• BIST 1.488
  • Altın 437,819
  • Dolar 7,3946
  • Euro 8,9500
  • Kars -6 °C
  • Ardahan -1 °C
  • Iğdır -2 °C

Doğu Ekspresi Dünya Enleri Arasında!

Doğu Ekspresi Dünya Enleri Arasında!
Bu sezonun parlayan Yıldızı Doğu Ekspresi en iyi 10’da kendisine saygın bir yer buldu. İşi büyütüp trenle seyahati daha detaylı detaylı deneyimlemek isteyenler içinse Güney Amerika’dan Afrikay’a alternatif hatlarımız var.

Hürriyet’ten Mehmet İren’in haberine göre; Jüriliğini Seyahat Blogger’i Deniz Pehlivan, Yazar, Gezgin Barış Bakır, Hürriyet Pazar Editörü Banu Tuna, Hürriyet Seyahat Editörü Yücel Sönmez, Hürriyet Seyahat Gezgini Oğulcan Tatar’ın yaptığı “En İyi 10 Tren Rotası”nda Doğu Ekspresi 4’ncü sırada yerini aldı.

1- Raylar üzerinde iki hafta: Trans Sibirya
14 gün, 12 bin kilometre. Dünyanın en uzun tren seferi. Moskova’da başlayıp Kazan, Ekaterinburg, Novosibirsk, İrkutsk, Baykal Gölü, Ulaan Üde, Ulan Batur’dan geçip Vladivostok’ta sona eriyor. Bu klasik rotanın haricinde Çin’e kadar uzanan iki destek hattı daha vardır.

2- En yavaş ekspres: Glacier Ekspresi
İsviçre’nin medarı iftiharı ve Dünya’nın en yavaş ekspresi. 2000 metrenin üzerindeki dağ gölleri, zirveler ve şalelerin manzarayı oluşturduğu yolculuk yaklaşık 8 saat sürüyor.

3- Norveç fiyortlarına bir de böyle bakın: Flam Ekspresi
İndisi bindisi 1 saat olan yolculuk diğerine göre kısa. Ancak şelaleler ve fiyortlar arasından geçen rotasıyla Norveç’in en çok turist çeken aktivitelerinin başında geliyor. Tren Kjos Şelalesi’nde bir de mola veriyor.

4- Uzun ince bir yol: Doğu Ekspresi
Bu kış patlama yaşayan yurt içi hattımız Ankara-Kars arasındaki yolculuk 25 saat sürüyor. Her gün Ankara’dan 17:58’de Kars’tan 08:10’da kalkıyor. Pulman 47 TL, örtülü kuşetli için 61 TL, yataklı için 96 TL. Ara duraklar Kırıkkale, Kayseri, Sivas, Erzincan, Erzurum. Popülerliği sebebiyle, özellikle kış aylarında biletleri çok erken tükeniyor. Rota: Ankara-Kars. Mesafe: 1100 km

5- Treniyle ünlü: Sri Lanka demiryolları
Sri Lanka’nın sömürgecilik döneminde çay taşımak için yapılan demiryolları mistik manzaraları il ünlü. Yol boyunca seyyar satırcılardan tane mango ve ananas alınabiliyor.

6- Lüks bir safari: Pride of Africa
Dünyanın en romantik ve lüks trenleri arasında. 11 metrekarelik kompartımanları ve kıyafet zorunluluğu var.

7- Oyuncak tren: Darjeling Limited
Wes Anderson imzalı Darjeling Limited’den de kendisini hatırlarsınız. Unesco Kültür Mirasları arasındaki bu hat Hindistan’ın Nepal ve Bhutan arasında kalan Sikkim Bölgesi’nde sefer yapıyor.

8- Tescilli lüks: Hiram Bingham Ekspresi
Adını Machu Pichu’yu keşfeden Amerikalı kaşif Hiram Bingham’dan alan hat, İnka medeniyetinin bir dönem başkentliğini yapan Curzo’dan Machu Pichu’ya kadar uzanıyor.

9- Hızlı ve öfkeli: Shinkansen
581 km/saat maksimum hız rekoru ile şu anda dünyadaki en hızlı tren. Mermi trenler de olarak bilinen Japon hızlı renleri ülkede pek çok hatta çalışıyor.

10- Son buharlı tren: Jitong Treni
Dünyadaki son buharlı trenlerin sefer yaptığı hat. Çin’in kuzeyinden iç Moğolistan bölgesine uzanıyor.

Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751