• BIST 1.493
 • Altın 414,991
 • Dolar 7,1950
 • Euro 8,8004
 • Kars -1 °C
 • Ardahan -3 °C
 • Iğdır 7 °C

DOĞUKAPI AÇILACAK

DOĞUKAPI AÇILACAK
SİYASET BİLİMCİ PROF. DR. DOĞU ERGİL, DOĞUKAPI'NIN AÇILACAĞINI SÖYLEDİ

DOĞU ERGİL’DEN TÜRKİYE-ERMENİSTAN SINIRIYLA İLGİLİ AÇIKLAMALAR

-ÜNLÜ SİYASET BİLİMCİ PROF. DR. DOĞU ERGİL, DOĞUKAPI’NIN AÇILACAĞINI SÖYLEDİ

-PROF. DR. DOĞU ERGİL, PROTOKOLÜN İMZALAMASINA; BOŞLUKTA, HİÇ DÜŞÜNÜLMEDEN, RASTGELE YAPILMIŞ BİR ANLAŞMA OLARAK BAKMAMAK GEREKTİĞİNİN ALTINI ÇİZDİ

-PROF. DR. DOĞU ERGİL:

-“KARABAĞ SORUNU BİR AZERBAYCAN SORUNUDUR. AZERBAYCAN İLE AZERBAYCANLI ERMENİLERİN ARASINDAKİ BİR SORUNDUR. O AZERBAYCAN’I İLGİLENDİRİR”

-“KARABAĞ SORUNU BİZİ DOĞRUDAN DOĞRUYA İLGİLENDİRMEZ. HİÇ KİMSEYİ İLGİLENDİRMEZ. SADECE AZERBAYCAN’I VE ONUN İÇİNDEKİ ERMENİ GRUBUNU (AZERBAYCAN’A BAĞLI BİR BÖLGE OLDUĞU İÇİN) İLGİLENDİRİR”

 

  KARS – Ünlü siyaset bilimci Prof. Dr. Doğu Ergil, Kars’ın yerel televizyonu Serhat TV’ye, Türkiye-Ermenistan sınırı Doğukapıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

  Ergil, Iğdır’daki bazı çalışmalarını tamamladıktan sonra havayoluyla Ankara’ya gitmek için geldiği Kars’ta yerel Serhat TV’ye önemli ve çarpıcı açıklamalar yaptı.

  Bundan birkaç sene önce, Kafkas bölgesindeki ülkelerle ortak bir gelecek için hazırlandıklarını, Azerbaycan, Gürcistan ve Ermenistan’ın sivil toplum önderleriyle, dolayısıyla burada da toplum önderlerini içine alan bir proje gerçekleştirdiklerini belirten Ergil, bu çalışmaların Türkiye ile Ermenistan arasında imzalanan protokole bile katkısı olduğu inancının taşıdığını söyledi.

  Ermenistan’la imzalanan protokolün ani gelişen bir adım olmadığını ifade eden Ergil, “Hükümet bu kadar sene direndikten sonra bu protokolleri hem de Azerbaycan’ın direneceğini bilmesine rağmen imzalamasını; böyle boşlukta, hiç düşünülmeden, rastgele yapılmış bir anlaşma olarak bakmamak lazım. Muhakkak ki Türkiye Başbakanı, hem Azerbaycan hem de Ermenistan başkanları uzun uzun görüştükten sonra, kısa bir süre sonra Ermenilerin işgal ettikleri Azerbaycan bölgelerinden çekileceklerinin bir kere haberini aldılar” dedi.

  KARABAĞ SORUNU BİR AZERBAYCAN SORUNUDUR. AZERBAYCAN İLE AZERBAYCANLI ERMENİLERİN ARASINDAKİ BİR SORUNDUR

  Karabağ sorununun ayrı bir mesele olduğunu da vurgulayan Ergil, “Karabağ sorunu bir Azerbaycan sorunudur. Azerbaycan ile Azerbaycanlı Ermenilerin arasındaki bir sorundur. O Azerbaycan’ı ilgilendirir. Yani kendi içindeki Ermenilere nasıl muamele edeceği, sisteme nasıl yedireceği sorunu Azerbaycan’ın sorunudur, bizimle bir ilgili yoktur. Biz, bizim müdahil olduğumuz ve itiraz ettiğimiz konu haksız olarak ve çok kişiyi mağdur ederek Ermenistan’ın Rus askeri birliklerin desteği ile geniş bir alanı işgal etmesi ve o bölgelerde yayan Azerileri mağdur etmesidir. Bizim insani itirazımız budur ve haklı bir itirazdır bu. Ama, Karabağ sorunu bizi doğrudan doğruya ilgilendirmez. Hiç kimseyi ilgilendirmez. Sadece Azerbaycan’ı ve onun içindeki Ermeni grubunu (Azerbaycan’a bağlı bir bölge olduğu için) ilgilendirir. Ermenistan bu bölgelerden çekilir, çekildikten sonra bizim ahlaki sorumluluğumuz yerine gelmiş demektir, direnmek açısından. Yani, bu protokollerin mevlitsen geçmemesi, hükümlerinin icra edilmesinin ertelenmesi konusu biter. Ama zaten duyduğumuz, dinlediğimiz, okuduğumuz kadarıyla Azerbaycan yönetimi Karabağ Ermenilerine mümkün olan en geniş yetkilerle bir özerklik statüsü tanıyacaktır. Şimdi o Laçin koridorunun genişliği nasıl olacağı, ondan sonraki ilişkilerin nasıl düzenleneceği konuları müzakere ediliyor. O konuda da uluslararası kuruluşlar, güçler, ittifaklar harekete geçmiş durumdadır. Yani, Türkiye eğer bu sorunun çözüleceğine, en önce birinci adımda yani çekilmeler, ondan sonra Karabağ sorununun çözüleceği konusunda eğer ihla olmamış olsa, yeteri kadar garanti almamış olsa böyle kör uçuş bir gidişle bu protokolleri imzalamazdı, bundan çok eminim” diye konuştu.

