar ile Ortak Programın şu ana kadar geldiği aşamaları gözden geçirdi.

  Ziyaret kapsamında Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü Konferans Salonu’nda Kars AK Parti Milletvekilleri Zeki Karabayır, Mahmut Esat Güven, Vali Yardımcısı Murat Demirci, Kültür ve Turizm İl Müdürü Hakan Doğanay, Sarıkamış Belediye Başkanı İlhan Özbilen, Kars’ta faaliyet gösteren sivil toplum örgütleri ve oda temsilcileri ve turizm sektöründen yerel girişimcilerin de katıldığı bir toplantı gerçekleştirildi.

  Toplantıda katılımcılar Kars’ın doğal ve kültürel potansiyelini vurgulayarak; Birleşmiş Milletler Ortak Programı’nın sağlayacağı teknik bilgiler, gerçekleştireceği eğitimler ve kapasite geliştirme çalışmaları ile bu potansiyeli nasıl harekete geçireceğine, girişimciler için oluşturacağı ekonomik yararlara ve kadınlar başta olmak üzere dezavantajlı gruplara sağlayacağı avantajlara dikkat çektiler.

  Birleşmiş Milletler Ortak Programı’nın finansmanını İspanya Hükümeti’nin sağladığı Binyıl Kalkınma Hedefleri Fonu (MDG-F) tarafından destekleniyor. Türkiye’de bu fondan desteklenen 4 Birleşmiş Milletler Ortak Programı bulunuyor. Bu programlar ‘iklim değişimi’, ‘gençlik, göç ve istihdam’, ‘kültür turizmi’ ve ‘küçük ve orta ölçekli işletme girişimciliği’ konularında gerçekleştiriliyor. Kars’ta gerçekleşen Ortak Program ‘kültür turizmi’ alanını ele alıyor.

  Ortak Program T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Birleşmiş Milletler tarafından Kars’taki yerel ortaklarla işbirliği içinde gerçekleştiriliyor. Yoksulluğu ve gelir dağılımı eşitsizliğini azaltmayı hedefleyen Binyıl Kalkınma Hedefleri doğrultusunda çalışılıyor. Program bu hedeflere ulaşmak için Kars’taki yerel aktörlerle birlikte kültürel miras ve turizm yönetişimi alanında stratejiler geliştiriyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Birleşmiş Milletler tarafından planlanan program aktiviteleri ulusal ve yerel paydaşların danışmanlığıyla ve yerelin talepleri ve ihtiyaçları göz önünde bulundurularak geliştiriliyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı programın uygulanma aşamasının yanı sıra, önceliklerin belirlendiği ve aktivitelerin oluşturulduğu aşamalarda da lider rolünü üstlendi.

  Ortak Program’da yer alan Birleşmiş Milletler kuruluşları olan Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP), Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO), Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) ve Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü (UNWTO) de Bakanlığa programın oluşturulması, uygulanması ve yönetimi konularında teknik destek sağlıyor.

  BURADA İZLENECEK YOL EMSAL TEŞKİL EDECEK

  Toplantının açılış konuşmasını yapan Kars Kültür ve Turizm İl Müdürü Hakan Doğanay, “Kafkas Üniversitesi öğretim görevlilerince gerçekleştirilecek olan alan araştırmasında elde edilecek veriler yalnızca Kars ve Türkiye için değil UNESCO içinde oldukça önemli bir yapıya sahiptir. Burada elde edilecek veriler ve izlenecek yol daha sonra hem Türkiye’de hem de UNESCO’ya bağlı diğer ülkelerde yapılacak benzer çalışmalara emsal temsil edecektir. Bu anlamda projenin yürütücülerinden kültür ve Turizm Bakanlığı Kars İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü olarak üzerimize düşen sorumluluk bilinci içerisinde Kafkas Üniversitesi’nin ilgili tüm birimleri ve koordinatörleriyle düzenli bir işbirliği içerisinde çalışmalarımızı sürdürmekte ve istenilen seviyede çalışmaların gerçekleştirilmesi için büyük bir gayret içerisindeyiz” şeklinde konuştu.

