• BIST 1.542
 • Altın 411,808
 • Dolar 7,5315
 • Euro 8,9768
 • Kars -2 °C
 • Ardahan -9 °C
 • Iğdır 3 °C

Dünya Sulak Alanlar Günü programları

Dünya Sulak Alanlar Günü programları
KuzeyDoğa Derneği, Dünya Sulak Alanlar Günü programına hazırlanıyor. Dernekten yapılan açıklamada, “Dünya sulak alanlar günü 1997 beri RAMSAR komisyonu tarafından organize edilen ve dünyada sulak alanların öneminin hatırlanması ve gerekli farkındalığın ya

 KuzeyDoğa Derneği, Dünya Sulak Alanlar Günü programına hazırlanıyor. Dernekten yapılan açıklamada, “Dünya sulak alanlar günü 1997 beri RAMSAR komisyonu tarafından organize edilen ve dünyada sulak alanların öneminin hatırlanması ve gerekli farkındalığın yaratılması için organize edilen bir gündür. . Her sene farklı bir tema üzerinde yapılan etkinlikler kamu ve sivil toplum kuruluşları,  üniversiteler tarafından organize edilmektedir. Çevre ve Orman Bakanlığı Sulak Alanlar Dairesi her yıl bu önemli günü resmi olarak kutlamaktadır” denildi.

  Her yıl şubat ayının ilk haftasında kutlanan dünya sulak alanlar günü bu yıl KuzeyDoğa Derneği tarafından Iğdır ve Kars’ta yapılacak çeşitli etkinliklerle kutlanacak. Bu seneki temayı iklim değişikliğinin sulak alanlar üzerindeki etkileri oluşturmaktadır. Sulak alanlar tropik bölgelerden sonra dünyanın en zengin biyolojik çeşitliliğine sahip alanlarıdır. Avrupa Birliği’nin 2010 yılını biyolojik çeşitlilik yılı ilan etmesi bu sene kutlanacak olan sulak alanlar gününü daha da anlamlı bir hale getiriyor. Kars’ta yapılacak etkinlikler Kafkas Üniversitesi’nde yapılacak olup, sunum ve belgesel gösterimine Kars Çevre ve Orman İl Müdürlüğü Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü de destek vermektedir.

  Değişik iklim koşulları sebebiyle en belirgin şekilde görünen problem, taban sularının çekilmesi ve bununla birlikte sulak alanlarımızın hızla kurumasıdır. Öyle ki Türkiye’de yanlış sulama ve enerji politikaları ve değişen iklim koşulları yüzünden birçok göl ve sulak alan maalesef yok olmaktadır. Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından ülkemizde 138 tane önemli sulak alanı belirlenmiş olmasına rağmen, bunlardan sadece 13 tanesine uluslararası önemli sulak alan statüsü olan RAMSAR statüsü verilmiştir. Kars’ta bulunan Kuyucuk Gölü de, Doğu Anadolu bölgesinin ilk RAMSAR alanıdır. Kuyucuk gölü ile ilgili ayrıntılı bilgiye www.kuyucuk.org adresinden ulaşılabilir.

  Sulak alanlar, birçok fonksiyonu bir arada bulunduran, birden çok canlıyı içinde yaşatan insanla etkileşimi fazla olan ve insanlar tarafından sürekli tahrip edilen alanlardır. Kurutulmadan saz kesimine, aşırı hayvancılıktan kaçak avcılığa kadar sulak alanlar bircok yonden tehdit altındadır. Oysaki sulak alanlar aşırı yağışlarda suyu sünger gibi çekerek sellerin oluşmasını engellerler ve bu suyu tutarak depolanmasıni sağlarlar. Diğer yandan, su taşkınlarını ve erozyonu önlerler. Yüksek biyolojik etkinlikleri nedeniyle nitrat ve fosfat kirlenmesini en aza indirerek suyun arıtılmasını sağlarlar. Kıyı şeridini stabilize hale getirerek, taşkınları önlerler. Sulak alanlar değiştirilmesi gereken yabani alanlar değil korunması ve bütün sistemler olarak akılı bir şekilde kullanılması gereken değerlerdir.

  Bunların farkında olan ve gerek yöre halkını, gerekse yerel yönetimleri bilgilendirme amacında olan KuzeyDoğa Derneği tüm dünyada kutlanan Dünya Sulak Alanlar Gününü, yerel müdürlük ve üniversitelerin desteğiyle kutlayacak, Kars ve Iğdır halkının sahip oldukları zenginliklerin koruması gerektiğinin bilincine varmasına çalışacaktır. Tüm bu sebeplerden ötürü 2-3 Şubat 2010 tarihinde derneğimiz çeşitlik etkinliklerle bu özel günün ilimizde de kutlanmasına ön ayak olacaktır.

ETKİNLİK PROGRAMI:

2 Şubat 2010

Kafkas Üniversitesi - Çevre ve Orman İl Müdürlüğü - KuzeyDoğa Derneği

12.00 Sulak Alanların Önemi Sunuşu(Sulak alan tanımı, gunun önemi ve iklim değişikliğinin sulak alanlar üzerindeki etkileri)

12:30 Doğu Doğa Belgeseli Gösterimi

13.15 Soru Cevap

3 Şubat 2010

Iğdır Üniversitesi-Çevre ve Orman İl Müdürlüğü - KuzeyDoğa Derneği

09-11.30 Karasu Sazlıkları Kuş Gözlemi

12.00 Sulak Alanların Önemi Sunuşu(Sulak alan tanımı, gunun önemi ve iklim değişikliğinin sulak alanlar üzerindeki etkileri)

12:30 Doğu Doğa Belgeseli Gösterimi

13.15 Soru Cevap

13.45 Basın Toplantısı

  Yapılacak etkinlikle tüm vatandaşlar, yerel yönetim temsilcileri ve öğrenciler davet edildi.

 • Yorumlar 0
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751