• BIST 1.379
 • Altın 456,498
 • Dolar 8,1460
 • Euro 9,7184
 • Kars 4 °C
 • Ardahan 5 °C
 • Iğdır 16 °C

EĞİTİM MASAYA YATIRILDI

EĞİTİM MASAYA YATIRILDI
EĞİTİM MASAYA YATIRILDI

EĞİTİM MASAYA YATIRILDI

KARS MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ’NDE EĞİTİM YÖNETİCİLERİ TOPLANTISI

OKUL MÜDÜRLERİ İLE TOPLANTI YAPILDI

  İl Milli Eğitim Müdürü Recep Aktaş başkanlığında, geçtiğimiz günlerde okul müdürleri ve ilçe milli eğitim müdürleri ile birlikte Kars'ın eğitim durumunu değerlendiren bir toplantı yapıldı. Toplantıda Recap Aktaş Kars'ın Eğitim kalitesinin nasıl yükseltilebileceği konusunda görüşlerini okul müdürlerimize aktardı. Okul müdürleri de görüşlerini belirtmesiyle toplantı sona erdi.

  İŞTE TOPLANTIDAN DETAYLAR:

  Eğitim Öğretim Çalışmalarının Değerlendirilmesi Toplantısında

  2009-2010 Eğitim öğretim yılından beklentiler, ÖSS ve SBS kurslarının sonuçları, Okul Öncesinde Durumumuz, Başarıyı Artırıcı Kurslar, Ana Kız Okuldayız gibi Kampanyalar, Proje Çalışmaları ile Dilek ve Temenniler ele alındı.

  MİLLİ EĞİTİMİN GENEL AMAÇLARI

  Türk milletinin bütün fertlerini; Atatürk inkılâp ve ilkelerine ve Anayasa’da ifadesini bulan Atatürk milliyetçiliğine bağlı; Türk milletinin millî, ahlâki, manevî ve kültürel değerlerini benimseyen, koruyan ve geliştiren; insan haklarına ve Anayasa’nın başlangıcındaki temel ilkelere dayanan demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti’ne karşı görev ve sorumluluklarını bilen ve bunları davranış hâline getirmiş yurttaşlar olarak yetiştirmek, Beden, zihin, ahlâk, ruh ve duygu bakımlarından dengeli ve sağlıklı şekilde gelişmiş bir kişiliğe ve karaktere, hür ve bilimsel düşünme gücüne, geniş bir dünya görüşüne sahip, insan haklarına saygılı, kişilik ve teşebbüse değer veren, topluma karşı sorumluluk duyan, yapıcı, yaratıcı ve verimli kişiler olarak yetiştirmek, İlgi, istidat ve kabiliyetlerini geliştirerek gerekli bilgi, beceri, davranışlar ve birlikte iş görme alışkanlığı kazandırmak suretiyle hayata hazırlamak ve onların, kendilerini mutlu kılacak ve toplumun mutluluğuna katkıda bulunacak bir meslek sahibi olmalarını sağlamaktır.

  EĞİTİM ÖĞRETİMDE  BAŞARI ARTIRMA YOLLARI

  Okullarda başarıyı artırmanın yolları ile okul müdürleri arasında yedi grup olarak toplantı yapıldı. Bu toplantı sonunda başarıyı artırmanı yolları konusunda okul müdürleri şu konularda mutabakata vardılar. Okulun başarısında müdürün katkısı yüzde 50’nin üzerindedir. Okul müdürü okuldaki herkesin en üst amiridir. Onun yapacağı yönetim şekli başarının artması ve başarısızlığı fazlalaşmasına katkısı büyük olacaktır. Öğretmenlerin yönlendirilmesi, işlerin bire bir takipi ve okuldaki herkese sağlayacağı moral motivasyonla oluşacak örgüt kültürünün mimarıdır. Okul Rehberlik çalışmasının sadece problemler üzerine yoğunlaşmasının önlenmesi. Rehberlik servisleri problem çıkınca uğraşmak yerine, problemlerin kaynağını kurutmak yoluna gitmeli. Bununla ilgili sınıf rehber öğretmenleri ile öğrencilerin yanında en az ayda bir defa tüm velilerle görüşmeler yapılmalıdır. Bu planlama yapılmalı velilerin okula gelmeleri sağlanmalıdır. Ailelere evde çocuklarına yapabilecekleri yardımlar konusunda bilinçlendirilmelidirler. Öğrencilere takviye kursları açılması. Öğrencilere takviye kursları açılmalı ve bunlar seviye grupları şeklinde olmalı. Bu takviye kurslarında öğrencilerin eksik olan konulardaki bilgileri tamamlanarak destek verilmeli. Altıncı sınıftaki öğrencilerin branş öğretmenleri ile çalışmaya hazırlanmaları. Sınıf öğrencileri bu günden itibaren altıncı sınıf öğrenciliğine hazırlanmalı. İlköğretim birinci kademedeki öğrencilerde okuma yazma ve dört işlem problemlerinin çözümlenmesi. Lise birinci sınıfa gelen öğrencilerdeki okuma yazma eksikliğinin ilköğretimde tamamlanması. Bu konuda ilköğretim müdürlerimiz gerekli planlamayı yapmalılar. Liseye gidecek öğrencilerde en azından okuma yazma problemini ortadan kaldırmak için gerkli eğitim olanaklarını seferber etmeliler. Lise müdürleri gelecek sene 9. sınıf öğrencilerine Türkçe ve matematik alanında durum tebiti sınavı yaparak, öğrencileri geldikleri okula göre durmularını çıkaracaklar. İlçe olarak biz bunları isteyeceğiz. Seviyesi düşün öğrencilerin geldiği ilköğretim okulları ile ilgili eğitim öğretimin başında alacağız. Sınav sonucuçlarının zümrelerde değerlendirilerek gerekli önlemlerin alınması. Her sınavın sonunda mutlaka soruların cevaplanma oranları çıkartılmalı ve bununla ilgili gerekli ek çalışmalar öğretmelerden istenmeli. Bu konular birebir denetlenmeli. Bu konularda ilçe olarak biz gerekli denetimi ve takibi yapacağız. Öğrencinin Yıl Sonu Başarı Puanı 500’lük puana çevrilirken, söz konusu okulda en yüksek başarı puanı 500 puan kabul edilir.