  DOĞUKAPI AÇILACAK

  Ergil, “Doğukapı açılacak mı?” sorusu üzerine de şunları söyledi:

  “kapı açılacak tabii. Yani zaten bu protokollerin birinci şartı diplomatik ilişkilerin, kesilmiş olan, eskiden var olup da sonradan durdurulmuş olan ilişkilerin tekrar tesisidir, ikincisi de bu Doğukapı’nın açılması. Artık insanların potansiyelinin, ekonomilerin birbirini tamamlayıcı özelliklerinin artık hayata geçirilmesidir ve bu olacaktır. Ermenistan küçük bir ülke ve yarısı da zaten Erivan’da yaşıyor. Erivan’da Iğdır ve Kars’a çok yakın. Iğdır’dan 40 dakikaya, Kars’tan da 1.5 saatte gidilecek yer. Erivan Ermenistan’ın başkenti olduğu için ve son zamanlarda hızlı bir kalkınmada görülmekte. Yani, şehrin yenilenmesi, yepyeni binaların yapılması, Rusya’daki işadamlarının gelip artık Ermenistan’a yatırım yapması, diyaspora yatırımları, Ermenistan’daki ticaretin uyanması var. Orada 1.5 milyonluk falan bir şehir var. Ama Kars ve Iğdır çok daha küçük ve ekonomisi çok sınırlı. Allah’tan bu iki kentin yani Iğdır’ın ve Kars’ın arkasında bir Türkiye ekonomisi var. Türkiye ekonomisiyle Ermenistan ekonomisi, bu şehirler çok orantısız olmasına rağmen, güçleri, potansiyelleri, ekonomik güçleri Türkiye ekonomisiyle Ermenistan ekonomisi bu iki kentte (Kars ve Iğdır’da) karşı karşıya gelecek. O yüzden bu kentlerin hızla bir sıçrama yapması ve Ermenistan’ın ihtiyaçlarını karşılaması, Ermenistan’ın getirilerinin burada yeşermeye başlaması, toplumu kucaklaması falan çok hızlı zamanda olacak. O yüzden buna hazırlıklı olmak lazım. Yani nitelikli iş gücü açısından, ortak yatırımlar açısından, birbirini besleyecek ihtiyaçların hem mal ve hizmet üretimi açısından, burada planlanması, burada bürolar kurulması gerek. Çünkü hazırlıksız yakalanmamak gerek. Yoksa yine yapancılara kaptırırız. Yani bunu bir komplo teorisi olarak söylemiyorum. Yani ihtiyaç olduğu zaman yerel olarak karşılanmazsa dışarıdan karşılanacaktır”

  SANAT SİVİL TOPLUMUN, BARIŞIN DİLİDİR

  Ergil, son olarak Kars’ta Belediye tarafından bazı heykellerin kaldırılması konusuna da değindi ve,”Bizde heykelcilik resmi otoritelerin topluma şöyle birazda tepeden bakmasını sağlamak için yapılmıştır. Ondan sonra yalnız, ulusal değerlerin hatırlanması ve onlara saygı ve ondan sonra estetik bir takım kaygıları, yani estetik beklentileri karşılamaz, Güzel bir şeyler görmek için insanlar heykeller yapar. Artık resmiden gayri resmiye, otoriteye tapmaktan güzelliği takdire doğru evrilen bir çizgide heykeller o oluşuma başlar. Eğer bu ikinci aşamadaki heykeller ortadan kaldırılıyorsa iki nedenle ortadan kaldırılıyordur. Birincisi biz halen resmi aşamadan gayri resmi aşamaya gelemedik demektir. İkincisi de estetik halen insanların hayatına girmemiş demektir. Yani güzelliği takdir etmek, sanatı siyasete tercih etmek ki sanat esastır. Sanat sivil toplumun, barışın dilidir” şeklinde konuştu.

 • Yorumlar 1
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751