• BIST 1.408
 • Altın 461,090
 • Dolar 8,0625
 • Euro 9,6585
 • Kars 13 °C
 • Ardahan 14 °C
 • Iğdır 23 °C

BMOP Kars’ta toplandı

BMOP Kars’ta toplandı
Birleşmiş Milletler Ortak Programı (BMOP) Yönetim Komitesi toplantısı Kars'ta yapıldı.

Doğu Anadolu’da Kültür Turizmi İçin İttifaklar Birleşmiş Milletler Ortak Programı’nın Program Yönetim Komitesi (PYK) Toplantısı ilk defa Kars’ta gerçekleştirildi.

 

Ortak Program’a operasyonel koordinasyon sağlayan PYK, her üç ayda bir toplanıyor. Ortak Programın katılımcı BM ajansları, Dışişleri Bakanlığı ve Kültür ve Turizm Bakanlığının Dış İlişkiler ve AB Koordinasyon Dairesi Başkanlığından oluşan PYK toplantılarına Kültür ve Turizm Bakanlığının diğer katılımcı Genel Müdürlükleri, yerel makamlar ve özel sektör kuruluşları da davet ediliyor.

 

UNDP Türkiye Temsilci Yardımcısı Ulrika Richardson-Golinski tarafından yönetilen toplantıya; Kars Valisi Ahmet Kara, Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Dairesi Genel Müdürü Mahmut Evkuran’ı yanı sıra, Birleşmiş Milletler Ortak Programı ekibi, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın çeşitli genel müdürlüklerinden uzmanlar, yerel paydaşlar, sivil toplum ve turizm sektörü temsilcileri katıldı.

 

Toplantı, BM Ortak Programı Yöneticisi Neşe Çakır’ın Ankara’da Ekim (2009) ayında düzenlenen 3. PYK toplantısında alınan kararlara ve bugüne kadar geçen süreçle ilgili verdiği bilgilerle başladı. Ortak Program aktivitelerinin ve Program’ın halihazırdaki durumunun değerlendirilmesiyle devam etti.

 

Yıllık Gelişme Raporu’nun sunulmasının ardından da Ortak Program’ın ikinci yılı olacak olan 2010’a dair çalışma planı katılımcılarla paylaşıldı. PYK Toplantısı’nın gündemindeki son madde Mart-Mayıs 2010 periyodu için planlanan aktivitelerin ele alınması oldu.

 

BM Ortak Programı’nın finansmanı İspanya Hükümeti’nin sağladığı Binyıl Kalkınma Hedefleri Fonu’ndan destekleniyor.

 

Ulusal ortağı T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı olan Ortak Program’da yer alan Birleşmiş Milletler kuruluşları ise UNDP (Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı), UNESCO (Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü), UNICEF (Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu) ve UNWTO (Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü).

 • Yorumlar 0
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751