• BIST 1.378
 • Altın 455,124
 • Dolar 8,1215
 • Euro 9,6955
 • Kars -1 °C
 • Ardahan -3 °C
 • Iğdır 8 °C

Doğum günü kutlamasına davet

Doğum günü kutlamasına davet
İngiltere Prensesi Anne, Kars KuzeyDoğa Derneği Başkanı Dr. Çağan Şekercioğlu'nu, Buckingham Sarayı'ndaki 60. Doğum Günü kutlamasına davet etti.

İngiltere Prensesi Anne, Kars KuzeyDoğa Derneği Başkanı Dr. Çağan Şekercioğlu’nu, Buckingham Sarayı’ndaki 60. Doğum Günü kutlamasına davet etti.

KuzeyDoğa Derneği’nin Kars Kuyucuk Gölü Projesi, Yılın En İyi Çevre Projesi seçilmişti.

  KuzeyDoğa Derneği’nin Kars, Iğdır ve Ardahan’daki doğa koruma, çevre eğitimi, ekolojik araştırma, sulak alan restorasyonu ve köy tabanlı doğa turizmi faaliyetlerinde edindiği başarılar, İngiltere Kraliyet Ailesi’nden daveti de beraberinde getirdi.

  2008 yılında Ekselansları (Her Royal Highness) Prenses Anne’nin elinden “Çevre Nobeli” olarak da bilinen Whitley Gold ödülünü alan KuzeyDoğa Derneği Başkanı ve Stanford Üniversitesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Çağan Hakki Sekercioglu, Whitley Vakfı’nın hamisi olan Prenses Anne’nin 60. doğum gününü kutlamak için 1 Temmuz 2010’da İngiltere Buckingham Sarayı’nda gerçekleşecek olan Kraliyet Bahçe Partisi’ne davet edildi.

  15 Ağustos’taki doğum gününü geleneksel olarak aile içinde kutlayan Prenses Anne’nin doğum günü onuruna, daha önceki bir tarihte, İngiltere ve dünyanın bilim, sanat, spor, politika ve diğer dallarında ileri gelenlerinin davet edildiği bir parti düzenleniyor. Majesteleri İngiltere Kraliçesi Elizabeth ve Ekselansları Edinburgh Dükü Prens Philip’in tek kızı ve Ekselansları Prens Charles’ın kız kardeşi olan 15 Ağustos 1950 doğumlu Prenses Anne, çevre koruma ve diğer hayır faaliyetlerine verdiği ciddi destekle tanınıyor. BBC’in, “Kraliyet Ailesi’nin en çalışkan üyesi” diye tanımladığı Prenses Anne, her yıl 700’den fazla resmi organizasyona katılıyor.

  Prenses Anne’nin doğum gününe davet edilmekten onur duyduğunu belirten KuzeyDoğa Derneği Başkanı Dr. Çağan Şekercioğlu, şunları söyledi:

