• BIST 1.471
 • Altın 414,451
 • Dolar 7,4160
 • Euro 8,9680
 • Kars 0 °C
 • Ardahan -4 °C
 • Iğdır 3 °C

Çocuklara Devlet Baba nasihatı

Çocuklara Devlet Baba nasihatı
Kars Valisi Ahmet Kara, hortum afetinin yaşandığı il merkezine bağlı köyleri ziyaret ederek “Geçmiş olsun” dileklerinde bulundu.

 Vali Kara okul ziyaretlerinde de çikolata dağıttığı öğrencilere “Babalarınıza “Baba evi biraz sağlam yapalım” diyeceksiniz” şeklinde önemli nasihatlerde bulundu.

 

Vali Ahmet Kara, Tarım İl Müdürü Yusuf Yurdalan, Sağlık İl Müdürü Fahri Sevinç, İl Milli Eğitim Müdür yardımcısı Gökhan Altun ve diğer daire amirleriyle birlikte önceki gece hortum afetinin yaşandığı Ataköy, Dikme, Gelirli ve Azat köylerine giderek yetkililerden gelişmeler hakkında bilgi aldı.

 

Vali Kara, afetin yaşandığı evleri tek tek görmesini istediği muhtarlara, “Ben buraya sizlere “Geçmiş olsun” demek için geldim. Zaten ekiplerimiz gerekli incelemeleri ve tespitleri yapıyorlar. Çok çok geçmiş olsun. İnşallah bir daha olmaz. Allah beterinden korusun. Ama gerek depremler ve gereksi bu tür doğal afetler .ize şunu gösteriyor: Demek ki evlerimizi biraz sağlam yapmamız lazım. Dikkat ettim ben sağlam yapılan çatılar çok fazla zarar görmemiş. Biraz daha usulüne uygun yapılmayan çatılar daha kolay uçmuş. O açıdan bizler yapılarımızı biraz daha dikkatli yapmamız lazım. Hiç ummadık yerden böyle bir afet çıkıp gelebiliyor. Aynı şey bugün de tekrar olabilir. O açıdan dikkatli olmak lazım.” dedi.

 

Vali Kara, Afet Kurulu yetkililerinden bilgi alıp muhtarları dinledikten sonra İlköğretim Okullarına geçerek öğrencilerine çikolata dağıttı. Vali Kara Dikme Köyü Hacı Yasemen Yılmazel İlköğretim Okulu’nda çikolata dağıttığı öğrencilere ayrıca önemli nasihatlerde bulundu. Kara, ilk olarak öğrencilere kendini tanıttı ardından da Valinin ne görev yaptığını sordu. Bir öğrencinin, “Hasar olunca birileri gelip sizden izin alıyor sizde veriyorsunuz” demesi üzerine başlayan sohbette Vali Kara, “En azından günün konusu hasar olduğuna göre arkadaşınız gayet zekice bir cevap verdi. Hasarla ilgili demek ki Valinin bir görevi var. Ama hasar olmadan da Valinin görevi var. Emniyeti, asayişi, güvenliği sağlamak görevi de var Valinin. Devleti temsil etmek görevi de var, kurumları denetlemek görevi de var. Hükümet emirlerini yerine getirmek yani; yolları yapmak, köylere su götürmek, okul yapmak bunlarda Valinin görevleri.” dedi.

 

BABA EVİ BİRAZ SAĞLAM YAPALIM

Çocuklara afet anında evlerinde korkup korkmadıklarını da soran Vali Kara, “Babalarınıza diyeceksiniz ki “Baba evi biraz sağlam yapalım buradan sonra”. Çünkü görüyorsunuz rüzgar alıp götürüyor. Evlerimizi sağlam yapmaz isek olmaz. Yaptığımız her işi sağlam yapmamız lazım ki sonucu bizim için olumlu olsun ve hayatta başarılı olalım. Her şeyi iğreti yaparsak, her şeyi böyle üstünkörü yaparsak başarıya ulaşamayız. Onun için her şeyin en iyisini yapmalıyız. Bunun için de Allah bize akıl ve fikir vermiş. Bakın ne güzel öğretmeniniz var, sıralarınız var, okulunuz pırıl pırıl. Ama babalarınıza diyeceksiniz ki, “Baba 1-Binalarımızı sağlam yapacağız. 2-Babalarınıza sigara içirtmeyeceksiniz. “Sigara sağlığa zararlıdır” diyeceksiniz. Kağıdı yazıp önüne koyacaksınız. Bakın bütün işyerlerinde sigara içmek yasak. Babalarınıza da evde içirtmeyin. Çünkü, sigara sağlığa çok zararlı. Ciğerlerimizi mahvediyor, perişan ediyor. Babanıza izmariti bile yere attırmayacaksınız. Çöp bile attırmayacaksınız. Tamam mı?. Çünkü bizlere siz öğreteceksiniz. Çünkü gelecekte bu ülkenin yöneticileri de büyükleri de sizlersiniz.

 • Yorumlar 0
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751