• BIST 1.488
 • Altın 417,694
 • Dolar 7,2569
 • Euro 8,8742
 • Kars -7 °C
 • Ardahan -10 °C
 • Iğdır -1 °C

Dünya Sulak Alanlar Günü değerlendirmesi

Dünya Sulak Alanlar Günü değerlendirmesi
Her yıl şubat ayının ilk haftasında kutlanan Dünya Sulak Alanlar Günü, bu yıl KuzeyDoğa Derneği tarafından Kars ve Iğdır'da kutlandı.

Bu senenin teması iklim değişikliğinin sulak alanlar üzerindeki etkileri. Sulak alanlar, tropik bölgelerden sonra dünyanın en zengin biyolojik çeşitliliğine sahip ekosistemlerdir. Avrupa Birliği’nin 2010 yılını Biyolojik Çeşitlilik Yılı ilan etmesi, bu sene kutlanacak olan sulak alanlar gününü daha da anlamlı bir hale getiriyor.

  Sulak alanlar, birçok fonksiyonu bir arada bulunduran, binlerce canlıyı içinde yaşatan, insanla etkileşimi fazla olan ve insanlar tarafından sürekli tahrip edilen alanlardır. Kurutulmadan, saz kesimine, hayvan sulamadan çevresinde yapılan aşırı otlatmaya ve kaçak avcılığa kadar sulak alanlar birçok tehdit altındadır. Oysaki sulak alanlar aşırı yağışlarda suyu sünger gibi çekerek sellerin oluşması engeller ve bu suyu tutarak depolanmasını sağlarlar. Su taşkınlarını ve erozyonu önlerler. Yüksek biyolojik etkinlikleri nedeniyle nitrat ve fosfat kirlenmesini en aza indirerek suyun arıtılmasını sağlarlar. Kıyı şeritleri stabilize hale getirerek taşkınları önlerler.  Bu yüzden şunu unutmamız gerekiyor; sulak alanlar değiştirilmesi gereken çorak alanlar değil korunması ve bütün sistemler olarak akılı bir şekilde kullanılması gereken değerlerdir.

  Bu değerler doğrultusunda, Dünya Sulak Alanlar Günü Kars’tan sonra Iğdır’ın Aralık ilçesinde bulunan Aralık-Karasu sazlıkları sulak alanında Iğdır Çevre ve Orman Müdürlüğü ve KuzeyDoğa Derneği tarafından kutlandı. İl müdürü Taner Tazegün ve Doğa Koruma Milli Parklar Şube Müdürü Mete Türkoğlu’nun katıldığı etkinliklerde, Aralık sulak alanında kışlayan su kuşları sayıldı. Sulak alanda 3 saat süren gözlem neticesinde 28 türden 1124 kuş gözlemlendi. Iğdır ilinde ilk defa gözlenen Sakarca Kazı (Anser albifrons) gözlem ekibi arasında heyecana sebep oldu. Yapılan sayımlarda en çok görülen kuş ise Sakarmeke (Fulica atra) olarak kayıtlara geçti. KuzeyDoğa Derneği Bilim Koordinatörü Emrah Çoban Kars, Ardahan, Ağrı ve Iğdır illerinde mevcut olan sulak alanların kışın çoğunlukla donduğunu ve bu iller içinde donmayan en önemli sulak alanın Aralık sazlıkları olduğunu hatırlattı ve sözlerine şöyle devam etti: 

  “Aralık sazlıkları kış aylarında özellikle su kuşları için çok önemli bir alan ancak resmi olarak bir koruma statüsü yoktur. Bu yüzden alanda yöre insanı tarafından gelişi güzel yapılaşma yapılmakta, atık sular sulak alana bırakılmaktadır. Bu da kuşların insanla olan çatışmasını artırmakta ve düzenli su tutan doğal göletlerde kirlenmeye sebep olmaktadır. Oysaki Aralık sulak alanını şu anda sadece korumak, yeterli olacak, fazla caba gerektirmeyecektir. Ancak zaman geçtikçe, giderek daha fazla zarar gören göl, sazlık ve ıslak çayırları kurtarmak gerekecektir. Bu da, daha fazla emek ve para harcanması anlamına gelmektedir. Elimizdeki değerlerin kıymetini, yok olma eşiğine gelmeden bilmemiz gerekmektedir. Türkiye son 60 yılda sulak alanlarının yarısından fazlasını, yani Marmara Denizi büyüklüğünde olan 1,4 milyon hektarlık bir alanı kaybetmiştir. Van Gölü’nden büyük bir alan, tamamıyla kurutulmuştur. Bu sulak alan katliamı artik durmalıdır. Umarız 2010 yılı içinde Ağrı Dağı’nın kar suları ile beslenen muhteşem doğa cenneti Aralık-Karasu sulak alanı gerekli koruma statüsüne kavuşur. İnsanla diğer canlılar arasında olan bu ince çizgi dengede kalmaya devam eder.

 • Yorumlar 0
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751