• BIST 1.542
 • Altın 411,808
 • Dolar 7,5315
 • Euro 8,9768
 • Kars 4 °C
 • Ardahan 3 °C
 • Iğdır 12 °C

Edirne ve Erzincan’daki linç girişimlerine Kars’ın adı da karıştırıldı

Edirne ve Erzincan’daki linç girişimlerine Kars’ın adı da karıştırıldı
İnternet sitelerinde yer alan bazı haberler olayların nasıl çarpıtıldığını gözler önüne seriyor. Geçtiğimiz hafta sonu Kars'ta gözaltılar sırasında yaşanan olaylar halkın linç girişiminde bulunduğu yönde ulusal basına yansıdı.

“Terör örgütü DHKP/C'nin propagandası yaptıkları gerekçesiyle tutuklanan 5 kişinin serbest bırakılması için Edirne başta olmak üzere çeşitli illerde açıklama yapmak isteyen eylemcilere yönelik saldırılar İstanbul'da protesto edildi. Protesto gösterisine, eylemde darp edildikleri belirtilen kişiler de katıldı. Edirne, Erzincan ve Kars'taki protesto gösterilerine vatandaşların tepkisi sonucu yaşanan olaylar, İstanbul'da protesto edildi. Kendilerini Halk Cephesi olarak tanıtan yaklaşık 50 kişilik grup, Galatasaray Meydanı'nda basın açıklaması yaptı. Grup adına yapılan basın açıklaması Cavit Akboğa tarafından okundu. Edirne, Erzincan ve Kars'taki saldırıları kınayan Akboğa, Edirne'deki olayların polis ve kontrgerillanın örgütledi şehir dışından getirilen insanlarca tertiplendiği iddiasında bulundu. Açıklamaya, Edirne'deki olaylarda yaralandıkları belirtilen Dilek A., Sevinç B., Hakan K. ve Sadık T. de katıldı. 'Amerika defol bu vatan bizim', 'İncirlik Üssü kapatılsın', 'Halkız haklıyız kazanacağız', 'Kahrolsun faşizm yaşasın mücadelemiz' sloganları atan grup, ellerinde 'Edirne'de, Erzincan'da, Kars'ta saldırtanlar: vatan hainleridir. Saldırılanlar: Vatanseverlerdir", "Amerika defol dediğimiz için linçlere, saldırılara uğruyoruz", "Meydanları bizler değil; linçciler, faşistler terk edecek" yazılı dövizler taşıdı. Basın açıklamasının ardından grup, bir süre İstiklal Caddesi üzerinde yürüyerek İncirlik Üssü'nün kapatılması için imza topladı. Eylemciler daha sonra olaysız dağıldı”

  Oysa Kars’ta tek bir vatandaş bile göstericilere saldırmadı. Uygar ve çağdaş kent Kars’ta bugüne kadar halk asla bir linç olayına girmedi. Buna rağmen, gazetecilerin doğruyu yansıtmalarına rağmen ulusal basın ekranlarından halkın olaylara karıştığı yönündeki haberleri üzüntüyle karşılandı. Karslılar, “Haberler neden böyle çarpıtılıyor. Kars’taki olaylarda polis gözaltı sırasında göstericileri yumruklamıştır. Asla vatandaşlar katılmamıştır” diyerek tepkilerini dile getirdiler.

 • Yorumlar 6
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751