• BIST 1.471
 • Altın 414,451
 • Dolar 7,4160
 • Euro 8,9680
 • Kars -5 °C
 • Ardahan -11 °C
 • Iğdır -1 °C

Ekmek 40 Kuruş

Ekmek 40 Kuruş
SAR-UN Ekmek fabrikası sahibi Fevzi Alptekin, ekmek fiyatlarının 50 kuruş olması gerektiğini söyledi

 Kars’ta bir hafta önce 300 gr. Ekmeğin 50 kuruştan 65 kuruşa çıkarılmasına karşın, Sarıkamış’ta fırıncılar arasında süren rekabetle 300 gram ekmek 40 kuruşa kadar düştü.     SAR-UN Ekmek Fabrikası işletmecisi Fevzi Alptekin tarafından başlatılan “Halk Kampanyası” yoğun ilgi gördü. Bu durum ise en çok geçim sıkıntısı yaşayan vatandaşları sevindirdi.

 SAR-UN Ekmek Fabrikası sahibi Fevzi Alptekin, Sarıkamış’ta ekmek fiyatlarının 50 kuruş olması gerektiğini belirterek, “Eğer bu fiyatta anlaşamazsak rekabet durmaz ve aylarca devam eder. Biz bu konuda hem işletmemizi, hem de halkımızı düşünüyoruz. Sadece fiyatta değil, ekmeğin kalitesinde de rekabet etmeliyiz. Bugün günlük yaşamını sadece kuru ekmekle sürdüren insanlar var. Ekmek ve buğday bir milli servettir. Türkiye dışarıdan buğday ithal ediyor. Sarıkamış’ta bulunan fırıncıların çoğu borç batağına düşmüş iflasın eşiğine gelmiştir. Fırınlara iade edilen ekmeğin yüzde 20’si dar gelirli vatandaşa satılırken, 80’i hayvan yemi oluyor. Yerel ve ulusal basında seyrediyoruz, insanlar çöpten ekmek toplayıp yiyor. Ekmeğe yapılan her zam bu insanların sayısını artıracaktır. Vicdan gönüllerde taht, yaşamda güzelliktir. İnsan vicdanen hareket etmeli, birbirini sevmelidir. Ben vicdanen rahat olmalıyım. Ekmek kumar aracı ve talan değildir, Asker bizim, Ekmek bizimdir” dedi.           

  EKMEK ZAMMININ NEDENİ HAKSIZ REKABETTİR       

  Ekmek zammının nedeninin haksız rekabet olduğunu söyleyen Alptekin, “Haksız rekabet yüzünden ekmek fiyatları artmaktadır. Bugün yaşanılan haksız rekabet yüzünden fırınların çoğu iflasın eşiğine gelmiştir. Havadaki kuşa değil, eteğindeki taşa bak. 26 Aralık 2009’da “Ekmeğe Zam Değil, Çöpten Kurtaralım” sloganıyla başlattığımız Halk Kampanyası, vatandaşlar tarafından büyük bir memnuniyet ve tebessümle karşılandı. Halk Kampanyasıyla birlikte, ekmeğin kalitesi ile gramından ödün vermeden günlük ekmek satışlarımız iki katına çıktı” diye konuştu.  

  SARIKAMIŞ TÜRKİYE’DİR      

  Ayrıca Alptekin, Allah-u Ekber Dağlarına bakınca Türkiye’yi görüyorum. Bu dağlarda Alevisi, Sünnisi, Lazı, Çerkezi, Kürdü ve Türkü hep beraber bu vatan için şehit oldular. Onun içindir ki; Sarıkamış Türkiye’dir. Ekmek fiyatlarının ucuz olmasını isteyen vatandaşlar, "Kış aylarında genelde işsiziz. Bu yüzden geçim sıkıntısı yaşıyoruz. Birçok zaman eve ekmek alma gücümüz bile olmuyor. Fakirin neyi var ki. Bir kuru ekmek. O da 60 kuruştu. Eve her gün beş ekmek alsak aylık 100 lira gibi bir rakama tekabül ediyor. Sarıkamış’ta fırıncıların rekabet etmesi de bize yarıyor" şeklinde konuştular.  

 • Yorumlar 0
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751