(Örnek: Okuldaki en yüksek YBP 95 ise bu puan dönüştürme sonucunda 500 puan olarak kabul edilir. Diğer bir ifadeyle başka bir okuldaki 100 puan ile bu okuldaki 95 denk kabul edilmektedir.)  Öğrencinin yıl sonu başarı puanı okuldaki en yüksek yıl sonu başarı puanına oranlanarak hesaplanır. Öğrencinin Yıl Sonu Başarı Puanı 500’lük puana çevrilirken, söz konusu okulda en yüksek başarı puanı 500 puan kabul edilir. (Örnek: Okuldaki en yüksek YBP 95 ise bu puan dönüştürme sonucunda 500 puan olarak kabul edilir. Diğer bir ifadeyle başka bir okuldaki 100 puan ile bu okuldaki 95 denk kabul edilmektedir.)  Öğrencinin yıl sonu başarı puanı okuldaki en yüksek yıl sonu başarı puanına oranlanarak hesaplanır.

  Bir öğrencinin sınıf puanı (SP) aşağıdaki formül ile hesaplanır. SP= (SBS x 0,70) + (YBP / EnbYBP) x 500) x 0,25) + (DP x 5) x 0,05). SBS 355.214x0.70=248.649. YBP (91.40/100)x500x0.25=114.25. DP100x5x0.05=25. 248.649+114.25+25=sp387.899

  İLK VE ORTAÖĞRETİM KURUM MÜDÜRLERİNİN DİKKAT ETMESİ GEREKEN HUSUSLAR

  Okulun iç ve çevre temizliği ve düzeni  konusunda hassas olunmalı, Okul servis araçları ile ilgili çalışmalara dikkat edilmeli, Öğretmenlere nöbet görevi mevzuat çerçevesinde verilmeli ve takibi yapılmalı, Kurumların giriş ve çıkışları sürekli kontrol altında tutulmalı, Okullarda ziyaretçi defteri ve ziyaretçi giriş kartı uygulamasına azami derecede dikkat edilmeli, Öğretmen, öğrencilere model olmalı, Okullardaki bütün personeller nezaket kurallarına azami dikkat etmeliler. Yönetimde protokol kurallarına herkes uymalı, Kantinlerde çalışanların sağlık kontrolleri yaptırılmalı,satılan gıda maddelerinin resmi fiyat listeleri bulundurulmalı, kar oranları dikkate alınarak satış fiyatları belirlenmeli,hijyenik ortamda işlerin yapılmasına dikkat edilmeli, Egzersiz adı altında yapılan faaliyetler okul müdürlüğünce kontrol edilmeli ve faaliyet varsa ücreti ödenmeli, İI içi gezilere önem verilmeli, Elektrik ve su tüketiminde ve resmi tüm işlemlerde tasarrufa önem verilmeli, Tüm okullarda kütüphaneler zenginleştirilmeli, Bakanlığın tavsiye ettiği eserler mutlaka bulundurulmalı ve  okuma alışkanlığı kazandırılmalı. Okul bahçeleri ağaçlandırılmalı, müsait ise yeşil alan oluşturulmalı, Parasal konular okul aile birlikleri tarafından yürütülmeli, Harcamalarda şeffaf olmalı, (İlan Panolarına asılmalı), Yıllık ve günlük planlara dikkat edilmeli ve önemsenmeli, Gelen yazılar dikkatle okunmalı, Zamanında cevap verilmeli, Acele ve günlü yazılar ertelenmemeli, yazılarda resmi yazışma kurallarına dikkat edilmeli, Hırsızlığa karşı tedbirler alınıp okul ve elektronik malzemeler sigortalanmalı, Okulda ilkyardım dolabı bulunmalı,, Yangın söndürme cihazları dolu ve yangın söndürme talimatı asılı olmalı, Yetiştirme kursları mutlaka açılmalı, Yapılan her türlü toplantılara mutlaka iştirak edilmeli, Okullarda TKY çalışmalarına devam edilmeli, Ortak sınav yapılmalı, Anlaşılmayan konular tekrarlanmalı, Okullarda sınıf sınıf ve ders,ders başarı durumu sorgulanıp gerekli tedbirler hemen alınmalı, Mesleki ve Teknik Eğitimin Tanıtım ve Yöneltme Çalışmaları kapsamında ilköğretim okullarında çalışmalar yapılmalı, Okulda brifing dosyası sürekli  hazır halde olmalı, Belediye başkanı,mahalle muhtarı,sivil toplum örgütleri ile işbirliği güçlendirilmeli. Önemli gün ve haftalara gereken önemi verilmeli, Yöneticilerin telefonları 24 saat açık olmalı, İzin  alınmadan basına bilgi   verilmemeli, acil  durumlarda Valilik bilgilendirilmeli.

  Bir insanın niteliği, kıyafetiyle; nezaketi, davranışıyla; bilgisi, konuşmasıyla; becerisi, işiyle; görgüsü, yemesi-içmesiyle ortaya çıkar.

 • Yorumlar 8
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751