  “Bu davet KuzeyDoğa ekibimiz için çok güzel bir sürpriz oldu. Büyük şeref duyduk. Türkiye’deki çevre koruma çalışmalarının ve Doğu Anadolu’da doğa turizminin tanıtımı için de çok önemlidir. Ekibimizin Kars, Iğdır ve Ardahan bölgesinde 2003’den bu yana gerçekleştirdiği doğa koruma, çevre eğitimi, ekolojik araştırma, sulak alan restorasyonu ve köy tabanlı doğa turizmi faaliyetleri, tüm zorluklara ve kaynak sıkıntısına rağmen, sonuçlarını vermeye başlamıştır. Özellikle de Whitley Vakfı’nın desteklediği Kuyucuk Gölü projesi, Ramsar ilanıyla çevre koruma, Türkiye’nin ilk doğa koruma amacıyla yapılan adasıyla ekolojik restorasyon ve Kuyucuk Gölü başvurumuzla Kars’ın Avrupa Seçkin Turizm Cenneti (EDEN) seçilmesiyle de doğa turizmi dalında 2009’da büyük başarılara imza atmıştır. Hem doğanın korunmasını hem de yöre insaninin doğa turizmi yoluyla gelir kazanmasını amaçlayan projemizin kısa sürede elde ettiği başarılar sonucu Whitley Vakfı, desteklediği tüm projeler arasında Kuyucuk projemizi 2009’un en başarılı projesi seçerek, 2 sayfalık renkli bir broşür hazırlamıştır. Çevre korumaya verdiği destekle tanınan ve Whitley Vakfi’nin da hamisi olan Ekselansları Prenses Anne’e, gösterdikleri nezaket ve hassasiyet adına derneğim adına çok teşekkür ediyorum. 2009 Kasım ayında kendisinin verdiği bir yemeğe davet edilmiş ama Tanzanya’daki bilimsel araştırmamdan dolayı maalesef katılamamıştım. Bu konuda gösterdiği anlayış için de teşekkür ediyorum. Kendisinin 60. doğum günü kutlamasına katılmak, benim için büyük bir şereftir. İngiltere Kraliyet Ailesi’nin, Doğu Anadolu’daki doğa koruma, bilimsel araştırma, ekolojik restorasyon, çevre eğitimi ve doğa turizmi çalışmalarımıza gösterdiği ilgiyi, ülkemizin yöneticilerinden de görmeyi ümit ediyoruz.”

  Derneğin Kars Kuyucuk Gölü Projesi, Dünyada Yılın En İyi Çevre Projesi Seçilmişti

  Prenses Anne’nin hamisi olduğu Whitley Fund for Nature (Doğa için Whitley Fonu), birkaç ay önce, KuzeyDoğa Derneği’nin Kuyucuk gölünde yaptığı çalışmaları kapsayan toplum tabanlı doğa koruma, sulak alan restorasyonu ve kuş gözlem turizmi projesini 2009’un en iyi projesi seçmişti. KuzeyDoğa Derneği 2008 yılı başında Doğa için Whitley Fonu’na başvurmuş ve Mayıs 2008’de dünya çapında başvuran 100’den fazla proje ve 11 finalist arasından Kuyucuk projesi birincilik ödülü olan Whitley Fonu Altın Ödülünü almıştı. Ödül, bizzat İngiltere prensesi Anne tarafından KuzeyDoğa Derneği başkanı Dr. Çağan Şekercioğlu’na verilmişti. Alınan ödül ile fon, KuzeyDoğa Derneği’ne finansal kaynak sağlamış ve Kuyucuk Gölü’nde önemli başarıların kazanılmasını sağlamıştı. Aradan 1,5 yıl geçtikten sonra Whitley Fonu tarafından yapılan incelemelerin sonucunda, 2008 Mayıs ayından bugüne kadar yapılan çalışmalar değerlendirildiğinde yapılan etki anlamında Kuyucuk projesi Whitley fonu tarafından desteklenen 100’e yakın proje arasında en iyi proje seçilmişti.

