IĞDIR HABER" />
 • BIST 1.393
 • Altın 458,144
 • Dolar 8,1660
 • Euro 9,7073
 • Kars 10 °C
 • Ardahan 10 °C
 • Iğdır 19 °C

Ehl-İ Beyt Sevgisi Konuşuldu

Ehl-İ Beyt Sevgisi Konuşuldu
Iğdır Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanlığı, akademik faaliyetler çerçevesinde Ehl-i Beyt paneli düzenledi

Dekan Prof. Dr.Abdulhakim Yüce , Ehl-i Beyt'in çok sıkıntı çektiğini ifade ederek, "Peygamber Efendimiz'in ailesi de Ehl-i Beyt'i oluşturur. Ehl-i Beyt sevgisi sıradan bir sevgi değildir. Ehl-i Beyt'i sevmek imanımızın gereğidir. Ehl-i Beyt Kur'an-ı Kerim'de yer almaktadır. Bunun için Ehl-i Beyt'e ayetler doğrultusunda bağlıyız." dedi.

Yrd. Doç. Dr. Kıyasettin Koçoğlu da, İslam düşünce tarihinde üzerinde en çok tartışmaların yaşandığı temel kavramlardan birisinin de Ehl-i Beyt kavramı olduğunun altını çizerek, "Ehl-i Beyt'i sevmek hakkında çok rivayetler vardır. Ehl-i Beyt'in ortaya koyduğu değerler belli bir mezhebin ya da belli bir görüşün değil Müslümanların tamamını ve aklı selim bütün herkesin kabul edebileceği değerlerdir. Onların değeri ve önemleriyle ve onlara karşı Müslümanların ihtimam ve sevgi göstermeleriyle ilgili hem Kur'an-ı Kerim'de hem de Hz. Peygamber'in hadislerinde yeterince veri bulunmaktadır." diye konuştu.

Dr. Cenksu Üçer ise Ehl-i Beyt sevgisinin her zaman olduğuna değinerek, "Ehl-i Beyt denilince akla Peygamber Efendimiz'in ailesi gelmektedir. Ehl-i Beyt'ten olan insanlar her zaman İslamiyet'in bayraktarlığını yapmışlardır." şeklinde konuştu.

Turgut Öcal da, 'Türk Edebiyatında Ehlibeyt Sevgisi' konulu konuşmasında, "Yüknekli Edip Ahmed'in Atabetül Hakayık'ı, Yusuf Has Hacib'in Kutadgu Bilig'i, Ahmed Yesevi'nin Divan-ı Hikmet'i, Dede Korkut Hikayeleri, Türk edebiyatının ilk ve önemli eserleri olup hepsinde Ehl-i Beyt sevgisi katıksız bir aşkla işlenmiştir." dedi.

Konuşmasında Ehl-i Beyt sevgisine değinen Veli Beder de, "Hiçbir mezhep, ırk fark etmeden Ehl-i Beyt sevgisi, muhabbeti farzdır ve vaciptir. Ehl-i Beyt sevgisi insanın kalbinde ve amelinde olmalıdır." ifadelerini kullandı.IğdırÜniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Hakkı Yılmaz, panele katılanlara bir plaket verdi.

 • Yorumlar 1
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751