• BIST 1.479,930
 • Altın 562,06
 • Dolar 9.7045
 • Euro 11.3134
 • Kars -1 °C
 • Ardahan 1 °C
 • Iğdır 7 °C

DSİ, Kars Baraj gölü havzasında güvenlik önlemi aldı!

DSİ, Kars Baraj gölü havzasında güvenlik önlemi aldı!
2018 yılında yapılan Kars Barajı’nın kapaklarının kapanmasıyla birlikte dolmaya başlayan baraj gölü çevresinde ek güvenlik tedbiri alındı.

Volkan KARABAĞ

Geçtiğimiz gün bir aracın baraj gölüne düşmesinin ardından harekete geçen Devlet Su İşleri (DSİ) Kars 24. Bölge Müdürlüğü, 2018 yılında alınan güvenlik tedbirinin kimliği belirsiz kişi veya kişilerce kaldırılmasını fark etmesi üzerine, yeniden tedbir aldı.

Kars Kalesinin arkasında dereiçi mevki olarak bilinen bölgede su seviyesinin yükselmesiyle birlikte eski köy yolu da baraj gölünün içerisinde kaldı. Vatandaşların ve fotoğrafçıların uğrak yeri olan baraj gölü çevresinde DSİ Kars 24. Bölge Müdürlüğü tarafından olası bir facianın yaşanmaması için alınan güvenlik tedbirleri gözden geçirildi.

Kars Barajı göl havzasında almış oldukları güvenlik tedbirlerini yerinde inceleyen Devlet Su İşleri (DSİ) Kars 24. Bölge Müdürlüğü 241. Şube Müdürü İnan Çiftçi, yaptığı açıklamada, “Bilindiği gibi Kars Barajı, 2018 yılı Temmuz ayı itibariyle su tutmaya başladı. Su tutmaya başlamasına müteakip bölgede güvenlik önlemleri DSİ 24. Bölge Müdürlüğünce alınmaya başladı. Göl havzasında kalan Karayolları ve İl Özel İdaresi sorumluluğunda bulunan bütün ulaşım yollarında gerekli güvenlik tedbirleri 2018 yılında gerek uyarı levhalarıyla gerekse de yola toprak dökerek set tedbiri alınmıştı. Ancak, geçen süre zarfında maalesef kimliği belirsiz vatandaşlar tarafından bu tabelaların sökülmesinden dolayı bazı noktalarda eksikler meydana geldi, biz 24. Bölge Müdürlüğü olarak tekrardan bu eksikleri tespit edip, gerekli uyarı levhalarını asmaya başladık. Ayrıca yola toprak dökerek set çektik, yolu trafiğe kapattık.” dedi.

DSİ 24. Bölge Müdürlüğü olarak göl havzasına yakın olan Susuz-Arpaçay yolu, Kars Boğazköy yerleşim yeri ile Çamçavuş yerleşim yerlerinde güvenlik tedbirleri aldıklarını da kaydeden Çiftçi, “Şuan bulunduğumuz Kars Kale içi olarak tabir edilen yerde de alınan tedbirlerin vatandaşlar tarafından kaldırılması ile birlikte birkaç gün önce boğulma olayı meydana geldi. Bizim yaptığımız inceleme sonrası buradaki güvenlik tedbirlerinin kaldırıldığını gördük ve ilgili kurumlarla görüşmemizin ardından yeniden burada güvenlik tedbirimizi aldık.” ifadesini kullandı.

Vatandaşların ‘DSİ, Kars Baraj göl havzası çevresinin tamamen güvenlik önlemi alsın’ talebine de yanıt veren Çiftçi şunları kaydetti:

“Takdir edersiniz ki; Kars Barajı maksimum su seviyesinde 12,5 kilometre karelik bir alanı kapsamaktadır. Bunun tamamının güvenlik tedbiri ile kapanması mümkün gözükmemektedir. Biz DSİ 24. Bölge Müdürlüğü olarak, öncelikli olarak yerleşim yerlerini, göl havzasından önce yerleşim yeri olarak kullanılan ancak şuan göl havzası içerisinde kalan yolların tamamını trafiğe kapattık.”

dsi,-kars-baraj-golu-havzasinda-guvenlik-onlemi-aldi!-(1).jpgdsi,-kars-baraj-golu-havzasinda-guvenlik-onlemi-aldi!-(2).jpgdsi,-kars-baraj-golu-havzasinda-guvenlik-onlemi-aldi!-(3).jpgdsi,-kars-baraj-golu-havzasinda-guvenlik-onlemi-aldi!-(5).jpgdsi,-kars-baraj-golu-havzasinda-guvenlik-onlemi-aldi!-(4).jpgdsi,-kars-baraj-golu-havzasinda-guvenlik-onlemi-aldi!-(6).jpgdsi,-kars-baraj-golu-havzasinda-guvenlik-onlemi-aldi!-(7).jpg

 • Yorumlar 5
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim [email protected] Faks : 04742124751