IĞDIR HABER" />
 • BIST 1.542
 • Altın 411,372
 • Dolar 7,5315
 • Euro 8,9768
 • Kars -3 °C
 • Ardahan -9 °C
 • Iğdır 2 °C

BİRLİK VE BERABERLİĞİMİZİN TEMEL DİNAMİKLERİNDEN İSLAM" KONULU KONFERANS

BİRLİK VE BERABERLİĞİMİZİN TEMEL DİNAMİKLERİNDEN İSLAM" KONULU KONFERANS
Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sayın Dalkıran, dinimiz birlik ve beraberliğe önem veren bir din olduğunu belirterek, "Birçok ayette müminlerin birlik ve beraberlik içerisinde yaşamaları gerektiği belirtilmiş" dedi.

Iğdır Üniversitesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün ortaklaşa düzenlediği "Birlik ve Beraberliğimizin Temel Dinamitlerinden İslam" konulu konferans, Kültür Sarayı'nda yapıldı. Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sayın Dalkıran, Peygamber Efendimizin en büyük mucizesinin Kur'an-ı Kerim olduğunu vurgulayarak, birlik ve beraberliğin en önemli unsurunun İslam ve İslam kardeşliği olduğunu söyledi. Prof. Dr. Dalkıran, "Dinimiz birlik ve beraberliğe önem veren bir dindir. Birçok ayette müminlerin birlik ve beraberlik içerisinde yaşamaları gerektiği belirtilmiş. Peygamberimiz (s.a.v), bir hadis-i şeriflerinde, 'Müminler bir binanın taşları gibidirler. Birbirlerini yıkılmaktan muhafaza ederler' buyurarak müminler arasındaki muhabbet ve kardeşliğin önemini en veciz şekilde ifade etmiştir. Dünyanın dört bir yanında birbirinden farklı dini yorumlar, görüşler ve modeller hakimdir. Bu yorum, görüş ve modellerin birbirinden farklı oluşu, Müslümanların birbirine düşman olmasına değil, aksine birbirlerine yardım etmelerine vesile olması gerekir. Nasıl ki, vücut azalarının birbirinden farklı olması, ruhun ihtiyacını karşılamaktadır. Bir uzvun olmaması veya sakat olması tüm vücudun hareketini sınırlandırmaktadır. Aynı şekilde milliyetimiz bir vücuttur. Ruhu İslamiyet, aklı iman ve Kur'an-ı Kerim'dir. İşte dinimizin çok ehemmiyetle emrettiği İslam kardeşliğinin mana ve ehemmiyetini bilmeğe ve icaplarını yapmaya gayret göstermek gerektir. Bu konuda herkese büyük iş düşmektedir" şeklinde konuştu.

Yapılan konferansın ardından, Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İ. Hakkı Yılmaz, Prof. Dr. Sayın Dalkıran'a teşekkür ederek, hediye verdi.

 • Yorumlar 0
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751