• BIST 1.198
 • Altın 485,002
 • Dolar 7,9170
 • Euro 9,3667
 • Kars 16 °C
 • Ardahan 9 °C
 • Iğdır 17 °C

Çanakkale Savaşları Mobil Müzesi Kars’ta

Çanakkale Savaşları Mobil Müzesi Kars’ta
81 ile Çanakkale ruhunun taşıyan Çanakkale Savaşları Mobil Müzesi,  Kars’ta mola verdi.

Tacettin DURMUŞ

2 Temmuz 2020 Perşembe günü yola çıkan mobil müze aralarında Kars’ın da bulunduğu 81 ile tek tek uğrayarak, 7’den 77’ye herkese kapılarını açıyor.

Kars Valisi Türker Öksüz, beraberinde Emniyet Müdürü Yavuz Sağdıç, İl Jandarma alay Komutanı Hidayet Arakan ve Kafkas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr.Hüsnü Kapu ve Vali Yardımcısı Mehmet Zahit Doğu ile birlikte Çanakkale Savaşları Mobil Müzesini ziyaret etti.

23-25 Eylül 2020 tarihlerinde Kars’ta açık kalacak olan müzede, Çanakkale Savaşı ile ilgili resimler, fotoğraflar, çeşitli görsel materyallerin ve videoların izletileceği ekranlar bulunuyor. Çanakkale Cephesinden günümüze kalan çeşitli savaş objelerinin sergileneceği bir bölümün ve Çanakkale askerinin heykelinin de bulunduğu Çanakkale Savaşları Mobil Müzesi, Çanakkale ruhunu, tıpkı o gündeymiş gibi yaşayabilmelerini sağlamak amacıyla projelendirildiği belirtildi.

Dış ses, ambiyans ve tasarımlar ile “Al Sancağın Dalgalandığı Her Yerdir Çanakkale” ülküsüyle Çanakkale ruhu, Türkiye’nin dört bir yanına taşınacak. Bu kapsamda Çanakkale Savaşları Mobil Müzesi 23-24 Eylül 2020 tarihlerinde Kars Valilik Binası karşısında 25 Eylül 2020 tarihinde Sarıkamış Belediye Binası önünde 12:00-21:00 saatlerinde halkımızın ziyaretine açık olacak.

“Al Sancağın Dalgalandığı Her Yerdir Çanakkale”

Çanakkale… Bir milletin doğduğu yer. Bir milletin vatanı için, geleceği için gözünü bile kırpmadan ölüme gittiği, genç yaşlı demeden omuz omuza savaştığı yer. Arkasına bile bakmadığı yer, tereddüt dahi etmediği yer. Bir milleti, millet yapan, adını tarihe destansı bir kahramanlık ve cesaret örneği ile yazdıran yer. Çanakkale Savaşı, işte böyle bir hikâye ile 105 yıl önce yaşandı. Ama hiçbir zaman kalplerimizden, akıllarımızdan gitmedi. Hiç eksilmedi, “Çanakkale” denildiğinde yüreklerimizi sızlatan o his. Hiç eksilmedi, “Çanakkale” denilince bizler için kendisini sorgulamadan ateşe atanlara duyduğumuz saygı. İlk günkü gibi sıcak, ilk günkü gibi taze. İşte bu sebeple bu millet, hiç gitmese de o tarih yazılan şehre, en küçüğünden en büyüğüne kadar bilir Çanakkale’nin anlamını.

Projenin Amacı

Bu proje kapsamında, Çanakkale’ye henüz gitmemiş olan, bu şanlı zafere ve mirasına tanıklık edemeyen insanlarımız için bir “Mobil Tır” konsepti geliştirilerek, ülkemizin tamamını gezerek hizmet verilmesi amaçlandı. Çanakkale Savaşları Mobil Müzesi ile tarihi yarımadaya gelmemiş ve gelemeyecek olan dezavantajlı gruplara, bu miras ulaştırılmış olacaktır.

Hedef Kitle

Çanakkale Savaşları Mobil Müzesi’nin 81 ilimizde yer alan gençleri önceleyerek, tüm vatandaşlarımıza hizmet etmesi planlanmaktadır. Şehir meydanları ve belirlenen noktalarda faaliyet gösterecek olan Çanakkale Savaşları Mobil Müzesi ile sahada yaklaşık 100 bin aktif temas ve 1 milyon dolaylı iletişim kurulmasının yanı sıra dijital mecralar üzerinden tüm ülkemizde ve dünyada farkındalık iletişimi kurulması amaçlanmaktadır.

canakkale-savaslari-mobil-muzesi-kars’ta-(3).jpgcanakkale-savaslari-mobil-muzesi-kars’ta-(1).jpg

 • Yorumlar 2
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751