  KuzeyDoğa Derneği’nin Kuyucuk Gölü’nde yapmış olduğu çalışmaların 1,5 sene gibi bir sürede çok hızlı sonuçlar vermesi bu kararın alınmasında büyük rol oynadı. Kuyucuk Gölü’nde yapılan doğa koruma, araştırma, lobi çalışmaları sonucunda Kuyucuk Gölü Haziran 2009’da Türkiye’nin 13. ,  Doğu Anadolu’nun da ilk RAMSAR alanı ilan edildi. Mayıs 2009’da ise Avrupa Komisyonu tarafından Avrupa’nın Seçkin Turizm Cenneti (EDEN) seçildi. Türkiye’nin doğa koruma amaçlı ilk yapay adasının da Kuyucuk’ta yapılması, Whitley Fonu’nun Kuyucuk projesini en iyi proje seçmesinde önemli bir etken oldu. Bunun yanında, proje kapsamında yapılan bilimsel araştırmalar sonucu Kuyucuk Gölü’nde en az 212 farklı kuş türünün bulunduğu tespit edildi. Yapılan halkalama çalışmaları sonucu 2008 sonbaharında 68 türden 1813, 2009 sonbaharında ise 67 türden 2571 kuş halkalandı. Eylül 2008’de halkalanan bir çıkrıkçın ördeği, 2009 Şubat ayında Kazakistan’da tespit edildi. 2008 ve 2009 yıllarında Kuyucuk Doğa Festivali geniş katılımlı şekilde organize edilerek gelenekselleşme yolunda önemli adımlar atıldı ve göl Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay tarafından ziyaret edildi. Kuyucuk köyündeki eski öğretmen lojmanı 6 kişi ağırlayabilecek şekilde konukevine çevrildi. Gölde yapılan sulak alan çalışmaları sonucu göl ekosistemi izlemeye alındı, deney kafesleri göl etrafına yerleştirildi ve her yıl toplanan veriler karşılaştırıldı. Korunan alanlarda ve yapılan adada sazlar geri gelmeye başladı. Dünya Biyolojik Çeşitlilik günü, Dünya Göçmen Kuşlar Günü, Dünya Çevre Günü, Dünya Kuş Gözlem günü gibi önemli günler yöre halkı ve civar köy ve ilçe öğrencileri ile beraber göl kenarında kutlandı, düzenli çevre eğitimleri ve sunumları gerçekleştirildi ve gölün bölge halkı tarafından sahiplenilmesi sağlandı. Kuyucuk Gölü 2009 yılında XI. Türkiye Kuş Konferansına ev sahipliği yaptı ve Türkiye’nin doğa koruma amaçlı ilk yapay adası Erden Ada’nın açılışı da konferans katılımcılarıyla yapıldı. 1,5 yıl içinde Kuyucuk Gölü’nü konu alan üç belgesel çekildi ve belgeseller Yaban TV ve İZ TV gibi kanallarda gösterildi. Bu süre içinde Kuyucuk düzinelerce kez yerel, ulusal ve uluslararası basında yer aldı, İngiltere ulusal kanalı BBC, TRT, SKYTURK, YABAN TV, TGRT, IZ TV, National Geographic, TRT FM, NPR gibi sayısız uluslararası ve ulusal kanalda yer buldu. Her dilde Kuyucuk projesi toplamda 17 dile ulaştı ve Kuyucuk web sitesi üzerinden gölü ziyaret eden turistler 17 farklı dilde Kuyucuk gölünü anadillerinde anlattı.

  Bu kadar kısa bir sürede bu kadar başarıya imza atan Kuyucuk projesi Whitley Doğa Fonu tarafından desteklenen projeler arasında en iyi proje olmaya hak kazandı. 2008 yılında ödülü bizzat Londra’da yapılan törende alan KuzeyDoğa Derneği başkanı, Stanford Üniversitesi Koruma Biyolojisi Bölümü öğretim üyesi Dr. Çağan Şekercioğlu, KuzeyDoğa Derneği’nin Kuyucuk’ta yaptığı çalışmaların en iyi proje seçilmesi hakkında şunları söyledi:

  “Whitley Fonu, her sene desteklediği projelerden bir tanesini seçerek, bu proje hakkında iki sayfalık bir tanıtım broşürü hazırlar. 2009’da KuzeyDoğa Derneği’nin Kuyucuk projesini seçerek bizi çok mutlu ettiler. Bu projenin başarısında, köy halkından bakanlıklara kadar her seviyede yapılan ekip çalışmasının önemi büyüktür. Başta Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü olmak üzere, projemizin başarısında emeği geçmiş olan Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kars valiliği, Kafkas Üniversitesi, Kars Çevre Orman İl Müdürlüğü, Kars Belediyesi, Arpaçay ve Akyaka kaymakamlıkları, Kuyucuk, Duraklı ve Carcıoğlu köyleri halkı ve projemize destek olmuş her türlü kurum ve kişiye çok teşekkür ediyoruz. Bu başarı, Kars’ın, Anadolu’nun ve Türkiye’nin başarısıdır. Bölgede doğa koruma, ekolojik araştırma ve doğa turizmi konusunda diğer önemli çalışmaların yapılmasını da tetikleyecektir.”

 • Yorumlar 0
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751