• BIST 1.488
 • Altın 417,598
 • Dolar 7,2569
 • Euro 8,8742
 • Kars -6 °C
 • Ardahan -12 °C
 • Iğdır 0 °C

CHP’nin Dünya Kadınlar Günü açıklaması

CHP’nin Dünya Kadınlar Günü açıklaması
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kars İl Başkanı Av. Çetin Bilgir ve CHP İl Yönetim Kurulu üyesi Av. Meryem Çetin, 8 Mart Dünya Kadınlar Günüyle ilgili yaptıkları ortak basın açıklamasında; kadınların iş gücüne katılımının, sürdürülebilir kalkınmanın önemli

KADINLARIN İŞ GÜCÜNE KATILIMI, SÜRDÜRÜLEBİLİR KALKINMANIN ÖNEMLİ BİR UNSURUDUR

Ortak basın açıklamasında, “Kadınlar, siyasal, ekonomik, sosyal, kültürel, kişisel temel hak ve özgürlüklerden eşit bir biçimde yararlanma ve bu temel haklarının korunmasını isteme hakkına sahiptir. Kadınlara karşı ayrımcılığın, hak eşitliği prensibini ihlâl etmesinin, kadınların, erkeklerle eşit bir biçimde ülkenin siyasal, sosyal, ekonomik ve kültürel yaşamına katılmalarına engel oluşturduğu, toplumun ve ailenin refah düzeyinin artmasını engellediği, kadınların yeteneklerini tam olarak geliştirmelerini güçleştirdiği görülmektedir. Kadınlar ile erkeklerin, eşit haklara sahip olması, fırsatlar ve kaynaklara eşit ulaşımı, aile sorumluluklarının eşit paylaşılması ve aralarında uyumlu bir ortaklığın bulunması çok önemlidir. Sürekli ekonomik büyüme, sürdürülebilir sosyal kalkınma, çevresel koruma ve sosyal adalete dayalı olarak yoksulluğun yok edilmesi, kadınların, ekonomik ve sosyal kalkınmaya dahil edilmesini, eşit katılımını gerektirmektedir. Kırsal alandaki kadınlar dahil bütün kadınların, üretim kaynaklarına, fırsatlara ve toplumsal hizmetlere eşit ulaşımının sağlanması yoluyla, yoksulluğun yapısal nedenlerine inilmesi, kadınların üzerindeki devamlı ve artan yoksulluk yükünün yok edilmesi zaruridir. Kadınların iş gücüne katılımı, sürdürülebilir kalkınmanın önemli bir unsuru olup, kadının iş gücüne katılım oranları, düşük olup, yıllara göre de azalma göstermektedir. Kadının niteliksel gelişimini ve iş gücü piyasasına girişini sağlayacak gerekli mekanizmaların oluşturulması, iş güvenliğinin sağlanması, çalışma yaşamında, kadınlara karşı mevcut her turlu negatif ayrımcılığın kaldırılması elzemdir.” denildi.

 

