• BIST 1.378
 • Altın 455,202
 • Dolar 8,1215
 • Euro 9,6955
 • Kars 0 °C
 • Ardahan -4 °C
 • Iğdır 8 °C

Bu da Kars’ın Ceylan’ı

Bu da Kars’ın Ceylan’ı
Kars'ın merkeze bağlı Çerme köyünden gelerek Dersanede eğitim gören kız öğrenciler, köylerine gitmek için minibüs beklerken bile ders çalışıyorlar. Arkadaşları yanık sesli Ceylan Özsever'in Türkçe ve Kürtçe türküleriyle moral bulan öğrenciler bu yöntemi h

Doğu Anadolu Bölgesi yıllarca özellikle de kız çocuklarının eğitimden yoksun bırakılmasıyla tanındı. Senelerce bu anlayış yıkılmaya çalışıldı ve bununla ilgili bölgenin bir çok ilinde yeni okullar ve yurtlar yapıldı. Genellikle de yurt sorunun çözümü için bir çok adım atılırken, yardım kuruluşları, dernekler ve kurumlar harekete geçti. “Baba beni okula gönder”, “Haydi kızlar okula” gibi projeler hayata geçirildi. Valilikler ve Kaymakamlıklar eğitim seferberliği başlatarak kırsal alanlarda okula gönderilmeyen çocuklarla ilgili envanter çalışması yaptılar. Bu çalışmalar kapsamında bir çok çocuk okulla buluşturuldu. Kız çocuklarına yönelik atılan adımların en büyüğü ise yurtlar oldu. Kars’ta da bugüne kadar kız çocuklarının barınabileceği bir çok yurt açıldı.

Yurtlarında faaliyete sokulmasıyla birlikte okulluluk oranı artarken Doğu Anadolu Bölgesi bu defa da eğitim seviyesiyle tartışıldı. OKS ve ÖSS’de 70’li sıralarda yer alan Kars, bir türlü iller bazındaki değerlendirmelerde 70. sıranın altına inemedi. Alınan bütün önlemler ve çalışmalar eğitimin biraz da istekle yapılması ve sunulan imkanların daha da iyileştirilmesiyle belli orana getirilebileceğini gösterdi.

ÖSS ve OKS’deki başarısızlıklarıyla gündeme Kars’ta son günlerde özellikle de kız çocuklarının okuma hevesi her ortamda göze çarptı. Bu da gelecekte eğitim seviyesinin artacağına işaret etti.

Kars’a 16 kilometre mesafedeki Çerme köyünden gelerek Dersanelerde eğitim gören kız çocuklarının dolmuş duraklarında bile ders çalışma azmi herkesi sevindirdi. Biraz daha iyi imkanların sunulması ve üzerine düşülmesiyle daha bir çok başarının kaçınılmaz olduğuna işaret eden kız çocuklarının eğitim aşkı adeta umut oldu.

Esra Ayılmazdır, Serap Özkesemen ve Ceylan Özsever diğer arkadaşlarıyla birlikte köye gitmek için bekledikleri dolmuş duraklarında ve köylülerinin işyerlerinde ders çalışmayı ihmal etmediler.

Kız öğrencilerin ders çalışmaları 8. Sınıf Öğrencisi Ceylan Özsever’in türküleriyle daha da renklendi. Sesi güzel olduğu için köyde düğünlerde bile türkü söyleyen Ceylan, ders çalışma ortamında bile sesinin ne kadar güzel olduğunu ortaya koydu. Türkçe ve Kürtçe türküler söyleyen Kars’ın Küçük Ceylan’ı, dinleyenleri de adeta mest etti. Ceylan, ders çalışmayı çok sevdiğini ve arkadaşlarının isteği üzerine de türkü söylediğini belirtti.

Ceylan’ın arkadaşları Esra Ayılmazdır ve Serap Özkesemen de, Ceylan’ın her fırsatta türkü söylemesinden duydukları memnuniyeti dile getirdiler.

 

 • Yorumlar 0
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751