  PROJEYE HEP BİRLİKTE SAHİP ÇIKILMALI

  Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı İsmet Yılmaz da bu projenin olmazsa olmazının Kars yöneticilerinin ve Karslıların bu projeye sahip çıkması olduğunu söyleyerek, “Kars valimiz, Kars belediye başkanımız sahip çıkacak, il genel meclis üyelerimiz sahip çıkacak ve tabiî ki bunlar sayın milletvekillerimizin önderliğinde olacak. Bu projelerden somut netice edinilmesi ve Kafkas Üniversitesi’nin de katkısıyla hep birlikte el birliği ile çalışmamıza bağlı” diye konuştu.

  İSPANYA, TÜRKİYE’NİN AVRUPA BİRLİĞİ’NE KATILMA EMELLERİ KONUSUNDA ELİNDEN GELEN HER TÜRLÜ DESTEĞİ SUNACAKTIR

  İspanya’nın Türkiye Büyükelçisi Joan Clos toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye ile İspanya arasında sadece politik seviyede değil, diğer bir çok alanda da gittikçe gelişen mükemmel ilişkilerin bu iki ülkeyi önemli stratejik ortaklar haline getirmekte olduğunu söyledi. İspanya ve türkiye’nin yakın politik müttefikler olmanın yanı sıra, ticaret ve ekonomi alanlarında işbirliği ve kültürel ortaklıklarla da uluslararası arenada bir çok konuda birlikte çalışır hale geldiklerini de belirten Clos, Medeniyetler İttifakı Girişimi sayesinde ve Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne tam üyeliği konusunda İspanya’nın başlangıçtan bu yana süren desteğiyle daha da geliştiğini ifade etti. Clos, bununla birlikte İspanya’nın 2010 yılının ilk döneminde Avrupa Birliği dönem başkanlığını üstleneceğini de hatırlatarak, “Sizi temin ederim ki, İspanya, Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne katılma emelleri konusunda elinden gelen her türlü desteği sunacaktır” dedi.

  KARS’TA GERÇEKLEŞEN BU ORTAK PROGRAM’IN HIZLA İLERLEDİĞİNE VE BİR ÇOK OLUMLU SONUÇ DOĞURACAĞINA İNANIYORUZ

  Clos ayrıca, İspanya’nın Türkiye ile ilişkilere büyük önem atfetmekte olduğunu vurgulayarak, Türkiye’nin Avrupa ile ekonomik ve sosyal uyumuna ve büyümesine katkıda bulunmak istediğini bu nedenle de Türkiye’de yatırım yapmaya ve Türkiye ile işbirliği olanaklarını geliştirmeye devam ettiğini kaydetti.

  İspanya’nın Kars’ın gelişmesine destek olmaktan memnuniyet duyduğunu da dile getiren Clos, daha sonra şunları söyledi:

