• BIST 1.471
 • Altın 414,451
 • Dolar 7,4160
 • Euro 8,9680
 • Kars 0 °C
 • Ardahan -4 °C
 • Iğdır 7 °C

Çocuk tiyatrosuna beklenmedik ilgi izdihama yol açtı

Çocuk tiyatrosuna beklenmedik ilgi izdihama yol açtı
Bay Hooop Evde Şamata” Karslı çocuklarla buluştu

istemeyince hüngür hüngür ağladı

 

  Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği tarafından çocuklara sigorta bilinci kazandırabilmek amacıyla hazırlanan “Bay Hooop Evde Şamata” oyununa ilgi fazla olunca salona girişte izdiham yaşandı.

Kars Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü Konferans Salonu’nda bugün saat 11.00 ve 13.00’de sahnelenen oyun için özel bir kural konuldu. Çocuklarını tiyatroya getiren ailelere çocuklarını salona bıraktıktan sonra dışarı çıkmaları gerektiği söylendi. Bunun üzerine her anne elinden tuttuğu çocuğunu bir an önce salonda koltuğa oturtmak isteyince girişte izdiham yaşandı. Anneler çocuklarının ellerinden ezilmemeleri için sıkı sıkıya tuttular. Ücretsiz sahnelenen oyun öncesinde anneler çocuklarını yerleştirdikten sonra bir bir salonu boşalttılar.

Bazı anneleri ise çocukları bırakmak istemedi. 4 yaşındaki Elif Sena annesi Mürşide Sena’nın da yanında oturmasını istedi. Görevliler buna isin vermeyince Minik Sena yaklaşık 10 dakika gözyaşı döktü. Annesi ise Sena’yı ikna etmeye çalıştı. Sena bir türlü inadından vazgeçmedi ve ilk defa annesinden ayrı kalmaktan korktuğu için hüngür hüngür ağladı. Bir yandan da kızının gözyaşlarını silen annenin ısrarları üzerine izin verildiği ve Mürşide Sena tiyatroyu susmayan kızıyla izlemeye başladı.

Bu arada salonun bazı koltukların yere sabitlenen vidalarının çıkmış olması nedeniyle çocukların salıncakta sallanır gibi koltukları oynatmaları dikkatlerden kaçmadı.

Salonda bunlar yaşanırken yer kalmadığı için salona giremeyen aileler ise dışarıda görevlilerle tartışmaya başladılar. Oyunun yarın da iki seans oynatılacağının söylenmesi üzerine aileler geri dönerek yarını beklemeye koyuldular.

Oyunun sonunda açıklama yapan Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği Basın, Reklam ve Halkla İlişkiler Bölüm Yöneticisi Gamze Diler, “Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği’nin talebi doğrultusunda çocuklara sigorta bilincini aşılamak amacıyla BKM tarafından yazılıp sahnelenen “Bay Hooop Evde Şamata” oyunu, yola çıktığı Anadolu turnesinde hem çocuklar hem de veliler tarafından yoğun ilgiyle karşılanıyor.  Şimdiye kadar yaklaşık 17.000 km yol kat eden oyun, 37 günde yaklaşık 47 bin izleyiciye ulaştı. Ülkemizde sigorta bilincinin gelişmesini sağlama vizyonu doğrultusunda Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği’nin (TSRŞB) talebi ile BKM tarafından hazırlanan “Bay Hooop Evde Şamata” oyunu minik izleyicilerinden tam not alıyor. Şu ana kadar başta İstanbul’un birçok ilçesinde de olmak üzere Edirne, Tekirdağ, Balıkesir, Çanakkale, İzmit, Bursa, Denizli, Antalya, İzmir, Konya, Kayseri, Adana, Gaziantep, Malatya, Elazığ, Trabzon, Samsun, Erzurum, Erzincan, Kütahya, Eskişehir ve Yalova’da perdelerini açan oyun toplamda yaklaşık 47 bin çocuk ve veliye ulaşmayı başardı. Oyun, çocukların yanı sıra velilerden de beğeni topladı. Oyun ile şu ana kadar yaklaşık 17 bin kilometre yol kat edildi.” dedi.

Diler ayrıca, “TSRŞB’nin sponsorluğunda çocuklar için son derece eğlenceli ve keyifli olan “Bay Hooop Evde Şamata” oyunu Kars, Şanlıurfa, Mardin, Hatay, İskenderun, Ankara‘dan sonra 2010 yılı 23 Nisan günü İstanbul Bostancı Gösteri Merkezi’nde Final oyunla bu sezonu kapatacak.” diye konuştu.  

Diler Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği Hakkında şu bilgileri verdi:

“Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği, 5684 Sayılı Sigortacılık Kanunu’nun 24’üncü maddesine göre kurulmuş, tüzel kişiliği haiz kamu kurumu niteliğinde bir meslek kuruluşudur. Türkiye’de çalışan bütün sigorta ve reasürans şirketleri, kuruluşlarının tamamlanmasından ve ruhsatların alınmasından itibaren 1 ay içinde TSRŞB’ye üye olmak zorundadır. TSRŞB, sigortacılık mesleğinin geliştirilmesi, şirketler arasında dayanışma sağlanması ve haksız rekabetin önlenmesi amacıyla, sektör bünyesindeki paydaşlarını ortak hedef doğrultusunda koordine etmeyi amaçlayan, güvenilir ve tarafsız bir otorite kimliği ile Türkiye’de sigortacılık konusunda referans niteliğindeki çalışmaları yürütmektedir.”

 

OYUN KÜNYESİ:

Yazan: Özlem Saraç-Arzu Daştan Mutlu

Yöneten: Caner Alkaya

Dekor-Işık: Cem Yılmazer

Kostüm: Meltem Yıldırım

Müzik: Özer Atik

Koreografi: Emre Çelik

OYUNCULAR:

Pimpirik – Ayşegül Karabulut

Pekrahat – Süleyman Felek

Süslü – Mana Uygur

Çilli – Kerem Muslıgil

Bay Hooop – Emre Çakman

Bekçi – Cenk Öcal Demirer

Ketçap – Okan Çabalar

Patpat – Gülay Sütçü

TV sunucusu ve itfaiyeci -  Başak Bektaşoğlu

 

28 Mart Pazar günü (yarın) 11:00 ve 13:00 seanslarıyla da çocuklarla buluşacak.

 • Yorumlar 0
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751