• BIST 1.533
 • Altın 410,606
 • Dolar 7,4417
 • Euro 8,9667
 • Kars 2 °C
 • Ardahan -2 °C
 • Iğdır 10 °C

DOĞA OKULU

DOĞA OKULU
ULUSLARARASI DOĞA OKULU KARS'TA BAŞLADI

ULUSLARARASI DOĞA OKULU KARS’TA BAŞLADI

 

  KARS - Doğa Derneği tarafından bu yıl 5’ncisi düzenlenen Birleşmiş Milletler ödüllü eğitim programı Uluslararası Doğa Okulu, Azerbaycan, Ermenistan, Gürcistan ve Türkiye’den 15 genci Kars’ta bir araya getirdi.

  Doğanın korunmasında aktif rol almak isteyen kendini geliştirerek doğanın korunmasında isteyen üniversite son sınıf öğrencileri ve mezunlarının başvurarak ücretsiz katılabileceği Doğa Okulu, Kars’ta doğa koruma çalışmaları yürüten KuzeyDoğa Derneği işbirliği ve ev sahipliğiyle Sarıkamış Çamkar Otel’de başladı.

  Doğa koruma çalışmalarında aktif olarak görev almayı düşünen gençlere deneyim kazandıran, bu alanda yetişmiş insan kaynağı oluşturmayı ve bu sayede Türkiye ve Kafkasya Biyolojik Çeşitlilik sıcak noktasının doğasının etkin bir şekilde korunmasını amaçlayan Doğa Okulu’nun beşincisine 4 Azeri, 3 Ermeni,  4 Gürcü ve 4 Türk öğrenci katıldı.

  Gençlerin doğayla ilgili sorun ve çözümleri yerinde görmelerini ve farklı uzmanların anlatımlarıyla tecrübe edinmelerini sağlayacak Doğa Okulu, katılımcı ülkelerde doğa koruma konusundaki insan kaynakları eksikliğinin giderilmesinde de önemli bir rol oynayacak.

  Katılımın ücretsiz olduğu Doğa Okulu’na Türkiye, Azerbaycan, Ermenistan ve Gürcistan’dan katılan gençler arazi çalışmaları ve interaktif etkinliklerle iki modül halinde Kars ve Rize’de eğitim alacak.

  6 gün süren eğitimin 4 gününde genel ekolojiden Kafkasya’nın jeolojisine, Kafkasya biyocoğrafyasından doğal alan kullanım analizine kadar birçok konuda konunun uzmanlarından eğitim alan öğrenciler kalan 2 günde de Kars bölgesinin önemli doğal alanlarına ziyaretler gerçekleştirecek. 

  Doğa okulu katılımcıları ilk arazi gününde Önemli Doğa Alanı Sarıkamış Ormanları ve Allah-u Ekber Dağlarına giderken, ikinci gün ise KuzeyDoğa Derneği tarafından çalışmalar yürütülen Türkiye’nin 13’üncü, Doğu Anadolu’nun ilk ve tek RAMSAR alanı, 2009 yılında Avrupa Komisyonu tarafından Avrupa’nın Seçkin Turizm Cenneti (EDEN) seçilen Kuyucuk Gölü’ne gidecekler.

  Teorik bilginin yanı sıra pratik uygulamalara, yaşayarak öğrenmeye dayalı mavi çatılı, yeşil duvarlı, kuş sesli Doğa Okulu’ndan bugüne kadar 75 doğa korumacı genç mezun oldu.

  Doğu Okulu mezunlarının önemli bir kısmı bugün TEMA, WWF Türkiye,  Doğa Derneği, Ege Doğa Yaşamı Koruma Derneği ve KuzeyDoğa Derneği gibi birçok doğa koruma kurumunda aktif olarak çalışmaktadır.

  Uluslararası hale gelen Doğa Okulu yeni mezun olacak öğrencileri sayesinde artık sadece Türkiye doğasını değil, dünyanın en önemli 34 sıcak noktasından biri olan Kafkasya Biyolojik Çeşitlilik sıcak noktasının korunmasına katkı sağlayacak.

  Türkiye, doğanın karşı karşıya olduğu sorunlara anında ve yerinde müdahale ederek katılımcı çözümler üretebilen gençlere ihtiyaç duyuyor. Ülkemizdeki yetişmiş doğa korumacı uzman sayısındaki yetersizliğin Türkiye'deki doğa koruma çalışmalarının en önemli darboğazlardan biri olması nedeniyle, 2006 yılında Doğa Okulu eğitim programı Doğa Derneği tarafından geliştirildi.

  Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) tarafından "Gençlik Çalışmaları İyi Örnekler Ödülü"ne layık görülen Doğa Okulu'ndan bugüne kadar 75 doğa korumacı genç mezun oldu.

  2009 yılında beşincisi düzenlenen Doğa Okulu, Gürcistan Yaban Hayatı Koruma Merkezi (GCCW), Azerbaycan Ornitoloji Derneği (AOS), Ermenistan Kuşları Koruma Derneği (ASPB) ile ortaklaşa uygulanıyor.

  Doğa için harekete geçmek, doğa koruma konusunda kendini geliştirerek bu alanda çalışmak isteyen üniversite son sınıf öğrencileri ve mezunları başvurarak ücretsiz katılabiliyor. Her bir aşaması, farklı bir yaşam alanını temsil eden coğrafyalarda uygulanması hedeflenen Doğa Okulu'nun beşincisi 25 Ekim-1 Kasım tarihlerinde Kars'ta ve 30 Kasım- 7 Aralık tarihlerinde Rize'de gerçekleştirilecek.

  Birer haftalık iki bölüm halinde düzenlenecek Doğa Okulu, temel ekoloji ve biyoloji bilgileri ile başlayacak, sorun analizi ve sürdürülebilir çözümler konularıyla sonlanacak. Birer haftalık iki modül halinde düzenlenen Doğa Okulu, temel ekoloji ve biyoloji bilgiler ile başlayıp, sorun analizi ve sürdürülebilir çözümler konularıyla sonlanıyor. Gençlerin doğayla ilgili sorun ve çözümleri yerinde görmelerini ve farklı uzmanların anlatımlarıyla tecrübe edinmelerini sağlayan Doğa Okulu, katılımcı ülkelerde doğa koruma konusundaki insan kaynağı eksikliğinin giderilmesinde de önemli bir rol oynuyor.

  Doğa Okulu'nun içeriğindeki ekip çalışmaları, oyun, canlandırma, tartışma, yorumlama, saha çalışması ve etkileşimli ödevlerle katılımcıların profesyonel doğa koruma alanına adım atmaları için temel oluşturuyor. 5. Doğa Okulu doğa korumanın ekonomik, sosyal ve çevresel boyutlarını kapsayan farklı konu başlıklarını içeren iki aşamadan oluşuyor:

1.Aşama: Doğa Korumaya Giriş - Sorun Analizi ve Çözüm Yöntemleri

2.Aşama: Doğa Korumada Sürdürülebilir Uygulamalar
 • Yorumlar 0
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751