  “Bu nedenle Birleşmiş Milletler Ortak Programı’nın pozitif ve yararlı bir girişim olduğuna inanıyoruz. Program, yatırımcıları bölgeye çekerek, ilgili sektörleri harekete geçirerek umulan sonuçlara ve öncelikli hedeflere ulaşacaktır. Program, dahil olan tüm paydaşlar sorumluluklarını yerine getirdiğinde gerçek etkilerini ve sonuçlarını gösterecektir. İspanya, uzun yıllardır öncelikle ülke içinde sonrasında da Latin Amerika’da turizm odaklı politikalar aracılığıyla kültürel mirasın korunması ve yönetilmesini bir araç olarak kullanarak yoksulluğu azaltma ve gelir artırma aktivitelerini uygulamaktadır. Bu yöntem İspanya için oldukça başarıyla işlemektedir. Kars ve Türkiye de bu yoldaki adımlarımı takip edebilirler. İspanya olarak, biz bu alanda büyük emek harcadık, ancak bunu kendi başımıza başarmadık. Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği ve diğer uluslararası organizasyonların uzmanlığından ve rehberliğinden ve diğer ülkelerin deneyimlerinden yararlandık. Sadece kendimiz yatırım yapmadık, yabancı yatırımları da çektik ve dünya çapında en çok tercih edilen ikinci destinasyon haline geldik. İspanya ve Türkiye birçok alanda şaşırtıcı benzerliklere sahip ve ekonomiye, turizme ve ilgili sektörlere yönelik yaklaşımlarımız da bunlardan biri. Bu nedenle Kars için tarihi bir önem taşıyan bu sürece başlangıçtan itibaren destek olduk. Kars’ta gerçekleşen bu Ortak Program’ın hızla ilerlediğine ve bir çok olumlu sonuç doğuracağına inanıyoruz. Kars, bu süreç boyunca Birleşmiş Milletler kuruluşlarının sağlayacağı teknik bilgiler, eğitimler ve kapasite geliştirme çalışmalarıyla oldukça önemli bir kazanım sağlayacak. Kars’ın böylesine yenilikçi, iyi tasarlanmış ve hedeflenmiş bir programa seçildiği için çok şanslı olduğunu vurgulamak isterim. Programın paydaşlarının bir çok beklentilerinin olduğunu biliyorum ve bende bu heyecanlarımı paylaşıyorum. Program halihazırda uygulamaya konuldu ve şimdiden bazı somut sonuçlar alındı. İnsan kaynakları eğitimi bunlardan sadece biri. Başarı kazanabilmek için her proje bu tarz fikirlere ihtiyaç duymaktadır. Doğru stratejiler, iyi bir eğitim süreci ve iyi oluşturulmuş düşüncelerle Kars ulusal ve uluslararası pazarlarda resmi ve özel girişimler için önemli bir çekim noktasına dönüşebilir. Böylelikle aralarında gençlerin ve kadınlarında yer aldığı bir çok insan yeni istihdam olanakları yaratılırken, Kars’ın sosyo-ekonomik gelişimi içinde büyük katkı sağlanacaktır. Artık yerel için sorumluluk alma ve topluca hareket etme zamanıdır. Stratejik pazarlama, Kars’ın konumlanması ve turizm eylem planı gibi UNWTO’nun oluşturduğu bazı ödevler şimdiden tamamlandı. Gerçekleşmesi kesinlikle mümkün olan bu hedeflere başarıyla ulaşmak için hep birlikte çok çalışmamız gerekiyor. Bu turizm yönetişim yapısının sürdürülebilir olabilmesi için operasyonel olması gerektiğini biliyorum. Bu nedenle sizleri bu yapının ve Ortak Programın tamamının uygulanması sürecinde aktif olarak yer almaya davet ediyorum”

  BU SÜRECİN TÜRKİYE VE İSPANYA’NIN BİRLİKTE DESTEKLEDİĞİ BM MEDENİYETLER İTTİFAKI GİRİŞİMİ’NE ÇOK GÜZEL BİR ÖRNEK TEŞKİL EDECEĞİNE İNANIYORUM

  Clos son olarak kültürel çeşitliliğin yönetilmesi konusunda İspanya ve Türkiye’nin ortak değerleri paylaştıklarını ifade etti ve konuşmasını söyle tamamladı:

  “Her iki ülke de korumacı politikalar ve etkin çok taraflılık için bir araç olan Medeniyetler İttifakı Girişimi’nin lokomotif güçlerindendir. Bu sürecin Türkiye ve İspanya’nın birlikte desteklediği BM Medeniyetler İttifakı Girişimi’ne çok güzel bir örnek teşkil edeceğine inanıyorum. 2010 yılında Rio de Janeiro’da düzenlenecek 3. Medeniyetler İttifakı Forumu’na bir çok ülkeden medya, akademik çevre ve sivil toplum temsilcisi katılacak. Kars ve Türkiye için pazar belirleme stratejileri açısından büyük önem taşıyacak bu forumda Kars’ta gerçekleşen bu Ortak Programın yerel yetkililer tarafından bir model ya da pilot proje olarak sunulmasını sağlamamız gerekmektedir”

 Toplantı, Kültür ve Turizm Bakanlığı önderliğindeki proje sunumunun yer aldığı slayt gösterisiyle sona erdi.

 • Yorumlar 0
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751