• BIST 1.362
 • Altın 453,123
 • Dolar 8,1419
 • Euro 9,6845
 • Kars 5 °C
 • Ardahan 4 °C
 • Iğdır 16 °C

DIŞ CEPHE TEMİZLENECEK

DIŞ CEPHE TEMİZLENECEK
Kültür ve Turizm Bakanlığı Erzurum Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu, eski Devlet Hastanesi karşısında bulunan ve koruma altında bulunan Özel İdare binasının dış cephesindeki klima, çanak anten, elektrik ve telefon kabloları ile tanıtım le

Kültür ve Turizm Bakanlığı Erzurum Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu, eski Devlet Hastanesi karşısında bulunan ve koruma altında bulunan Özel İdare binasının dış cephesindeki klima, çanak anten, elektrik ve telefon kabloları ile tanıtım levhasının, dış cephe kirliliği yarattığını, bundan dolayı kaldırılması gerektiği kararını verdi.


Konu ile ilgili olarak gazetemiz yazarlarından Vedat Akçayöz ve Yıldırım Öztürkkan’ın talebini inceleyen Koruma Bölge Kurulu, taştan yapılan Özel İdare binasının (eski Anadolu Lisesi) tarihi özellik taşıdığını ve koruma altında bulunduğunu belirterek, Kars Valiliği’ne gönderdiği yazıda, “İl Özel İdaresi’ne ait olan tescilli taşınmazda yapılan uygulamaların belirtildiği ilgilisinin dilekçesi üzerine uzman tarafından yapılan incelemede; tescilli taşınmazın dış cephesindeki görüntü kirliliği oluşturan unsurların (klima, çanak anten, elektrik ve telefon kabloları, tanıtım levhalar vb.) kaldırılmasına, cephede oluşturulmuş olan tahribatın basit onarım kapsamında giderilmesi gerektiğine karar verildi.” denildi.


Konu ile ilgili görüşlerini aldığımız Vedat Akçayöz, Erzurum Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun doğru bir karar verdiğini belirterek, “Söz konusu bina, taş yapı olup, koruma altındadır. Buranın kurtarılması çok iyi bir şeydi. Ancak kurtarırken özelliğini bozmak doğru değildi. Bun konuya birkaç kez değindik. Sonuç alamayınca Koruma Kurulu’na başavurmak zorunda kaldı. Alınan karar sevindiricidir. Kararda sözü edilen dış cephe kirliliğinin bir an önce giderilmesini bekliyoruz.” dedi.

KARSHABERGAZETESİ

 • Yorumlar 8
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751