• BIST 2.938,29
 • Altın 1024.496
 • Dolar 17.9613
 • Euro 18.2792
 • Kars 30 °C
 • Ardahan 27 °C
 • Iğdır 34 °C

Bölge Planı çalıştayları başladı

Bölge Planı çalıştayları başladı
Serhat Kalkınma Ajansı (SERKA) 2024-2028 yıllarını kapsayacak Bölge Planı için dört ildeki çalıştaylara başladı.

Serhat Kalkınma Ajansı, Kars, Ardahan, Iğdır ve Ağrı illerinden oluşan TRA2 Bölgesi için 2024-2028 Bölge Planı çalışmalarına başladı. TRA2 Bölge Planı kapsamında, Bölgesel Gelişme Ulusal Stratejisi ve Onbirinci Kalkınma Planına uyumlu bir şekilde bölgenin mevcut durumu ve potansiyel kaynakları değerlendirilerek bu kaynakların kalkınma amaçlarına hizmet etmesi, bölgenin verimliliğinin yükseltilmesi, ulusal kalkınmaya, rekabet gücüne ve istihdama katkı sağlaması amaçlanıyor. SERKA öncülüğünde hazırlık çalışmalarına başlanan 2024-2028 Bölge Planı’nın, illerin sosyo-ekonomik gelişme eğilimlerini, yerleşimlerin gelişme potansiyellerini ve sektörel hedefleri belirlemesi, bu hedeflerin toplumun tüm kesimleri tarafından sahiplenilerek hayata geçirilmesine olanak sunacak kapsamlı bir stratejik çerçeve ortaya koyması hedefleniyor. Bu kapsamda SERKA, bölgenin sorunlarına çözüm bulmak ve bölgenin potansiyelinden daha etkin faydalanmak amacıyla kamu-özel-sivil toplum kuruluşları da dâhil olmak üzere toplumun her kesiminden katılımcılar ile 7 tematik alanda görüşmeler gerçekleştirmek üzere 1-4 Ağustos 2022 tarihleri arasında TRA2 Bölgesi’ndeki illerde çalıştaylar düzenlemeye başladı. Çalıştaylar kapsamında düzenlenecek olan odak grup toplantıları ile bölgenin sektörel bazda mevcut durumu ele alınarak gelecek vizyonu ortaya koyulması amaçlanıyor. Ardahan ve Kars illerinde çalıştaylar geniş katılımla yapıldı.

Çalıştayların açılışında konuşan SERKA Genel Sekreteri Nurullah Karaca 2024-2028 yıllarını kapsayacak olan Bölge Planı’nı bütün paydaşların katılımıyla gerçekleştirdiklerini belirterek, paydaşların görüş ve önerilerinin planın hazırlanmasına büyük katkı sunacağını söyledi. Karaca, Bölge Planı’nın, bölgenin kalkınmasında önemli bir yol haritası olduğunu kaydetti. Çalıştaylara Çarşamba ve Perşembe günleri Iğdır ve Ağrı illeriyle devam edilecek.

Bölgesel gelişmişlik farklarının azaltılarak refahın ülke geneline daha eşit bir şekilde yayılması ve tüm bölgelerin potansiyelinin değerlendirilerek ulusal kalkınmaya azami düzeyde katkı sağlanması amacıyla hazırlanacak bölge planlarının koordinasyonu görevi 2024-2028 yıllarını kapsayan dönem için merkezi düzeyde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına; yerel düzeyde ise Bakanlığın yönlendirmeleri çerçevesinde Serhat Kalkınma Ajansı’na verilmiştir.

bolge-plani-calistaylari-basladi-(1).jpgbolge-plani-calistaylari-basladi-(2).jpgbolge-plani-calistaylari-basladi-(3).jpgbolge-plani-calistaylari-basladi-(4).jpgbolge-plani-calistaylari-basladi-(5).jpgbolge-plani-calistaylari-basladi-(6).jpgbolge-plani-calistaylari-basladi-(7).jpgbolge-plani-calistaylari-basladi-(8).jpgbolge-plani-calistaylari-basladi-(9).jpgbolge-plani-calistaylari-basladi-(10).jpg

 • Yorumlar 0
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim [email protected] Faks : 04742124751