• BIST 1.534
 • Altın 408,248
 • Dolar 7,4198
 • Euro 8,9443
 • Kars 0 °C
 • Ardahan -4 °C
 • Iğdır 10 °C

Diyarbakır Silvan’dan Kars’a Gönül Köprüsü kuruldu

Diyarbakır Silvan’dan Kars’a Gönül Köprüsü kuruldu
Kars eski Kars Vali Yardımcısı Diyarbakır Silvan Kaymakamı Doğan Demirdaş'ın öğrencileri Kars ve Sarıkamış gezisinden mutlu ayrıldılar. Geziye katılan öğrenciler, “Kars'ın havası soğuk ama insanları daha sıcak, Diyarbakır'ında hem havası hem de insanları

 

Silvan Kaymakamlığı ve İlçe Milli Eğitim Müdürlülüğü tarafından başlatılan Okul Eğitim Kapasitesinin Geliştirme Projesi (OKAP) kapsamında, başarılı 39 ilköğretim öğrencisi, Kars şehir merkezi tarihi binalar, Sarıkamış Kayak Merkezi, Sarıkamış Şehitliği, Ani Harabeleri, Kars Kalesi ve Kars Müzesini ziyaret etme fırsatı buldular.

Geziden memnun kalan Silvanlı öğrenciler en fazla da 90 bin askerin donarak şehit olduğu Sarıkamış Şehitliği ziyaretinden etkilenip duygulandıklarını söylediler.

Silvan İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Ali Ok başkanlığında geziye katılan öğrenciler izlenimlerini günlük tutarak kayıt altına almayı da ihmal etmediler ve Silvan’a döndüklerinde izlenimlerini kompozisyon şeklinde yazarak arkadaşları ile paylaşacaklarını belirttiler.

Aslen Digorlu olan Silvan İlçesi Milli Eğitim Şube Müdürü Ali Ok, geziler konusunda yaptığı açıklamada, “Kars’ta önceki dönem Kars’ta Vali Yardımcısı olarak görev yapan Silvan Kaymakamı Doğan Demirdaş’ın öngörüsü ile OKAP kapsamında ilköğretim okulu 39 öğrenci ve öğretmen ile birlikte Kars ve Sarıkamış’a geldik. Amacımız başarılı öğrencilerimize Serhat Şehrimizi, şehitler diyarı Sarıkamış’ı ve Ani gezdirmekti. Kars Valiliği, Milli Eğitim Müdürlüğü ve Sarıkamış Kaymakamlığı ile İlçe milli Eğitim Müdürlüğü ve basın mensuplarımızın bizlere büyük destekleri oldu. Bizi en iyi şekilde ağırladılar.” dedi.

Kars’ın Diyarbakır ile kıyaslandığında örf, adet ve gelenek olarak fazla bir farkı olmadığını de ifade eden Ok, “Bende Digorlu olmama rağmen uzun yıllardır Diyarbakır’da öğretmenlik ve idarecilik yapmaktayım. Her bölgenin kendine has kültürel özellikleri vardır. Serhat Kars’ın havası soğuk ama insanları ise çok sıcak, Diyarbakır’ında hem havası sıcak hem de insanları sıcak. Bu nedenle biz tüm insanlarımız seviyoruz ve Türkiyeliyiz. Kars’ta ve Sarıkamış’ta çok güzellikler ile karşılaştık. Öğrencilerimiz ile birlikte güzel paylaşımlı duygular yaşadık. Öğrencilerimiz Sarıkamış’ta her 10 metrekarede bir şehidimizin yattığını öğrendiler. Anıtları gezdik. Öğrencilerimiz günlük tutuyorlar ve izlenimlerini kağıda döküyorlar. Silvan’a döndüklerinde bu izlenimlerini kompozisyon şeklide yasacaklar. Bu çocuklarımızdan bazıları gelecekte ülkeyi yönetebilecek insanlar olabileceklerdir. Ayrıca Sarıkamış’taki örenciler ile bizim öğrencilerimiz bir araya geldiler ve yöresel müziğin tadını çıkardılar. Biz bu geziyi Silvan halkının da çok saygı duyduğu ve daha önce de Kars’ta Vali yardımcısı olarak görev yapmış olan Silvan Kaymakamı Doğan Demirdaş’a borçluyuz.  Kendisinin de Silvan için büyük bir şans olarak görüyoruz. Kendisin de ve Silvan ilçe milli eğitim inin de desteği ile OKAP Projesini hayata geçirdik.” diye konuştu.

Geziye katılan öğrenciler ise izlenimlerini şu şekilde dile getirdiler:

Şükran Oruç: “Kars’ı çok güzel buldum. Kars’ın havası soğuk olmasına rağmen insanları çok sıcaktır. Kars’ın tarihi ve doğal güzellikleri bizleri büyüledi. Sarıkamış’ta 90 yıl önde 90 Bin şehidimizi hissettik. Biz bütün bunları Silvan Kaymakamımız Doğan Demirdaş, Milli eğitim Müdürümüz Seyithan Erbağ ve Silvan Şube Müdürümüz Ali Ok ve öğretmenlerimize borçluyuz ve onlara teşekkür ediyoruz.”

Mizgin Ortakçı: “Sarıkamış yılın bu mevsiminde hem kar hem de yeşillikler ile dolu şehitler diyarı bir ilçe. Diyarbakır’a döndüğümde aileme ve arkadaşlarıma Kars ve Sarıkamış’ı anlatarak buraya gelmelerini tavsiye edeceğim. 90 bin şehidimizin yattığı bir şehri gezmek İnanlımız bir duygu.”

Abdurrahim Evşin: “Kars’a geldiğimizde çok farklı duygular yaşadık. Doğasını ve tarihi değerlerini görünce inanılmaz bir şekilde etkilendik. Kars’ın havası soğuk ama insanları çok sıcak, Diyarbakır’ın da havası da sıcak, insanları da sıcak. Şube müdürümüz ile birlikte gezilere katılmaktan dolayı çok mutluyuz. Buradan Kars ve Diyarbakırlı çocuklar adına Kars Kalesinden Tüm Türkiye’ye selamlar gönderiyorum.”

Zehra Kaya: “Buraya geldiğimizden beri çok duygulu anlar yaşadık. Kars’ın tarihi ve doğal zenginlikleri görülmeğe değer. Ani harabeleri ve Sarıkamış şehitliği muhteşem yerler. Ülkemizin en doğusu Serhat Kars ve Şehitler diyarı Sarıkamış’tan Diyarbakır ve Türkiye’ye selamlar gönderiyorum”.

 • Yorumlar 0
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751