KADINLARIN ÜZERİNDEKİ HER ÇEŞİT TOPLUMSAL BASKININ KALDIRILMASI GEREK

Kadınların siyaset ve karar alma mekanizmalarında eşit temsili, demokrasi ve kadının statüsünün geliştirilmesi gereği olduğunun da vurgulandığı açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“1935 yılında, 395 sandalye sayılı parlamentoda, kadın milletvekili sayısı 18 ve toplamdaki payı yüzde 4,6 iken, maalesef 2010 yılına gelindiğinde 550 sandalye sayılı parlamentoda, kadın milletvekili sayısı 50 ve toplamdaki payı ancak yüzde 9,1’dir. Kadının, siyaset ve karar alma mekanizmalarında eksik temsili sorununu, çözecek öncelikli adımlar atılmalıdır. Dünya Ekonomik Forumu’nun, geleneksel 2009 yılı “Küresel Cinsiyet Eşitliği Raporuna” göre, kadın-erkek eşitliği indeksinde, Türkiye, 134 ülke arasında ancak 129. sırada yer aldı. Türkiye, raporun, “Eğitime Erişim”de kadın-erkek eşitliği alt endeksinde ise 110, “Ekonomik Katılım ve Fırsat Eşitliği” kadın-erkek eşitliği alt endeksinde 130, “Dünya ülkeleri arasında iş gücüne katılımda eşitlik” açısından 125, “Sağlık Durumu ve Yaşamın Sürdürülebilmesi”nde, kadın ve erkek eşitliği indeksinde 93'üncü sırada yer aldı. Türkiye, kadın ve erkeklerin siyasette sahip oldukları yetkilerdeki eşitsizlik açısından yapılan dünya sıralamasında da son sıralarda yer alarak 107’nci, kadınların parlamentoda temsili sıralamasında ise 134 ülke içinde ancak 108'inci oldu. Kadınların, siyasi, sosyal, ekonomik hayata, karar alma mekanizmalarına katılımı sorunlarının, uluslar arası sözleşmelerde de ifadesini bulan “pozitif ayrımcılık”, “toplumsal cinsiyet eşitliği” prensipleri temelinde çözümlenmesi gerekir. Kadınların üzerindeki her çeşit toplumsal baskının kaldırılması ve eğitim ortamında kullanılan malzemelerin, kadın-erkek eşitliği ilkesine aykırı her turlu söylem ve ön yargıdan arındırılması gerekir. Kadın sağlığıyla ilgili sağlık hizmetlerinin niteliğinin yükseltilmesi ve sağlık hizmetlerine eşit ulaşımı sağlanmalıdır. Kadına karşı şiddet, en yaygın ve sık rastlanılan insan hakları ihlâllerinden olup, kadına karşı şiddet, özellikle de aile içi şiddet, derhâl aşılması gereken temel bir sorun alanı olarak durmaktadır. Kadınlara karşı, aile içi ve dışı her turlu şiddet, cinsel taciz vb. onur kırıcı eylemler caydırıcı, eğitici ve koruyucu hukuksal politikalarla önlenebilecektir. Türkiye’de kadın-erkek eşitliğinin öncülüğünü, Mustafa Kemal Atatürk ve O’nun kurduğu Cumhuriyet Halk Partisi yapmıştır. Atatürk İlke ve Devrimleri ile Türk kadını toplumda, çağdaş, eğitimli, meslek sahibi ve özgür bireyler olma yolunda çok büyük kazanımlar sağlamıştır. Türk kadını, sosyal, siyasal, kültürel alanda, eğitimde, hukukta, çalışma hayatında, yok sayılan haklarına birçok Avrupa ülkesinden önce kavuşmuştur.”

 

KADIN SORUNU BİR DEMOKRASİ, İNSAN HAKLARI VE EĞİTİM SORUNUDUR

Açıklamada ayrıca, “Kadın sorunu bir Demokrasi, İnsan Hakları ve Eğitim Sorunudur. Kadınlarımıza her alanda fırsat eşitliğinin sağlanması, Çağdaş, Laik, Demokratik Cumhuriyetimizin var olma koşuludur. Kadın-Erkek Eşitliği sağlanmadan demokratik, kalkınmış, sağlıklı ve modern bir ülke olunamayacağı açıktır. Parti programımızla da yükümlendiğimiz sorumluluğumuz; Kadını özgürleştirmek, Çevre baskısından ve feodal yapı etkisinden kurtarmak, Sosyolojik kökenden kaynaklanan sıkıntıları gidermek için sosyal, eğitim, kültür ekonomik ve siyasal alanda sonuç alıcı çabalar göstermek, Mustafa Kemal Atatürk’ün İlke ve Devrimlerinin ışığında; Sosyal demokrasinin evrensel değerleri, toplumsal cinsiyet eşitliği prensibi doğrultusunda, Kentte ve köyde yaşayan kadına ve özellikle yoksul kadına, yoksul aileye yönelik, sosyal, ekonomik, siyasal kültürel alanda; eğitim, sağlık alanında yukarıda ifade edilen sorunların tespit ve çözümüne yönelik proje ve politikaların geliştirilmesi ve hayata geçirilmesi, Kadının siyasal, sosyal ve ekonomik hayata, karar mekanizmalarına eşit katılımını sağlamaktır. Bu çerçevede, Cumhuriyet Halk Partisi Kars İl Başkanlığı ve İl Kadın Kolu olarak tüm kadınlarımızın, 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutluyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

 • Yorumlar 0
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751